Tesárske impresie

Celá krajina je medovo zafarbená. Úplné ticho. Kilometre okolo iba bzukot včiel. Vtáci. Nádherná krajina predelená lánmi žita, jačmeňa, tu kukurica… Ešte je mladá máme čas. Teraz nás čakajú Tesárske impresie.

Airport Horné Štitáre

Vyrážam krajinou slnka a ticha. Jediný zvuk je moja nenamazaná reťaz.

turistické rozhľadne v Horných Štitároch
Rozhľadňa na letisku mimo pristávací koridor

Na letištnej ploche začínam vnímať hluk. Motorové rogalá si tu spravili centrálu. Niekto si len tak lieta a pozerá sa na svet zvrchu. Keby toľko nevrčali, určite by to bol skvelý zážitok. Vlastne im závidím. Vidia svet z inej perspektívy. Tentokrát však hluk prichádza odinakiaľ.

Tohto roku prišli žne o čosi skôr. Je to sviatok. Pre farmárov aj pre deti. Deti sú nadšené, nič sa za tie desiatky rokov nezmenilo. Chcú ísť na traktor, chcú skákať v sene. Poľnohospodári ich okrikujú i vozia. Možno už v Bratislave nie. Agroturistika. Spoznávať kraj len tak. Bez highlightov. V čistote bytia. Spoznávať ľudí. Musíš i k nim nájsť cestu. Pre niekoho jednoduché, pre iného neriešiteľný rébus.

Tesárske impresie
Žatva bola tohto roku skôr

Bojná

Aj v krčme v Bojnej je rušno. Treba sa zastaviť a namazať reťaz. Staraj sa o svoj bicykel. Odmení sa.

Ak nemáš rád vykecávačky starších, radšej odíď. Ak ti chutí Platan, tak ostaň. Namaž aj seba.

Tesárske impresie
Ak ti chutí Platan ostaň

Som nad Bojnou. Návrat do detstva. Jemne pofukuje. Podvečer slnko vytvára dlhé teplé tiene. Jemný vietor čerí lán obilia. Vlnenie. Vnímaš pohyb energie. Nemáš čo na práci. Je tu ticho. Nechce sa ti ďalej. Nič nemusíš. Si súčasťou. Patríš sem. Pre tieto chvíle stojí za to žiť.

Tesárske impresie
Medzi Bojnou a Tesármi

Nedávno sme stáli s vlakom 7 hodín. 21 ročné dievča skočilo z mosta pod vlak. Preboha prečo?

Tesáre

Na priehrade zažívam dobrodružstvo poznania. Ako sa dostať cez tie šutre do vody. Každý rok je to rovnaké, ale vždy trochu iné. Aj duny Maspalomas sa menia. Citlivý a vnímavý človek nájde dobrodružstvo všade. A pre tých ostatných predsa existujú rezorty „all inclusive“.

Tesárske impresie
Podvečerný kľud na Tesároch

Bolo to dávno. Večer ideme na sená. Prechádzame Rudavu. Predtým sa okúpeme v Žákovom rybníku, ktorý už desaťročia neexistuje. Ako výrastkovia sme sem chodili na mrkvu, na ryby a fajčiť. Nikdy sme nič nechytili ale komáre nás vždy doštípali tak, že sme si dva dni nesadli. Veľké Leváre mám rád.

Ten cvrkot hmyzu v letnom dusne si pamätám odmala.

Ked boli deti malé, zobral som ich na bicykloch do Tesár. To som zažil prvý detský odboj: „Ďalej ani bohovi.“

Tesáre nie sú Jadran

Ten nemá takú krásnu podvečernú atmosféru. Keď skočíš do vody a odplávaš pár metrov, pokecáš s kačicami, pochopíš ten kľud.

Nie sú tu davy. Ani ich netreba, preto sem chodím. Je tu kľud. Nesmierny kľud. Občas okolo teba vyskočí kapor. Aj ten sa chce nadýchnuť. Tentokrát však môj kľud narušili motorky miestnych výrastkov, ktorí objavujú čaro nasierania všetkých rybárov a chatárov naokolo.

Tesárske impresie
Ak to nevidíš tu nenájdeš to ani ma Maldivoch

To teplo nepustí. 36 stupňov. Vzduch sa trasie napätím z tepla. Nad vodou lietajú milióny mušiek. Voda sa zdá byť sfarbená akoby do hneda. Nie je to od piva. Je to v poriadku. Je tak sfarbená od ílového podložia. Inak čistá.

Slnko zapadá. Najkrajší čas na Tesároch. Okolo jazera borovicové lesy. Zopár rybárov opeká ryby, väčšina však špekáčiky. Som rád, že turisti na toto miesto akosi pozabudli. Alebo ho ešte znovu neobjavili? Nemečky, Duchonka, Tesáre, Úhrad, kedysi pojmy. Dnes kus prírody a pokoja v prestresovanom svete.

Vlastne som tu sčasti doma. Vďaka Tomášovi som členom KST Kroko Velo Tesáre.

Považský Inovec a jeho predhorie

Prečo tu nie su ľudia? Všetci sú v Tatrách. Veď dovolenka na Slovensku je dobrý nápad. Slovensko sa tuším scvrklo na Liptov a Tatry. Vystúpiš v Mikuláši, zaparkuješ pri Tatralandii, zaplatíš za rodinu 92 eur a môžes sa máčať s tisíckami ďalších v bazéne. Super. Aj také Smokovce. No nedaj Hrebienok v sezóne. ˇVychytávky, bestoffky, treba si užiť a treba toho čím viac a to najlepšie.“

Nevieme sa zastaviť a vychutnávať len tak bytie. Vlastne, len tak kecám, tiež som v Tatrách pečený varený.

Tesárske impresie
Po kúpačke sušička Tesáre sú vybavené

Za najlepšie však považujem čosi iné. Kľud, pohodu, krásnu prírodu, ticho, harmóniu… Šťastný je ten, kto dokáže nájsť krásu aj bez Disneylandu. Napríklad na Úhrade. To je môj obľúbený cyklokopec nad Tesármi.

Keď opúšťam zónu konzumu a komfortu som najšťastnejší. Nepotrebujem all inclusive práškové džúsy, nepotrebujem aby ma niekto vodil za ručičku a už vôbec nepotrebujem Disneylandy.

Tesárske impresie

Sám. Byť sám so sebou a s prírodou. Splynúť. Ochutnať vajcovku. Jej voda má údajne lepšie minerálne vlastnosti než tá piešťanská. Objaviť krásu nízkej hladiny Tesár. Nemusieť nič. Len tak si sadnúť a počúvať ticho. Vnímať zajace, diviaky, vtáky a občas si dať aj na bajku dobre do tela.

Vajcovka má údajne lepšie parametre ako Piešťanská vody

Ale to je moje šťastie. Vaše môže vyzerať úplne inak. Viete ako vaše šťastie vyzerá?

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328