Ako na rozodrané krvácajúce bradavky?

Najmä v zimných mesiacoch sa stretávam s tým, že mi pri dlhšom behu krvácajú bradavky. Čo s tým?

Minulú zimu som sa s touto otázkou stretol od priateľa reštarťáka prvýkrát. Vtedy som nebehal tak intenzívne, aby som tento problém bral na väčšiu váhu. V týchto dňoch som sa stretol s podobným problémom tiež. Tak som začal hľadať dostupné riešenia.

Najprv dôvod. V zime chodíme často menej oblečení a práve zima spôsobí napätie v bradavkách. Riešení je niekoľko, ale predísť celému problému môžeme už len tým, že zvolíme kvalitné funkčné oblečenie a správne ho navrstvíme. Nevystavujeme bradavky neprimeranému chladu a treniu. Zdurená bradavka sa trie o textíliu, až sa rozoderie. Liečba potom chvíľu trvá, ale nie je to nič nebezpečné, ani výnimočné. Problém s tým majú najmä muži, ženy sú na nosenie podprseniek a kontakt s textíliou zvyknuté. Ak už problém nastane je niekoľko riešení:

  1. Použite náplasť. Ak však nechcete aby pri spotení sa odpadla, najprv si okolie bradavky ohoľte (môžete použiť aj tejpovaciu pásku, drží ako pribitá) vhodná je údajne aj náplasť URGO – nevyskúšal som.
  2. Namažte bradavky indulonou, alebo podobným krémom (najjednoduchšie riešenie, tiež doporučujú bepanthen, lekársku vazelinu, a pod…)
  3. Nahraďte bavlnené tielka syntetickými materiálmi, nech sú čo najviac obtiahnuté, aby ste predišli zbytočnému treniu.

Pri dlhších maratónoch sú naplaste na bradavky často súčasťou balíčka.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 54