Za poznaním kvalít Kostka kolobežky do Hanušovic

Po prvých kilometroch na Tour max a nadšení z Kostka kolobežky sme sa dohodli, že zájdeme na jednom z českých výletov priamo do Hanušovic na kus reči, s cieľom spoznať ponuku a pohovoriť o benefitoch kolobežkovania, kvalite a výrobnom procese týchto strojov, ktoré nás, netajím, očarili.

V showroome sme objavili okrem svetovej kávy kadečo. Nové modely G7, kolobky 20:20, racingové a terénne špeciály a nemohol chýbať ani elektropohon.

Privítal nás priamo pán Kostka, dnes už zástupca druhej generácie Kostkovcov.

Kedy a ako vznikla kolobka Kostka

Môj otec robil predtým (do roku 97) rámy na bicykle. Avšak po vstupe čínskych výrobcov do Čiech prakticky skončil celý cyklistický trh. A to patrili Čechy, čo sa týka výroby bicyklov, medzi silné cyklokrajiny.

Raz na Vianoce som prišiel s tým, že si chcem kúpiť kolobežku. Keďže žiadnu kvalitnú na trhu nenašiel, tak vyrobil prvú kolobežku pre mňa a čosi pre svojich známych. Tak sme dostali na vianoce vlastne prvé kolobky priamo pod stromček.

Know-how sa čerpalo z overenej cyklovýroby. Následne, keď nás videli na kolobežkách ostatní, chceli ich tiež. A tak sme postupom času začali zisťovať všetky benefity, ktoré môže kolobežka človeku priniesť.

V strojnej výrobe sme sa od roku 1998 viac začali orientovať na kolobežky a vlastne tento rok prebehlo už 25 rokov, odkedy firma vyrobila prvý prototyp Kostky. Momentálne už vstupujeme do druhého štvrťstoročia a od roku 2013 sú už kolobežky našim hlavným výrobným segmentom.

Aké ste mali hlavné ciele, čo bolo najdôležitejšie pri stavaní kolobežiek?

Hlavne sme chceli, aby tá kolobežka bola kvalitná. Vždy sme chceli vyrábať produkciu, ktorá nie je určená na rok, dva, ale vydrží dlho. Ľudia s ňou budú nadmieru spokojní a budú ju radi používať.

Naša filozofia firmy nie je len o tom produkt predať ale najmä, aby ten produkt dobre slúžil. Toto krédo držíme celú dobu. Ďalším mottom spoločnosti je, že chceme kolobežky Kostka vyrábať hlavne tu. V Čechách. Z tohto záväzku plynie, že všetky prostriedky, ktoré zarobíme, investujeme späť do firmy, do výrobných technológií, vývoja a testovania. Vyvíjame nielen rámy kolobežiek ale aj predstavce, riadidlá, náboje, prakticky všetky komponenty, ktoré na tej kolobežke sú.

Keď som sa  prvýkrát postavil na vašu kolobežku, chlapík čo mi ju predával tvrdil, že má neuveriteľnú nosnosť. Až 150 kg a zvláda veľmi ťažké dynamické zaťaženie. Naozaj sú tie kolobežky tak pevné?

Nechceme si poškodiť naše dobré meno. Nemôžeme pripustiť, aby mal zákazník s niečím problém. Všetko robíme tak, aby problém nevznikol. A ak predsa, obratom to (keďže máme na všetko vlastné výrobné kapacity) riešime. Ale reklamácie sú skutočne výnimočné, ak vôbec a vždy sa ich snažíme riešiť k plnej spokojnosti zákazníka.

Jazdíte sám na kolobežke?

Jazdím. Musím to striedať, lebo musím testovať všetko, čo tu vyrábame. Ak sa chceme výrobne posunúť ďalej, musíme na kolobkách stáť a jazdiť na nich. Samozrejme by som chcel najazdiť viac kilometrov za rok ale snažím sa čo najviac. A momentálne testuje naše výrobky už aj môj syn (tretia generácia Kostkovcov). Smiech. Snažíme sa to testovanie držať v generáciách tak, aby boli kolobežky otestované zo všetkých uhlov pohľadu.

Pre koho sú vaše kolobežky určené?

Je také klišé, fráza, že kolobežky sú pre všetkých. Ono je to pravda. Na druhej strane kolobežka je pre človeka, ktorý sa naozaj chce aktívne hýbať a chce zo života vyťažiť maximum. Kolobka je stále len nástroj k tomu,  aby človek mohol lepšie a plnohodnotnejšie žiť. Zážitky, zdravie, vzťahy, šport, aktivita….

Je kolobežka aj pre starších ľudí?

Na 100%. Ja si myslím, že kolobežka začína od 3-4 rokov, kedy sa ten malý človiečik naučí základný pohybový rozvoj, začne vnímať stabilitu, objaví rýchlosť a túžbu spoznať svet. Práve tu si vytvára prvé návyky k pohybu. A možno práve toto na kolobežkovaní dnes oceňujú tí skôr narodení. Bežne sa môžeme baviť aj o ľuďoch 70-80 rokov, ktorí v kolobežke opäť nájdu stratenú detskú radosť z pohybu. Okrem toho im jazda prinesie množstvo zdravotných benefitov.

O tej návykovosti by som vedel rozprávať 😊 Aké hlavné zdravotné benefity vidíte vy?

Dnes majú všetci problém s veľmi sedavým zamestnaním a s tým súvisiacimi problémy s chrbtom. Kolobežka spevňuje core tela a spevňuje chrbtové svalstvo. Ten pohyb je komplexný. Aj na bicykli väčšinu času sedíte, takže hamstringy, ktoré celý deň sedením skracujete bicyklovaním bez kompenzácie dorazíte ešte viac. Kolobežky Kostka sú nielen posilňovací nástroj ale i strečingový. Zapojuje svaly, ktoré dnes ľudia veľmi málo používajú.

Ešte by som doplnil, že množstvo ľudí dnes bojuje s nadváhou ale nemôžu začať kvôli nadváhe a kĺbom behať. Čo je samozrejme problém, ktorý kolobežka hravo rieši. Kolobka vlastne posúva beh na vyššiu úroveň, keď posilňujete výbušnosť odrazovej nohy ale pritom minimálne zaťažujete kĺby. Iba sa musím opakovať: Kolobežka je naozaj úplne pre všetkých.

Ak vykonávam pohyb na kolobežke správne, tak naozaj je to aj skvelá rehabilitácia pre všetkých, čo sú po operácii kolien, bedrových kĺbov, chrbtice a pod… V Dudinciach pri doliečovaní pohybového ústrojenstva práve teraz zaraďujú naše kolobežky ako rehabilitačnú pomôcku.

Kostkovci nás zobrali priamo do výroby. Kvalitnej kolobežke predchádza dlhoročný vývoj a precízna výroba každého komponentu. Väčšinu výroby dnes zabezpečujú CNC stroje a robotická práca. Pri prehliadke výroby som sa cítil ako v malej automobilke. Neorientujú sa na kvantitu ale na kvalitu. produkujú vyše 12000 kolobežiek ročne. Nahliadli sme všade, iba vo vývojárskej dielni a testovni nás poprosili nefotiť. 🙂 Lakovacia komora na nás pôsobila trochu ako prechod vesmírnou stanicou. 🙂

Povedzte mi niečo o zakladateľovi firmy

Otec sa v Hanušoviciach narodil. Po prevrate začal podnikať v kovozámočníckej firme. Je to človek, ktorý si furt dáva výzvy. A tak z tej zámočníckej firmy bola väčšia a väčšia, až sme dorástli na dnešný korporát. Vtedy sme vyrábali aj regály do obchodov, robili sme množstvo rámov na bicykle, najmä pre Velamos. Kedysi bola doba, že každý si robil svoj brand sám. Ale rámy mali čoraz sofistikovanejšie tvary a bicykle súčiastky, ktoré vyžadovali presné CNC technológie. Mnohé firmy sa preto špecializovali a vyrábali komponenty aj pre druhých. To samozrejme funguje aj dnes ale skôr už v Číne. My sa hrdíne, že Kostka je skutočne česká a veľmi kvalitná.

Otec je dnes aj starostom v Hanušoviciach. Povedali sme si: „Ak chceme mať kvalitnú firmu, musíme budovať aj kvalitné mesto.“ Tak dnes riadim firmu ja a otec má skôr presah na komunálnu politiku. A pomaly pripravujem moje deti. 🙂

Ako vidíte budúcnosť kolobežiek? Ďalšie štvrťstoročie?

Ja si myslím, že kolobežky tu s nami odjakživa boli a budú stále. Je to taký druh športu a pohybu, ktorý do života patrí. A náš hlavný cieľ je všetkým ľuďom ten druh pohybu ukázať a tiež im možnosti a špecifiká kolobežiek predstaviť. Potom je už len na nich, či kolobežku zaradia medzi svoje aktivity.

Keby ste mali povedať tri najdôležitejšie vlastnosti kolobežky Kostka, ktoré by to boli? Prečo práve Kostka a nie niečo iné?

Ja si myslím, že prvoradý je nekompromisný vývoj a technické know-how, ktoré do výroby vkladáme. Potom si určite myslím, že to je kvalita. A tretí sú ľudia a komunita, ktorí okolo kolobežky Kostka stoja.

Ďakujem pekne za rozhovor.

Kostkovic Ostrava
Kostkovic Ostrava: Cyklotrasa okolo Ostravice, Sad Boženy Němcové

Odchádzame z Hanušovíc a ideme cez Hanú objaviť na kolobežkách industriály severu Moravy: Kostkovic Ostrava.

Ale to už je iný príbeh.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328