Doliny v okolí Žiliny

Doliny sú super. Vedel to Karol Duchoň a vie to aj každý turista, ktorý máva občas svoje lenivejšie chvíľky. Zatiaľ čo spupné kopce sa týčia k nebesiam a sľubujú pálenie stehien a spotený chrbát, doliny v okolí Žiliny sa pokorne tiahnu tak nejak pomedzi a sľubujú väčšinou len tienik, žblnkotajúcu vodu, nenáročné stúpanie a možnosť niekde na konci opiecť si špekáčik.

Žilina je obklopená kopcami, je to problém, keď  sa kvôli mrazom začne kúriť (Keď nám počasie takú exotiku ako mráz dopraje. Pozn. písané 13.1. a teplomer ukazuje 7oC nad nulou.) a Žilinská kotlina je ponorená v hmle smogu z čmudiacich komínov. Na druhú stranu tu máme doliny. Doliny, doliny kam sa len pozrieš a my sme sa boli pozrieť na tie najkrajšie.

Relatívne blízko nájdete hneď týchto 10 dolín:

Višňovská dolina

Višňovská dolina leží pri obci Višňové, približne 10 km od Žiliny. Dolina je tvorená najmä dolomitmi a v minulosti tu boli pokusy o ťažbu zlata. Je jednou z našich obľúbených, keďže sme tu chodili už ako deti opekať, či lyžovať sa k vlekom na Holý diel. Tradíciou je aj vybehnúť na Silvestra na Minčol. Na severozápadnom svahu Hoblíka môžete nájsť jaskyňu a krásne výhľady na okolie sú aj z Goleštanu.

Údolím preteká potok Rosinka a snáď každý počul už aj o tuneli Višňové. Je pravda, že stavebné mechanizmy brázdiace dolinou menia cestu na blatistú, avšak to nič neuberá na kráse tejto doliny.

V doline tiež zanietení lezci nájdu jednu z najťažších lezeckých stien u nás – „Panter 8b+“.

Turská dolina

Turská dolina sa nachádza za obcou Turie, zhruba 12 km od Žiliny. Dolinou preteká Turiansky potok. Dolinou sa tiahne 7 km dlhá asfaltová mierne stúpajúca cesta, ideálna pre kočík, bicykel, či v zime bežky. Prídete k Spoju troch dolín, odkiaľ sa dá ďalej pokračovať na Chatu Sačné, na Minčol, či na Martinské hole. V ústí doliny je umiestnené centrum sociálnych služieb, kde sa dá zaparkovať. Zaujímavosťou je, že v severovýchodnej časti doliny na ploche 41 hektárov je prales Skalnatá. Okrem majestátnych bukov a jedlí tu nájdete aj vysoko sa týčiace bresty, smreky a javory.

Dolina do Patúcha

Dolina do Patúcha je pri obci Lietavská Svinná – Babkov, asi 11 km od Žiliny. My sme túto dolinu objavili len nedávno a je tam naozaj krásne. Hneď na začiatku doliny nájdete jazierka s kačičkami, čo vie byť veľmi atraktívne pre malé deti. Hneď nad prvým jazierkom sa nachádza aj hojdačka, a tak kto má rád trochu adrenalínu môže sa pohojdať priamo nad jazerom. Dolina začína pri chate Patúch a príjemne sa tiahne lesom. Cestičkou sa pekne po rovinke môžete poprechádzať pár kilometrov a kto chce môže pokračovať na Budzogáň, či na Žibrid.

Budzogáň sa zaraďuje medzi najkrajšie prírodné útvary na Slovensku. Má podobu zovretej päste a je vysoký zhruba 12 metrov. Viaže sa k nemu aj príbeh o obrovi. Údajne to tam ten budzogáň zahodil práve obor, ktorý sa prechádzal krajinou.

Medzihorská dolina

Medzihorská dolina
Medzihorská dolina

Nachádza pri Poluvsí a Stránskom. Po celej dĺžke ňou preteká Medzihorský potok. Medzihorská dolina je dlhá takmer 5 km a končí sa pod masívom Skalky. V doline nájdete zaujímavé skalnaté a vápencové útvary, ktoré sú súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kozol. Zaujímavosťou je, že na vrchole Kozol sa tiež vyskytujú vzácne druhy živočíchov a rastlín a mnohé z nich sú aj chránené. Dokonca vrch a jeho okolie bolo miestom bojov počas SNP.

V Medzihorskej doline ste donedávna mohli nájsť aj vyhliadkovú lavičku Poluvsanku, tá je však už premiestnená na iné miesto. Teraz sa nachádza v obci Stránske pri kaplnke nad kostolom sv. Heleny.

Belianska dolina

Belianska dolina začína vo výške zhruba 500 mnm na konci obce Belá. Belá je približne 19 km od Žiliny. Dolinou preteká Beliansky potok a na začiatku sa nachádzajú rekreačné chaty. Dolina končí na severných svahoch Malého Kriváňa vo výške cca 1 000 mnm, kde sa nachádza Národná prírodná rezervácia Prípor. Pri vstupe do doliny sa nachádza aj obľúbená skalolezecká lokalita Belské skaly.

Belské skaly, ktoré sa členia na viacero sektorov (napr. „Volanie divočiny“, „Kút objaviteľov“, „Strieborné platne“ atď.) sú tvorené vápencami a dolomitmi, možno tu pozorovať aj krasové javy, ako sú škrapy či menšie jaskynky. Dostanete sa k nim upraveným chodníkom s mostíkom ponad potok a s istiacimi reťazami. Hore, na skalách, sú vybudované tri vyhliadky, odkiaľ je krásne vidno samotnú dolinu, ale aj Žilinskú kotlinu a obec Belá. Okrem toho je Belá vychýrená aj svojou zmrzlinou, ktorú odporúčame v lete určite vyskúšať. A v zmrzlinárni si môžete aj zakúpiť brožúru s mapkou o Belských skalách. Belianska patrí medzi najkrajšie doliny v okolí Žiliny

Rajeckolesnianska dolina

Rajeckolesnianska dolina je, ako už z názvu vyplýva, pri obci Rajecká Lesná, čo je zhruba 27 km od Žiliny. Nájdete tu potok Lesnianka. Dolina sa tiahne až pod hrebeň Lúčanskej Fatry. Má niekoľko odbočiek a pod Príporom sa rozdeľuje na dve vetvy. Južná sa tiahne na úpätie vrchu Skalky, severná popod Úplaz pod Sedlo pod Úplazom. Nájdete tu horskú chatu Žiar a množstvo ďalších rekreačných chatičiek. Dolina je významná aj ako rekreačné stredisko s lyžiarskym areálom Košariská.

Pri prechádzke dolinou natrafíte na Frívaldský gejzír, ktorý je zaujímavý v lete, no ešte krajší v zime. Gejzír je však umelo navŕtaný. V minulosti bol v doline prírodný gejzír, ktorý v pravidelných intervaloch striekal vodu do 6 – 7 metrovej výšky. Dnes ho už pripomína len zo zeme vytŕčajúca železná tryska v ústí doliny, z ktorej vyteká tenký prameň železitej minerálnej vody. V samotnej Rajeckej Lesnej odporúčame tiež navštíviť krásny drevený Betlehem alebo sa prejsť po miestnej kalvárii.

Dolina Kúr pri Dolnej Tižine

Ďalšia príjemná dolinka – dolina Kúr leží pri obci Krasňany, resp. Dolná Tižina. Táto dolina sa nachádza na severnej strane Malej Fatry a vetví sa ďalej na Kukurišovu dolinu, Prostrednú dolinu a Haviarsku dolinu. Patrí medzi menej známe Doliny v okolí Žiliny. Vedie ňou modro značkovaný chodník z Krasnian do sedla Priehyb.

V doline sa nachádza tiež Kukurišova jaskyňa. Preteká ňou rovnomenný potok a môžete sa vybrať trebárs aj na Borovú skalu. Toto bralo sa vypína nad obcou Dolná Tižina. Z vrcholu sú veľmi pekné výhľady na okolité obce, či už Varín, Krasňany alebo Dolnú Tižinu, aj na mesto Žilina či do samotnej doliny. Pod skalou sa nachádza drevený prístrešok s ohniskom, kde sa môžete občerstviť, ak si so sebou nesiete niečo v batôžku.

Ďalšie informácie o dolinách v okolí Žiliny nájdete tu

Porubská dolina

Za obcou Kamenná Poruba leží Porubská dolina. Kamenná Poruba je zhruba 19 km od Žiliny, za 20 minút autom ste tam.  Táto dolina sa nachádza na západnej strane Lúčanskej Malej Fatry. Porubskou dolinou vedie asfaltka a preteká ňou, ako inak, Porubský potok. Môžete sa poprechádzať po zeleno-značkovanom turistickom chodníku z Rajca cez sedlo pod Hnilickou Kýčerou až do Valče. Tiež tu nájdete niekoľko chát.

Okolo cesty sa nachádzajú aj ohniská, kde si viete oddýchnuť po náročnom dni. V časti Oselné je vybudovaná aj kaplnka a nájdete tu i niekoľko stolov a lavičiek na príjemné posedenie v objatí prírody.

Vrátna dolina

Vrátnu dolinu snáď ani netreba špeciálne predstavovať. Patrí medzi najkrajšie doliny v okolí Žiliny. Určite každý už počul niečo o rázovitej obci Terchová. Odtiaľ vedie aj jediná prístupová cesta do doliny. Už pri vstupe sa nachádza unikátny kaňon Tiesňavy, kde sú pôsobivé skalné útvary, ako Plačúca Anča, či Modliaci sa Mních.

Vrátna dolina
Vrátna dolina

Vrátna dolina je atraktívna, či už v lete pre turistiku, ako aj v zime pre svoje lyžiarske svahy. Rozdeľuje sa na ďalšie dve doliny Starú a Novú dolinu a je obklopená vrcholmi Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky a Sokolie. Hlavným východiskovým bodom Vrátnej doliny pre viaceré turistické trasy je osada Štefanová.  Ak chcete vystúpať vyššie, a nie sa až tak moc unaviť, môžete vyskúšať služby lanoviek. Vrátna môže byť ale v čase prázdnin, či pekných víkendov „prefláknutá“ ľuďmi.

Svitačova dolina

Svitačova dolina sa nachádza za obcou Kunerad, ktorý je približne 18 km od Žiliny. Pri Kunerade však nájdete aj ďalšie doliny. Hneď v ústí doliny Vás uvíta Kuneradský zámok, ktorý aktuálne prechádza rekonštrukciou. Je to bývalý lovecký kaštieľ z roku 1916. Slúžil pre potreby rodiny Balestrémovcov ako rodinné sídlo. Neskôr počas SNP mala v zámku sídlo 2. partizánska brigáda M. R. Štefánika. V roku 1944 ho nemecké jednotky vypálili. Po rekonštrukcii v roku 1959 zámok slúžil na liečenie ochorení dýchacích ciest. Kaštieľ ešte viackrát vyhorel (v rokoch 2010, 2018).

Vráťme sa ale k doline. Dolina je umiestnená na západnej strane Lúčanskej Malej Fatry. Jej dolnou časťou vedie zeleno-značkovaný chodník z Kuneradu cez Hornú lúku na Bystričku a hornou časťou vedie žlto-značkovaný chodník na Veterné. Prechádzka touto dolinou a krásnou prírodou taktiež určite náročného turistu nesklame. Verím, že sme Vás teda dostatočne navnadili a najbližší voľný deň alebo víkend strávite niekde vonku, v spoločnosti stromov, machov a potokov a nie zatvorený medzi štyrmi stenami, na gauči s ovládačom v ruke.

Doliny v okolí Žiliny ponúkajú rozmanitosť. Každý má v okolí nejakú tú krásu, ktorú sa oplatí vidieť.

Pozrite si tiež

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
andrea a lubos remekovci
andrea a lubos remekovci

Veční optimisti, nadšení turisti a dobrodružný milý mladý pár, ktorý so svojimi psami objavuje krásne miesta nielen Slovenska. Ďalšie články autora >

Articles: 65