Bicyklom z Novej Bystřice cez Peršlák na Třeboňsko

Ak hľadáte v Českej Kanade za jeden deň, veľkú rôznorodosť, ponúkam vám trasu bicyklom z Novej Bystřice cez Peršlák na Třeboňsko. Spája všetko. Kopce, lesy, výšľapy, predtým neprístupné miesta i rovinky, klobásu, vodu a rybníky. A skvelé pivo.

Cez Peršlák na Třeboňsko
Okolo Starého Kanclířa (rybník smerom na Starú hlínu)

Peršlák

Lesný hotel Peršlák je medzistanicou medzi Třeboňskom a Českou Kanadou. Nachádza sa na cyklotrase z Novej Bystřice v prírodnom parku Homolka – Vojířov. Iba skúsení patrioti vám povedia, že tento hotel bol kedysi sídlom finančnej stráže a colnice. Pred vojnou, keď už bolo Rakúsko anektované Nemeckom, tu vojaci vysekali z pieskovca podobu vtedajšej Československej republiky ku ktorej ešte patrila aj Zakarpatská Ukrajina. Je to jedna z mála máp v skale, ktorá ukazuje o aké územia sme po vojne prišli.

Peršlák križovatka cyklotrás na Třeboňsko
Peršlák križovatka cyklotrás na Třeboňsko

Okolo Homolky

Celá cyklotrasa okolo Homolky je vlastne bývalá pohraničiarska trasa. Je to okrem hlavnej cesty jediná a najkratšia spojnica na Třeboň.

Pôjdete okolo dlhého Staňkovského rybníka, ale neodbočte z cyklotrasy na poľné cesty. Zvyčajne skončíte na slepej ceste u vody. Na trase je veľa falošných, rôzne sa umelo kľukatiacich poľných ciest, ktoré končia nikde. Vytvorili ich za sociku pohraničiari, aby dezorientovali a zmiatli vtedajších “kopečkárov”, ktorí sa namiesto do rakúska takto dostali do rúk pohraničnej stráže.

Z Novej Bystřice cez Peršlák na Třeboňsko MTB
Pohodové cyklotrasy okolo Třeboňských rybníkov

Ak sa dostanete na rybník Hejtman do Chlumu, máte na cyklookruhu spolovice vyhraté. Čakajú vás povestné třeboňské rovinky a rybníky. Kam oko dovidí, všade je voda. Kopce žiadne. Až na fakt, že sa budete tých 600 výškových metrov do Novej Bystřice musieť tak či tak vrátiť.

Třeboňské cyklotrasy okolo rybníkov

Starý kanclíř, Nový Kanclíř, Podsedek, Hospodář, Výtopa, Staré jezero, Ženich, to je len zopár názvov rybníkov, okolo ktorých vám bicyklovačka zabezpečí neskutočné zážitky. Třeboň a Česká Kanada sú dva rôzne svety prepojené bajkom.

Stará Hlína

Cyklohodovať zvykneme v Starej Hlíne. Je tu nádherný historický záplavový kamenný most cez Nežárku, ktorý sa už dnes nepoužíva, iba fotí.

Kamenný most v Satreh Hlíne
Kamenný most v Starej Hlíne

Ak zvládate dopravu a preferujete rýchlosť, vráťte sa cestou cez Lásenice a Číměř. Je to najrýchlejšie a po ceste pred Lásenicou predávajú skvelé pečené klobásy. Ak uprednostníte jazdu mimo áut, využite radšej skratky z Chlumu na rakúsky Litschau a Haugschlag alebo spätný prejazd okolo Homolky. Na poslednej ceste auto nestretnete.

Bicyklom z Novej Bystřice cez Peršlák na Třeboňsko sa dostanete rôznymi trasami. Niektoré z GPX inšpirácií nájdete nižšie.

Ukážka GPS trás

Kam v Českej Kanade

Kardionápravník

Kardionápravník 2023

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 309