Ako cestovať lacno a nezávisle do zahraničia? Nič jednoduchšie.

Ak nedostávate ponuky od Pelikána a chcete iba cestovať za rozumné peniaze, nemáte pritom jasnú destináciu a termín, využite na stránkach Ryanair funkciu Fare Finder. Nie je nič jednoduchšie.

Fare Finder

Po kliknutí na odkaz Cheap Flights sa vám otvorí prednastavené okno, v ktorom zadáte buď cieľovú destináciu alebo svoj budget. Zvyčajne sa oplatí nastaviť 50 eur alebo nižšie. Stlačte „Lets go“ a voala. Tabuľka vám vypľuje hneď niekoľko letov.

Je dôležité myslieť však aj na spiatočnú cestu. Treba sa preto s grafmi a tabuľkami trochu pohrať. Určite stojí za zmienku aj Skyscanner a Momondo. Ak chcete lacné letenky, treba sa vedieť tiež zbaliť a orientovať v online priestore. Obmedzenia bezplatnej batožiny „lowcosty“ stále pritvrdzujú a nájsť funkciu náhodný výber sedadla tiež zakrývajú ako sa dá. 🙂 Nepotrebujete nič.

Ako na lacné cestovanie
Do lowcostových lietadiel sa treba vedieť aj zbaliť 🙂 Iba nevyhnutné

Ubytovanie

Letenkou lacné a nezávislé cestovanie iba začína. Aktívny cestovateľ potrebuje nájsť aj ubytovanie. Mne sa najviac osvedčilo AirBnB alebo lokálni ubytovatelia. AirBnB asi netreba nikomu predstavovať. Z mojej skúsenosti však viem, že si treba dobre vyberať. A nie vždy je cena rozhodujúca.

U mňa rozhodujú skôr parametre, ako terasa, výhľad, celková atmosféra, súkromie a životný priestor. Práve tieto parametre mi totiž umožňujú zažiť nezvyčajné. A prirodzene referencie predchádzajúcich ubytovaných.

Lanzarote: Papagayo beach, traily v Los Ajaches a Antonio Berrera
Antonio Padron Berrera

Práve auto sa často stáva najčastejšou finančnou položkou, ktorá sa vám vymkne spod kontroly.

Rent a car

Rizikom požičovní aut (najmä v postcovidovej dobe) je zvýšená cena. Mnohé požičovne počas covidu svoj vozový park radšej z veľkej časti rozpredali a preriedili. Ak som pred covidom vedel prenajať auto za smiešne peniaze, často pod 100 eur na týždeň, dnes to už tak celkom neplatí a ceny sú i viac ako dvojnásobné.

K cene prenájmu si však treba pripočítať aj ofuk s poistením. Plné poistenie sa vám tak predraží. Excess fee väčšiny letiskových požičovní sa ujednotili na neuveriteľných 1200 eurách, čo je suma naprosto nezodpovedajúca. Dobré rady a zásady pri požičiavaní auta v zahraničí nájdete v linku.

Ak cestujete do Španielska pozrite si Centauro alebo na Kanárske ostrovy, odporúčam dohľadať spoločnosť Cabrera Medina alebo Cicar. Operujú zatiaľ iba tam ale nastavujú úplne nový štandard služieb. Plné poistenie s nulovým excess fee, druhý šofér, či detská sedačka v základnej cene.

Konečne niekto pochopil, že šklbanie zákazníka nikam nevedie.

Revolut

Posledným mojim odporučením je využiť kartu Revolut, na ktorej ušetríte desiatky eur na poplatkoch nielen za výbery z bankomatov. Karta totiž pri platbách započítava vždy stred.

Ako cestovať lacno a nezávisle do zahraničia? Nie je na tom nič zložité, len to skúsiť. 🙂

Pošli ďalej
Milan Tichý
Milan Tichý

Dlhoročný bežec a turista, znalec Krupinskej vrchoviny a okolia Banskej Bystrice rád píše o svojich potulkách.

Articles: 2