Tri horúce tipy na hiking a výlety zo Sofie

Alebo čo sa nám do itinerára nezmestilo a malo sa. Popri Rila lakes a Vitoshi Vám ponúkame vám 3 horúce tipy na hiking a výlety zo Sofie, ktoré neoľutujete.

Saeva Dupka, Devetashka and Prohodna Cave

Číslom jedna v našich tipoch sú 3 monumentálne jaskyne Bulharska na jednej ceste smerom na Loveč a Yablanitsu na východ od Sofie. Bez auta alebo turistickej agentúry sa však kvôli veľkým vzdialenostiam nezaobídete.

Jaskyňa Devetashka je veľká krasová jaskyňa asi 15 km severovýchodne od Loveča, neďaleko dediny Devetaki na východnom brehu rieky Osam. Miesto bolo nepretržite obývané Paleo ľuďmi po desiatky tisíc rokov, dnes je domovom takmer 30 000 netopierov.

Bližšie k Sofii nájdete jaskyňu Prohodna. Nachádza v rokline Iskar neďaleko obce Karlukovo tiež v oblasti Loveč. Jaskyňa je známa dvoma očnými otvormi v strope, známymi ako Božie oči.

Saeva Dupka cave
Saeva Dupka cave

Saeva dupka sa nachádza pri obci Brestnitsa, Jaskyňa prirodzene vytvorila 400 metrov chodieb a siení. Vďaka výborným akustickým podmienkam sa v jaskyni uskutočnilo množstvo vystúpení zborovej hudby. Saeva dupka bola pomenovaná po dvoch bratoch, Seyu a Sae, ktorí ju používali ako úkryt počas osmanskej okupácie Bulharska. Nedávne vykopávky ukázali, že jaskyňa bola obývaná už od rímskych čias. Saeva dupka je jednou zo 100 turistických lokalít Bulharska.

Belogradchik Rocks

Pevnosť Belogradchik, tiež známa ako Kaleto (z tureckého kale), je starobylá pevnosť, ktorá je vstupnou bránou do samotných skál. Nachádza sa iba 15 km od Srbských hraníc ale doprava sem nie je jednoduchá. Pevnosť je jedna z najzachovalejších pamiatok v Bulharsku a spolu s pieskovcovými skalami ohromí oko každého fotografa. Nachádza sa tu niekoľko pozoruhodných útvarov: Adam a Eva, Hríby, Školáčka, Medveď, Derviš, Pastier, Lev, Ťava, Madona, Jazdec, Mnísi, bohyňa Bendida, Rebel Velko, a mnoho ďalších kamenných postáv. Skalné útvary boli bulharskou vládou vyhlásené za prírodnú pamiatku a sú hlavnou turistickou atrakciou v regióne.

Plovdiv

Historické mesto Plovdiv je iba kúsok od Sofie. Málokto tuší, že Plovdiv je považovaný za šieste najstaršie mesto sveta.  Miesto, na ktorom leží bolo obývané už v praveku, keďže sa tu našli pozostatky neolitického osídlenia, z ktorého neskôr trácka civilizácia vytvorila základy mesta Plovdiv a ktorým počas nasledujúcich storočí prechádzali kultúry Grékov, Keltov, Rimanov, Hunov i Turkov. História je všade v starom meste. Veľkolepý antický amfiteáter organizuje dodnes príležitostné predstavenia.

´Tieto výlety zo Sofie však vyžadujú auto alebo cestovnú agentúru. Presun hromadnou dopravou je veľmi pomalý a nespoľahlivý.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 101