Turistické chaty v okolí Žiliny

Chaty sú našimi obľúbenými turistickými destináciami, keďže na pol ceste je naše úsilie odmenené dobrým jedlom v podobe rôznych kapustníc, gulášov, fazuľových, klobás, či sladkých závinov. Poďme sa spoločne pozrieť, kde všade sa dá dobre najesť a možno aj prespať v náručí prírody v okolí Žiliny. Pozrite si prehľad: Turistické chaty v okolí Žiliny.

Chata pod Suchým

Chata pod Suchým je našou stálicou, keď nevieme kam na nedeľný obed. Nachádza sa vo výške 1075 m. n. m. My tradične štartujeme zo Strečna a po dve a pol hodinke sme v cieli. K chate vedie viacero trás – dá sa ísť po hrebeni cez Starý hrad Strečno po červenej značke ku chate, kde zvrchu uvidíme aj Domašínsky meander. Taktiež k chate vedie aj spodom, po lesnej ceste, modrá značka. Chata ponúka poctivú československú kuchyňu – určite sa oplatí ochutnať domáce tvarohové knedlíky s jahodami. Čapované pivo Holba, ktoré je v ponuke, skvelo uhasí smäd po stúpaní do kopca. A keď sa nám nechce ešte vrátiť domov môžeme na chate aj prespať alebo pokračovať v putovaní cez hrebeň až po ďalšiu chatu – Chatu na Kľačianskej Magure.

Kľačianska Magura

A tak sme takto veru raz aj cez hrebeň putovali a dostali sme sa až k Chate pod Kľačianskou Magurou. Táto chata je taktiež otvorená celoročne vo výške 1115 m. n. m. Dostať sa dá k nej po zelenej značke z vrcholu Suchý alebo zospodu z obce Turčianske Kľačany, či po žltej z obce Lipovec. Naskytnú sa krásne výhľady na Turiec, lúčanskú časť Malej Fatry, Veľkú Fatru, Nízke Tatry a pri dobrej viditeľnosti aj na Roháče, či Vysoké Tatry. Na chate je opäť možnosť sa výdatne najesť a dobre si pospať. 🙂

Chata pod Chlebom

Ďalšia z obľúbených zastávok pri putovaní hrebeňom Malej Fatry. Otvorené každý deň, teplé jedlo do dvadsiatejdruhej, čo viac si priať. Chata stojí v nadmorskej výške 1423 m. n. m. Nestojí priamo na hrebeni, ale na južnej strane pod hrebeňom, ako už z názvu vyplýva – pod Chlebom. Pekná trasa po modrej značke ide zo Šútova cez Šútovský vodopád a Mojžišove pramene, avšak v zime je kvôli lavínam nebezpečná. V zime sa odporúča vyjsť do Snílovského sedla a pokračovať ku chate alebo pre tých naozaj lenivých je tu možnosť využitia lanovky.

Chata Martinské Hole

Chata Martinské Hole v Lúčanskej Malej Fatre funguje v lete, ako aj v zime. K chate vedie síce asfaltka a dá sa k nej dostať aj autom, ale dá sa k nej aj pekne vyšliapať po svojich. A tak sme nelenili a šliapali. Nachádza sa v nadmorskej výške 1250 m. n . m, pod vrcholom Krížavy, ktorý už iste poznáte z prvého ročníku Siedmich kopcov, troch jazier. 🙂 K chate sa dostanete po žltej, či červenej značke zo Strání v Martine alebo po modrej z Bystričky. Určite odporúčame pokračovať na Krížavu, odkiaľ je pekný kruhový výhľad na okolité kopce a prírodu.

Chata na Grúni

Ak sa vydáte na hrebeňovku zo Zázrivej alebo od Strečna môžete prenocovať na Chate na Grúni. Avšak nielen hrebeňovkou sa k chate dostaneme. Prístup je po žltej značke od horského hotela Vrátna, ktorý je na konci Vrátnej doliny. Ďalšou možnosťou je modrá značka z lokality Starý dvor alebo druhá modrá zo Štefanovej. Z hlavného hrebeňa, z úbočia Poludňového Grúňa sa dá zostúpiť strmým klesaním po žltej značke. Chata ponúka už tradične teplú, aj studenú kuchyňu. Hneď za chatou sa vynára majestátny Veľký Rozsutec.

A keby vám bolo málo z chaty sa dá pokračovať na Chleb a Veľký Kriváň s možnosťami občerstviť sa alebo prespať v už spomínanej Chate pod Chlebom. Zdatnejší môžu ísť ďalej a po prekonaní hrebeňa skončiť na už spomínaných chatách – Chate pod Suchým alebo na Chate pod Kľačianskou Magurou. A bežci z kardionapravníka iste poznajú Beh na Poludňový Grúň. 🙂

Chata na Kubínskej Holi

Trošku od ruky, na Orave – na južnom svahu pohoria Oravská Magura – sme našli Chatu na Kubínskej Holi v nadmorskej výške 1100 m. n. m. Okolitá príroda ponúka výhľady na Oravu, Nízke, či Západné Tatry a protiľahlé Chočské pohorie, Malú a Veľkú Fatru.

Turistické chaty v okolí Žiliny ponúkajú výlety na všetky strany mesta.

Ďalšie články

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 66