Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom

Moderné smartfóny už v dnešnej dobe dokážu fotiť v podstate sami. Avšak bez fantázie, invencie a predovšetkým bystrého ľudského oka to stále nie je ono. Existuje mnoho trikov a rád, ktoré dokážu posunúť fotku na úplne nový level. V spolupráci s profesionálnym fotografom prinášame exkluzívne tipy, ako dokonale odfotiť pohybujúce sa objekty, zvieratá či prírodu tak, aby vaše fotky zožali zaslúženú pochvalu. 

Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom

Kompozícia je základ úspechu

Kompozícia je, zjednodušene povedané, spôsob, akým sú prvky na fotografii usporiadané s ohľadom na detail. Mozog totiž začne ako prvý vnímať línie a záchytné body, až potom farby a na záver obraz ako celok. Neexistuje návod na dokonalú kompozíciu. Skúsenejší fotografi sa spravidla držia zlatého rezu. Bežnému užívateľovi však bude stačiť, keď si vo fotoaparáte zapne zobrazenie mriežky, v ktorej si scenériu rozdelí.

Vďaka mriežke sa nebudete musieť držať klasického modelu, kedy sa hlavný bod nachádza v strede fotografie, ale môže viac popustiť uzdu svojej fantázii.

Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom 

Fotiť pohybujúce sa objekty, rovnako ako zvieratá, je neľahká úloha. Aby boli vaše fotky ešte lepšie, prinášame vám užitočné tipy od fotografa Patrika Staňka, ktoré vám pomôžu k zachyteniu dokonalej snímky:

Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom
Očný kontakt

Pre zaujímavejšiu kompozíciu by mal byť telefón umiestnený v úrovni očí zvieraťa. Netradičnú kompozíciu môžeme vytvoriť položením telefónu na zem, čím získame pôsobivú fotografiu z podhľadu.

Ostrosť fotky si zaistíme zaostrením presne na hlavu zvieraťa.

Zviera ideálne fotíme tak, aby mu bolo vidieť do očí. Ide totiž o najdôležitejší prvok na fotografii.

Kompozične správne by sa malo zviera pozerať na druhú stranu, než na tú, na ktorej sedí. To isté platí pri pohybe. Pokiaľ sa zviera pohybuje zľava do prava, malo by byť umiestnené vpravo, zatiaľ čo ľavá strana by mala byť prázdna.

Vyberajte kontrastné pozadie k farbe srsti/ peria zvieraťa, aby zviera čo najlepšie vyniklo.

Vyvarujte sa na fotografii rušivých prvkov, ako sú mreže, ploty atď.

Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom

Pri fotografovaní zvieraťa v pohybe môžete využiť funkciu sériového snímania, aby ste si potom mohli vybrať tú najlepšiu snímku.

Pokiaľ pri fotografovaní zvierat skúsite použiť režim „portrét“, dosiahnete zaujímavo rozmazané pozadie a umelecký efekt fotky.

Využívajte možnosť nastavenia korekcie expozície (tmavšie/ svetlejšie fotografie), aby ste docielili zaujímavejšie osvetlenie.

Ak fotíte cez sklo v akváriu alebo zoologickej záhrade, je dobré priblížiť telefón čo najbližšie k sklu, aby ste eliminovali odlesky.

Pri fotografovaní je dôležité, aby zdroj svetla, ktoré osvetľuje zviera, bol za vami.

V prípade, že fotíte v horších svetelných podmienkach, je dobré si na telefóne zapnúť režim „Noc“. Keďže je expozičný čas v tomto prípade dlhší, je vhodné telefón o niečo oprieť, prípadne použiť malý statív.

Naučte sa byť trpezliví a počkať si na správny okamih. Je lepšie denne spraviť 2 kvalitné fotky ako 100 podpriemerných.

Nepodceňujte svetlo

Predpokladom na vytvorenie perfektnej fotky je rovnomerne rozptýlené, jemné a prirodzené svetlo. Pokiaľ fotíte so slnkom tesne za hranicou záberu, objektív druhou rukou zakryte podobne, ako keby ste si chránili oči pred slnkom. Vďaka tomu sa eliminuje silná žiara a obraz bude kontrastnejší. Pri snímaní jasného slnečného svetla je dobré znížiť expozíciu alebo zapnúť režim HDR. Je tu tiež možnosť si v automatickom režime povoliť umelú inteligenciu (AI).

Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom

To dodá fotke hĺbku a potrebnú dynamiku. Použitie režimu “Pro” nám dá kontrolu nad citlivosťou ISO, rýchlosťou uzávierky, vyvážením bielej, zaostrením a celkovým jasom expozície.

Nova 9 má všetko, čo potrebujete

Ak uvažujete nad výberom zariadenia, vďaka ktorému budú (nielen) vaše sociálne siete vynikať výnimočnými fotografiami, rozhodne by ste nemali prehliadnuť novinku od Huawei – Huawei nova 9, ktorá je vybavená systémom Ultra Vision. Ten zahŕňa hlavný fotoaparát RYYB Ultra Vision s rozlíšením 50 megapixelov so snímačom 1/1,56 palca, ktorý zaisťuje vysokú citlivosť na svetlo. Ďalej je tu ultra širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov, snímač hĺbky obrazu, makro fotoaparát a predný fotoaparát s rozlíšením 32 megapixelov a veľkým snímačom 1/2,8 palca.

Teraz môžete robiť fotografie vo vysokom rozlíšení, kedykoľvek budete chcieť, bez ohľadu na to, či je deň alebo noc. Vďaka systému Full-Path P3 môžete s Huawei nova 9 zachytiť presne to, čo chcete.

Trinásť tipov pre fotografovanie zvierat a pohybujúcich sa objektov mobilom

Je fotografovanie vaša vášeň? S Huawei hráte o hodnotné ceny

Amatérski fotografi by určite nemali zmeškať šancu zúčastniť sa súťaže NEXT-IMAGE Awards 2021. V súťaži máte šancu vyhrať peňažnú odmenu 10 000 dolárov či hodnotné ceny.

Pre prihlásenie svojich fotografií navštívte na Instagrame hashtag #HuaweiNextImage a označte @HuaweiMobileCZ/SK.

Pošli ďalej
PR články
PR články

PR články dodané našimi partnermi, podporovateľmi a spolupracovníkmi.

Articles: 23