Železnice, turistika a stanica Vrútky: vystupovať!

Bežný turista by si mohol položiť otázku prečo vystúpiť z vlaku ZSSK práve tu. Či už ste batôžkár alebo lámete kilometre na bicykli, odpoveď je naporúdzi. Turistika a stanica Vrútky patrili odjakživa k sebe už len preto, že vo Vrútkach stoja diaľkové rýchliky a je to prestupná stanica na Martin, celý Turiec, Harmanec a Kremnické bane.

Kľačianska Magura a Suchý

Kľačianska Magura
Kľačianska Magura foto CBS Slovensko z neba

Aby sme splnili jeden z tohtoročných cieľov 7 kopcov 3 jazerá ZSSK Restart Challenge, stačí sa vybrať priamo zo stanice na chatu pod Kľačianskou Magurou. Práve Suchý a Kľačianska Magura sú tohtoročnou bránou do Malej Fatry. Výstup je trochu zdĺhavý ale technicky nenáročný. Pohľady od Chaty a z hrebeňa Malej Fatry vás však za tú námahu bohato odmenia.

Staničný bufet vo Vrútkach

Pivo na stanici Vrútky
Pivo na stanici Vrútky

Ak ste (podobne ako ja) vláčikári a romantickí retro spomínači, určite zbehnite na pivo do staničnej reštaurácie. Tá sa hrdí temer muzeálnou zbierkou železničiarskych artefaktov z dôb dávno minulých.

Martinské hole, Krížavy a Minčol

Ak si chcete dopriať žolíka a splniť bez cestovania ďalšie dva z minuloročných cieľov, ostaňme stále vo Vrútkach. Tentokrát sa však presunieme pod Martinské hole. Práve vo Vrútkach totiž začínajú turistické trasy na Krížavy i Minčol nad Višňovým.

Okrem turistických trás vedú na všetky ciele aj cyklotrasy.

Martinské hole Krížavy
Martinské hole Krížavy

Tým však výčet cieľov nekončí.

Na bicykli možno 20 minút, v osobnom vlaku dve zastávky. Toľko trvá presun do Sučian alebo Turian, odkiaľ sa otvára hlavná brána na hrebene Malej Fatry, kopce Malý a Veľký Kriváň, Chleb a Stoh. Všetky boli cieľmi turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá ZSSK restart Challenge.

Vrútky ako prestupná turistická stanica

Ak prestúpite vo Vrútkach smerom na Turčianske Teplice a Hornú Štubňu, objavíte hneď dve z desať najkrajších železničných trás Slovenska. Tá prvá vedie cez Harmaneckú dolinu na Banskú Bystricu, tá druhá (Diviaky) cez tunel Peklo a Trnavú horu na Zvolen.

Stanica Vrútky
Stanica Vrútky

Ak máte bicykel, ostaňte radšej v Hornej Štubni. Práve odtiaľto dosiahnete bicyklom na ďalšie dva ciele.

Krížna

Kultový vrch Krížna vo Veľkej Fatre sa totiž najlepšie zdoláva práve od parkoviska v Hornej Štubni. Ak vyjde počasie, na výhľady z tohto monumentálneho vrchu nikdy nezabudnete.

Skalka

Okolo Turčeka
Okolo Turčeka

Z Turca však vedie na Banskú Bystricu niekoľko krásnych cyklotrás. Tá ďalšia vedie okolo priehrady Turček, cez stred Európy na Skalku a odtiaľ po bežkárskych zvážniciach cez Králiky alebo Tajov priamo do centra Banskej Bystrice. Pozor na Skalke na medvede.

Pre tých, ktorým stále nestačí ponúkame ešte jeden bonus z Turca.

Gaderská a Blatnická dolina

Vystúpte z vlaku v Turčianskych Tepliciach a nechajte sa očariť nádhernou Gaderskou a Blatnickou dolinou, ktoré vás prevedie okolo ďalších dvoch cieľov: kopcov Tlstá a Ostrá, ktoré platia pre turistov ako kultové výšľapy vo Veľkej Fatre. Doliny vás naopak privedú nenáročnou cestou v prekrásnej prírode až priamo pod Kráľovu studňu.

A že ste leniví? Radi lehátkujete?

Tak sa na to všetko vybodnite, zbehnite do Turčianskych Teplíc a užite si miestny aquapark s toboganmi.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110