Aspoň o deko menej

Mám nadváhu, makám na sebe, ide to dole a mením to. Som to ja.

Som prekvapený, koľko ľudí naokolo má problém prihlásiť sa k takému prostému faktu. Sú v zajatí obáv, ako to bude prijímať ich okolie.
Obava č.1: Ak sa prihlásim k nadváhe, stratím image
A tak hrám. Radšej sa tvárim, že žiadna nadváha neexistuje, ba naopak, takto to chcem, takto je to správne, super, v najlepšom poriadku a hľadám všetky argumenty na podporu môjho postoja. Čo na tom, že si ubližujem. Ak nadváhu naozaj mám, aj tak to každý na mne vidí. Priznať si, robiť niečo zo sebou, to je odvážne a úctyhodné. Hovorí to o tvojej vôli, odhodlaní a odvahe. Iba blbec a slaboch to neocení.
Obava č.2: Ak zlyhám, budem za neúspešného
Mám priateľa. Dokonalý schudnemista, vždy inkognito. Má nadváhu. Aj bojuje ako lev. Tak po našom, ľudsky. 🙂 Je nekonečne lenivý, nekonečne rád papká, zjavne si na nástenke trochu prilepšuje a trochu sa za to aj hanbí. Ak má zlé výsledky, prestane vyplňovať a na chvíľu sa odmlčí. Bavia ma jeho neskutočne kreatívne a vtipné výhovorky, prečo prestal. Stále začína a stále končí, jeho skutočný problém však je priznať sebe a najmä druhým, že z času na čas podľahne a zlyhá. Ale kto z nás nie?
Obava č.3: Niekto ma uvidí, čo si o mne pomyslí?
Keď sme minule rozoberali osoh nordwalkingových palíc pri rýchlej chôdzi pre zapojenie hornej polovice tela a prakticky všetkých svalov, stretol som sa aj s názorom že: „Nikdy. Ešte si susedia o mne pomyslia, že som chorá, alebo chromtavá.“ Argument síce ľudsky rozumiem, ale je celkom od veci. Pre koho to robím? Pre seba, alebo pre susedov?
Musím byť krásna, úspešná, zdravá, krásna, taká ako…, alebo iná…. hrnie sa to na nás zo všetkých strán. Každá mladá žena musí byť ako prútik, elegantná, vzdelaná, nalíčená, ohodená. Každý mladý úspechista musí mať veľké okázalé auto, musí robiť trendy šport. Pamätáte sa ešte na módne vlny? Tenis, koníčky, golf, loď, squash. Túžba byť ako …, alebo byť iný, odlišný…. nás nútia meniť sa.
Moja rada znie:
Nesleduj krátkodobé ciele. Buď sám/sama sebou.
Ak máš nadváhu, problémy so zdravím, s kvalitou života, čímkoľvek, zmeň to. Ale nemeň to pre druhých. Zmeň to pre seba. Je to predsa tvoj život a tvoj problém. Nie tvojho suseda, nadriadeného, kolegu, ani priateľa. Kašli na vzory, na názory i predsudky iných.
Je to tvoja zmena, tvoj život. Dosiahni vlastné ciele, výhry, akceptuj vlastné zlyhania. Aj tie k tomu patria. Bude to osobnejšie. Tvoje. Získaš vlastnú motiváciu, oveľa skôr nájdeš sebadôveru, sebaistotu a schopnosť postaviť sa, ísť ďalej a dosiahnuť cieľ. A aký si dáš na dnes?
O týždeň aspoň o deko menej. 🙂
Príjemný týždeň
Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 78