Štartujeme nordwalking

Keď sme zakladali skupinu Chôdza, ani som netušil, že zakrátko ju premenujeme na Nordic Walking. Ak chceš spoznať techniku, vedieť viac, spoznať ľudí, alebo si s nami trochu zamakať, zapoj sa. Pohybom sme posadnutí, a radi ťa nakazíme. 🙂

 


Aj mňa Nona svojim entuziazmom vyprovokovala. Vonku síce prší, ale zvedavosť nepustí. To, čo vidíte na obrázku mi od dnešného rána hovorí pane.

leki

Prvé skúsenosti s paličkami ma viac ako nadchli. Je však treba podotknúť, že tie paličky sú naozaj dobré. Sú pekné, ľahké, neskladacie, s perfektným ergonomickým úchopom.

Skúsenosť č.1:

Pri chodení som začal lietať. Iba so základnou inštruktážou a bez nejakej väčšej námahy priemerka stúpla temer o kilometer. Rýchlostne je to už temer pomalý klus. Nona, ktorá sa ma snažila komandovať a usmerňovať v správnom držaní a chode, už po pár minútach musela povedľa mňa klusať.  Po malom usmernení som začal lepšie pracovať s paličkami, správne dýchať a predĺžil som krok. GAP kilometra sa dostala ma 7:20, čo dávam pri pomalom behu.

Skúsenosť č.2:

Od Lafranconi som sa osamostatnil a teda mal čas iba na seba. Technika sa rapídne zlepšovala a mne to stále viac pripomínalo bežkovanie po asfalte. A naozaj, ak chcete nord walking nejako opísať, bežky sú asi najlepšie prirovnanie.

Skúsenosť č.3:

Spravil som 9 km v slušnom tempe a cítil som sa skvelo, uvoľnene, bez laktátu. Proste fit. Lepší postoj, celkom intenzívne zapojenie chrbta, vrchnej časti tela i brucha. Endorfýnky fungovali a ku koncu som sa už ani nepozastavoval nad ľuďmi, ktorí sa na mňa pozerali. Chlapík v centre mesta s paličkami je dnes podobná rarita, ako cyklista v drese pred pár rokmi. Poznámka pre Evu: Každý riešil moju rýchlosť a šport, nikto nie moju chromtavosť. 🙂

Skúsenosť č.4:

Zoberieš palice a tenisky a frčíš. Okrem behu je to najmenej náročný šport, čo sa týka logistiky. A navyše vhodný pre každého. Tučného, chudého, mladého, starého. A je to osviežujúca zmena.


leki1

leki2


Áno, priznávam podcenil som tento šport ako mnoho iných, ktorí tvrdia, že paličky nepotrebujú. Veď sú žrebci aj bez toho. Skúsme si teda zhrnúť hlavné charakteristiky Nordic walking a benefity, ktoré môžete týmto športom získať:

  • Nord walking vznikol vo Fínsku ako letná alternatíva tréningu pre bežkárov a biatlonistov. Veľmi rýchlo si získal širokú popularitu nielen na severe ale aj v celej Európe. Je definovaný ako dynamická chôdza so špeciálnymi športovými palicami. Jeho technika sa blíži klasickému behu na lyžiach.
  • Je to veľmi príjemný aeróbny druh pohybu, ktorý môže dlhodobo robiť prakticky každý, výkonnostný športovec aj začiatočník. Tepová frekvencia môže podľa intenzity záťaže stúpať až k 85% MTF.
  • Nordic walking šetrí kĺby a pomáha spaľovať kalórie. Je veľmi vhodný pre ľudí so sedavým zamestnaním, s problémami s kĺbmi, kolenami a chrbtom.
  • Znižuje svalové napätie v ramenách a krku a je optimálnym outdoorovým tréningom na znižovanie nadváhy, znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje hodnoty cholesterolu, znižuje triglyceridy.
  • O dobrú náladu sa vždy postará endorfýn.
  • Do činnosti je zapojených skoro všetkých 660 svalov v tele, trénuje sa srdcový obehový systém, imunitný systém sa posilňuje, v porovnaní s behom sú bedrá, kolená a kĺby menej zaťažené. Chodec má lepšiu stabilitu a istotu, preťažovanie nosných kĺbov je o 30 % nižšie, preto je severská chôdza vhodná pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice.
  • Lekári odporúčajú tento druh športu aj pacientom postihnutým osteoporózou. Nordic walking je skrátka in, pretože je takmer dvojnásobne efektívnejší než bežná chôdza bez paličiek.

Nájdite si správne paličky a vyrazte s nami.

 

 

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322