Nájdi si čas: Prečo výhovorka „nemám čas“ neobstojí

Všetci máme denne rovnakých 24 hodín. Prečítajte si, ako vymeniť gauč a sedenie v zápchach za beh z práce domov a ako si vytvoriť návyk na pravidelný pohyb.

Koľkokrát za týždeň povieš vetu: „Ja by som aj šiel cvičiť, ale fakt nemám čas“? Pravda je však taká, že času máme všetci navlas rovnako – presne 24 hodín denne. Je to len otázka toho, čomu sa rozhodneš dať prioritu. Ak chceš urobiť niečo skutočné pre svoje zdravie aj čistú hlavu, vstaň z gauča, zaktivuj sa a prečítaj si, ako premeniť nudné cestovanie z práce na najlepšiu časť svojho dňa!

Nájdi si čas

Po včerajšom cyklovýlete na Tribeč som si úprimne myslel, že od únavy a brutálnej svalovice zomriem. A dnes? Dnes stojím znova v teniskách a bežím svoju nedeľnú desiatku! Počasie sa nakoniec umúdrilo a pohľady na zasneženú a prebúdzajúcu sa prírodu poskytovali čistý zážitok.

Bežali sme dvaja – ja a moja fenka Lady. Až na jeden jediný moment, kedy sa moja štvornohá partnerka s obrovskou radosťou vyváľala a „naparfémovala“ v čerstvom kravskom hnoji, sme si to obaja nádherne užívali.

Už sme si viackrát písali o tom, že je úplne jedno, akému športu sa venuješ. Hlavne nech z neho máš úprimnú radosť. Dnes k tomu pridáme ďalšiu základnú pravdu: Ak sa chceš pravidelne hýbať a športovať, musíš si na to jednoducho nájsť čas.

Všetci máme rovnakých 24 hodín

Už teraz počujem tie klasické pripomienky a zdôvodnenia, ako sa to nedá, lebo človek veľa pracuje, času nieto a život je zložitejší… Ale času máme predsa všetci na svete navlas rovnako. Presne 24 hodín denne.

Je to celé len otázka osobných priorít. Stačí si nájsť ten svoj čas – polhodinu či hodinu denne, hocikedy počas dňa, ale vykonávať to pravidelne.

Ak sa ti to zdá celkom nemožné, opýtaj sa sám seba:

  • Koľko času denne venujem bezduchému pozeraniu televízie?
  • Koľko času pregaučujem a presedím v jalovom scrollovaní na sociálnych sieťach?
  • Koľko času premárnim bezhlavým behaním po nákupných centrách?
  • Koľko večerov premlčím a prevysedám s kamarátmi po podnikoch?

Odhryzni si kúsok času z týchto neproduktívnych činností a venuj ho niečomu, čo je pre teba skutočne prospešné. Poctivému pohybu.

Beh z práce domov namiesto zápchy

Kamarát Janko napríklad úplne zrušil auto aj MHD a jazdí výhradne na bicykli. Je to preňho príjemné, pohodlné a oslobodzujúce (a jazdí celoročne, aj v zimnom období). Jednoducho si vytvoril zvyk.

Ja to mám podobne a veľmi často behám z práce domov. Mám to z kancelárie presne 8 kilometrov a celý deň sa úprimne teším na túto časť dňa. Domov síce prídem o niečo neskôr, než keby som išiel autom, ale prídem nadšený, plný endorfínov a mentálne dočista vyčistený. Nepremárnil som ten čas jalovo v zápche za volantom ani v prepchatej električke.

Dnes už mnohí moderní zamestnávatelia pochopili, že podporovať šport a zdravie svojich ľudí má obrovský význam. V budovách pribúdajú uzamykateľné stojany na bicykle, sprchy aj prezliekarne priamo na pracovisku. Permanentky na bazén, do sauny či fitka sa stávajú štandardom. Zamestnávatelia pochopili, že zamestnanec nabitý výkonom, optimizmom a zdravím prinesie firme oveľa viac.

Vytvor si zo športu denný návyk

MTB Tríbeč
Hľadanie ideálnej skratky domov z práce trvá niekedy hodiny

Existuje veľa spôsobov, ako si vyčleniť dostatok času na pohyb. Je to už pár mesiacov, čo praktizujem minimálne polhodinu športu denne. Je to pevný návyk.

Veľmi často behám. Rád bežím sám, pretože sa nemusím nikomu prispôsobovať a skvele si tak prečistím myšlienky. Zároveň však rovnako rád trávim čas s podobne nastavenými priateľmi:

  • Behám s Milanom a Ivanom.
  • Na bicykel vyrážam s Adamom, Ignácom, Mirom či Jurom.
  • Rád trávim nordic walking rozhovory s Natašou.

Týchto ľudí nikdy netreba na pohyb zdĺhavo presviedčať. Nikdy nehľadajú výhovorky a na pohyb sa úprimne tešia. Iba nájdeme spoločný voľný čas a vyrážame do lesa. A je to sakramentsky vidieť na ich zdraví, nálade aj fyzickej kondícii!

Nájdi si ten čas aj ty. Základ je začať a nekecať.

☕ Páčil sa ti článok? Pomôž udržať restartnisa bez reklám. Prispej na kávu. Ďakujeme.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 43