Urban Agrigento 1€ still life

Na to aby si začal vnímať genius loci Agrigenta, treba sa pobrať z centrálnych námestí do najvyšších uličiek. Ak pozorne vnímaš, objavíš stratený svet a nečakanú estetiku.

Colours of Agrigento

Urban Agrigento still life. Tie farby a kompozície by si ani s maliarom nezavdali. Svet elementárnej krásy. Detail entity, ktorá ešte slúži ale má tendenciu doslúžiť. Do horných uličiek Agrigenta i Regalbuta sa auto len tak nedostane. Vlastne sa zväčša vôbec nedostane. Aj preto začali mladí obývať nižšie poschodia mesta. Žije sa tam modernejšie a jednoduchšie.

Still life Agrigento, zátišia mesta

1 euro investment

Sicília a južné talianske mestečká pomaly vymierajú. Mladí sa sťahujú do modernejších štvrtí a veľkomiest. Aj preto razí talianska vláda politiku predaja nehnuteľností za 1 euro. Jedinou podmienkou je oživiť nehnuteľnosť a začať tu žiť.

Predať staré chátrajúce domy v menších mestečkách vnútrozemia za symbolickú sumu 1€ je možno jediná cesta, ako ich oživiť. Agrigento je na tom lepšie. Je to veľké a významné mesto. Mladým sa však do horných uličiek akosi nechce. Uprednostňujú bývanie v moderných štvrtiach.

Urban Agrigento
Kontrast starého a nového

Agrigento je na Sicílii dobrá adresa. Obklopené plážami, rekreáciou a morom otvára tiež Cestu ruže, 480 km dlhý chodník vedúci cez najkrajšie a najhistorickejšie časti vnútrozemia, cez Ficuzzu, Corleone až do Palerma. Nájsť v Agrigente takéto malebné uličky s chátrajúcimi nehnuteľnosťami bude čoraz väčším problémom.

Mesto bolo založené v roku 581 pred Kr. ostrovanmi z Rodosa a Kréty. Dole pod mestom sa nachádza jeden z najzachovalejších antických chrámov Sicílie. Mesto pôvodne nazvali Akragas podľa rovnomennej rieky. Po dobytí mesta arabmi tu vzniklo významné moslimské, ktoré konkurovalo s arabským Palermom o nadvládu nad celou Sicíliou. Niektoré horné distrikty mesta si to podľa stavu možno aj pamätajú. 🙂

Vendesi Affittasi, prenájom, predaj

Pohľad z horných poschodí na moderné Agrigento naznačuje, kam sa mesto uberá. Retro kulisa minulosti to rozhodne nebude.

Moderné Agrigento

Urban Agrigento
Moderné Agrigento z horných terás mesta

Po horných uličkách starého Agrigenta sa môžete prechádzať hodiny. Dole sú davy, hore okrem zopár babiek v okne temer nikto. Nie je to o katedrálach, ani ultra významných pamiatkach. Ale mesto má dušu a celé dýcha.

Genius loci strechy Agrigenta

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107