Tajomná Enna do stredu historickej Sicílie

Schyľuje sa k dažďu a my sa chystáme vyraziť na tajomnú Ennu do stredu historickej Sicílie.

Búrka nad Agrigentom

Ak začnú domáci zadebňovať okná a sťahovať všetok nábytok z terás, je načase spýtať sa, čo sa deje. A ak ti poradia zaparkovať v garáži a nejazdiť von, poslúchni. My sme neposlúchli.

Za dažďa do vnútra Sicílie

Lakomá duša slováka nedovolí prísť o predom zaplatený nocľah s večerou v agriturismo. Preto vyrážame. Frekvencia stieračov nestačila. Na niekoľkých miestach sme ostali stáť. Akoby na nás liali z neba celý oceán. Napriek tomu sme búrku so zopár zastávkami zvládli bez poškodenia.

To sa však nedá povedať o podmytých cestách. Božie dopustenie. Cestou sme museli zopárkrát hodne improvizovať po poľných obchádzkach.

Na cestu z Agrigenta do Enny, ktorá mala necelých 85 km sme si pôvodne naplánovali dve hodiny. Išli sme sedem. Aj tak sme nedošli. Do cesty sa nám postavilo niekoľko popadaných kameňov a náhly koniec cesty.

Enna do srdca Sicílie
Zopár popadaných kamienkov ešte vzbudzovalo nádej 🙂
Enna do srdca Sicílie
Cesta však znenazdajky skončila. Naše ubytovanie je na druhej strane.
Enna do srdca Sicílie
Tam sme mali podľa plánu bývať

Ak vám domáci poradia nejazdiť lebo prší, radšej ich počúvnite. Cez internet sme našli po hodinke náhradné ubytovanie. Celý šťastní, že auto aj my sme celí. Ráno sa vyčasilo a čakala nás tajomná Enna.

Enna

Podobne ako Gagliano Casteferrato, aj Enna nás zavedla do stredu historickej Sicílie. So svojou nadmorskou výškou 931 m je to najvyššie položené hlavné provinčné mesto Talianska. Domy v oboch mestách na mňa pôsobili, akoby boli naskladané na kopci ako lego. Spolu s Agrigentom tvoria jadro antickej a románskej Sicílie.

Enna do srdca Sicílie
Pohľad z centra Enny na vedľajšie mestečko Caltanissetta. Mestá sa stavali na kopcoch ako prirodzená obrana voči nájazdníkom a pirátom.

Enna nedobytná pevnosť

Mesto je zo všetkých strán obklopené strmými útesmi, ktoré boli takmer úplne nedostupné. Tých niekoľko ciest, ktoré vedú hore, sa dalo ľahko ubrániť a mesto bolo údajne hojne zásobené vodou, ktorá dodnes tryská zo všetkých strán zo skál. S rovinou alebo náhornou plošinou s obvodom asi 5 km na vrchole tvorila Enna jednu z najsilnejších prírodných pevností na svete.

Rocca di Cerere

Enna do srdca Sicílie
Najvyšší bod Enna Rocca di Cerere

Najsexy miestom Enny je Rocca di Cerere. Vyššie sa už vystúpať nedá. Ten pohľad zhora by som vám doprial. Možno pre svoju vysokú a osamelú polohu, je toto miesto preniknuté akousi tajomnosťou a mystikou. 

Lombardský hrad a veža Federico

Mestu na kopci tróni jeden z najväčších stredovekých hradov v Taliansku. Postavený na vrchole ruín starovekej akropoly a byzantského, arabského a normanského opevnenia je rozdelený na tri veľké nádvoria a samotnú pevnosť. Každá z častí hradu môže fungovať ako samostatný hrad a je vybavená vojenský opevnením, vežami a palácom.

Enna do srdca Sicílie
Pohľad z pevnosti na centrum ENNA, ak šoférujete, pozor na spojku

Z hlavnej veže Pisana Tower mohli vojenské hliadky už v staroveku ovládať väčšinu Sicílie. Za jasných dní z nej vidieť až na more. 

Enna do srdca Sicílie
Pohľad z veže na Rocca di Cerere

Piazza Duomo

Prirodzeným centrom mesta je Piazza Duomo (Námestie katedrály). Je to najvyššie a najstaršie srdca mesta, ktorému tróni katedrála s impozantnou kupolou, a majestátny palác Palazzo Trigona. Kúsok odtiaľ nájdete Pinacoteca comunale– mestské múzeum umenia. Ak si myslíte, že tu zaparkujete, neskúšajte to. Nanajvýš tak oškrete požičané auto.

Enna do srdca Sicílie
Enna horná pevnosť

Moderná Enna

Stred mesta zblízka veľmi nezaujme. Úzke preplnené uličky veľké scénické fotky neumožňujú. Nulová šanca na zaparkovanie, všetko polepené volebnými a festivalovými plagátmi. Domáci sa s udržovaním koloritu a čistením fasád veľmi neserú.

Enna do srdca Sicílie
Enna street view

Villa Romana

Prechádzať mnohými miestnosťami a dlhými chodbami Villa Romana del Casale znamená preniesť sa do starovekého Ríma. Po páde rímskej ríše Enna počas stredoveku prekvitala ako dôležitá byzantská pevnosť. Vila Romana, zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, patrí k povinným návštevám nielen svojou veľkosťou, ale aj historickou hodnotou. My sme uprednostnili podobný dóm v Agrigente. Elegantné mozaiky, ktoré zdobia poschodia s rozlohou viac ako 3500 metrov štvorcových sú prekvapivo zachovalé. 

Že vraj bikini vymysleli až v dvadsiatom storočí. Pozrite sa na prvú mozaiku.

Villa Romana del Casale

Prvé vykopávky okolo Enny odhalili artefakty zo 14. storočia pred naším letopočtom. Z horných terás mesta vás iste zaujmú ruiny antického divadla. V archeologickej oblasti Morgantina môte objaviť vykopávky Agora, divadlo a celé mesto s obytnými štvrťami i pecami na výrobu keramiky.

Ak však máte radi kľud, Určite sem nechoďte cez vrchol sezóny. Ušetríte si strkanicu a niekoľkohodinové rady.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 90