Duny Maspalomas

Medzi plážami Playa del Inglés a Meloneras na juhu ostrova nájdete Saharu. Duny Maspalomas.

Chránené územie pieskových dún nám aspoň na chvíľu priblížilo pocit márnosti opusteného jedinca na púšti. Kombinácia slnka a piesočných dún vás preverí.

Maspalomas Dunes
Chodenie po dunách nie je jednoduché

Chodník okolo rezervácie má síce 5 km ale už po prvom kilometri prechodu dunami máte chuť dostať sa najkratšou cestou rovno k moru. Máme dobrý tip: Ak chcete preveriť svoju morálku a kondičku nechoďte po chodníku ale dajte si to krížom cez kopcovité duny. 🙂 Je to iný zážitok ako Roque Nublo alebo Barranco de Los Cernicalos.

Maspalomas Dunes
Oplatí sa prísť ráno keď vietor zarovná duny alebo večer keď ich slnko osvieti

Palmeral, Charca a Dunas

Celú oblasť prírodnej rezervácie dún Maspalomas tvoria tri ekosystémy: Palmeral, Charca a Dunas (palmy, rybník a duny), ktoré sú vedľa seba paralelne len pár metrov od mora.

Chránené duny

Celá oblasť je obrovským, mimoriadne cenným prírodným priestorom.

Maspalomas Dunes
Podvečerné Maspalomas v pozadí Palmeral

Domáci nám povedali, že toto je jedno z mála miest, kde Covid pomohol. Dva roky bez turistického ruchu významne pomohli dunám zregenerovať sa. My sme ocenili ešte jednu vec. Pláže okolo Maspalomas sú tak rozsiahle, že riešiť plavky a prezliekanie je tu bezpredmetné. Nudizmus tu proste frčí a my to radi. Surferi sa zhromažďujú na zákrute spájajúcej Maspalomas s Playa del Inglés.

Maspalomas Dunes
My to bez plaviek veľmi radi

Piesočné duny pokrývajú 400 hektárov. Ideálnym časom na fotenie je západ slnka, kedy tiene davajú dunám nečakaný priestor a hĺbku.

Podobné, hoci nie také rozsiahle a široké duny sme pred veľa a veľa rokmi objavovali aj v Bulharsku na juhu pod Nesebarom.

Maspalomas Dunes
Podvečerné duny

Okolo Maspalomas sa oplatí objaviť aj ďalšie kuriozity.

Maják Maspalomas

Rozhodnutie postaviť maják v týchto dunách padlo v roku 1861. Jeho dokončenie však trvalo dlhých 28 rokov. V tom čase bolo to miesto neobývaným púštnym rajom, odrezaným od zvyšku ostrova. Na stavbu majáku, ktorý je vysoký 55 metrov, použili dok s malou rampou na vyloženie materiálu, ktorý bolo možné priviezť iba po mori.

Maják Maspalomas
Maják Maspalomas

Charca

Len kúsok od dún Maspalomas nájdete ďalší chránený prírodný priestor Charca. Leží medzi morom a pieskom a poskytuje oddychové miesto pre vtáky migrujúce z Európy do Afriky. Obrovská plocha piesočných dún začína za týmto „rybníkom“, ktorý neustále vďaka vetru mení svoj tvar. Neďaleko je aj botanická záhrada, ktorú sme ale pre nedostatok času obišli.

Maspalomas Dunes
Maspalomas Dunes
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107