Burzitída, alebo zápal bedrového kĺbu a čo s ňou pri športe

Šľachy svalov aj samotné svaly sa nachádzajú v tesnej blízkosti kostí. Tento kontakt by ich pri pohyboch neustále dráždil a zraňoval, preto sa v oblastiach kontaktu svalov s kosťami vytvorili špeciálne vačky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá sa normálne nachádza v kĺboch, kde znižuje trenie. Tieto vačky sa odborne nazývajú „bursae“. Pri preťažovaní svalov a šliach môže dôjsť k poraneniu týchto vačkov a ku vzniku bolestivého zápalu — burzitídy.

Tento zápal najčastejšie postihuje ramenný a bedrový kĺb, no postihnutý môže byť každý kĺb, v ktorého okolí sa nachádzajú bursae.

Burzitída, zápal mazového vačku v blízkosti kĺbov postihuje najčastejšie ramenný a bedrový kĺb

zdroj: lekár.sk

Najčastejšou príčinou burzitídy je preťažovanie príslušnej oblasti opakovanými pohybmi. Typickým príkladom je dvíhanie ťažkého bremena nad hlavu (pri cvikoch s kettlebellmi) alebo dlhodobé kľačanie na kolenách (pri čistení podláh, opravách, záhradkárčení a podobne). Určite poznáte bolesti v ramene, kolenách alebo tenisový lakeť. Opakujúce sa pohyby sú bežné pri výkone športov, niektorých povolaní alebo pri hre na hudobný nástroj, preto sú tieto činnosti pre vznik zápalu vačkov najrizikovejšie. Vznik burzitídy môžu zapríčiňovať aj poranenia.

Druhou skupinou sú reumatické ochorenia (reumatická artritída, dna). Tieto chronické zápalové ochorenia postihujú všetky časti pohybového aparátu, takže aj bursae. Poslednou častou príčinou je obezita — vysoká hmotnosť najviac zaťažuje bursae v oblasti bedrového kĺba, keďže nesie skoro celú váhu tela.

Bursitída bedrového kĺbu je dráždivý stav, ktorý sa môže pohybovať od mierne obťažujúcich až po veľmi bolestivé. Ak pociťujete bolesť bedrového kĺbu, keď v noci ležíte v posteli alebo ihneď, keď sa po chvíli sedenia postavíte, môžete mať bursitídu bedrového kĺbu.

Keďže bicyklujeme, beháme a bežkujeme, poďme sa chvíľu povenovať práve burzitíde bedrového kĺbu:

Čo je burzitída bedrového kĺbu

Burzitída je zápal bursa vaku naplneného tekutinou, ktorý spôsobuje bolesť bedrového kĺbu. Bursa vak je malý, gélovitý vankúš, ktorý sedí medzi vašimi kosťami a ich spojivovým tkanivom a pôsobí ako akýsi tlmič nárazov. Máte bursové vaky v bokoch, ramenách, lakťoch, kolenách a pätách.

Príznaky burzitídy bedrového kĺbu sa líšia od človeka k človeku, ale najbežnejšie sú:
 • Bolesť bedrového kĺbu, ktorá je najprv ostrá a potom sa časom stane bolestivou
 • Citlivosť bokov, ktorá sa zdá byť všeobecnejšia v celej oblasti bokov
 • Bolesť, ktorá sa zhoršuje po dlhšej alebo opakovanej činnosti
 • Bolesť nôh, ktorá sa tiahne od bedra po bočnú alebo zadnú časť nohy
 • Bolesť alebo nepohodlie pri lezení po schodoch, behu alebo bicyklovaní.

Ak cítite teplo a začervenanie v oblasti spolu s horúčkou alebo chorobou, môžete mať septickú burzitídu, ktorá pochádza z infekcie. Určite navštívte svojho lekára!

Čo spôsobuje bursitídu bedrového kĺbu  

Existuje množstvo vecí, ktoré môžu spôsobiť burzitídu bedrových kĺbov, od priameho pádu až po ubehnutie príliš veľkého množstva kilometrov. Poďme sa pozrieť na niektoré z vecí, ktoré vás vystavujú riziku.

 1. Zranenie: Traumatické zranenie alebo pád môže spôsobiť burzitídu bedrového kĺbu.
 2. Opakovaný pohyb: Opakované pohyby ako bicyklovanie, beh, lezenie alebo veľa drepov môžu spôsobiť vzplanutie burzitídy bedrového kĺbu. Buďte veľmi opatrní pri vykonávaní akejkoľvek činnosti, ktorá spôsobuje zvýšenú záťaž na vaše kĺby a má vysoký počet opakovaní.
 3. Nerovnosť v dĺžke nôh: Verte tomu alebo nie, prekvapivý počet ľudí má jednu nohu o niečo kratšiu ako druhú (1,5 cm alebo viac). To môže ovplyvniť vašu chôdzu a spôsobiť problémy podobné problémom s opakovaným používaním, ktoré vedú k burzitíde.
 4. Artritída: Burzitída môže pochádzať z artritídy. Rovnaký zápal, ktorý prichádza s artritídou, sa môže rozšíriť do burzy.
 5. Choroby chrbtice: Stavy ako skolióza môžu spôsobiť problémy s pohybovým vzorom vašich bokov a zohrávať úlohu pri burzitíde.
 6. Predchádzajúca operácia: Rovnako ako choroby chrbtice, predchádzajúce operácie, ako sú implantáty alebo náhrady bedrového kĺbu, môžu zhodiť váš spôsob chôdze a pohybu a spôsobiť zápal.

Aké cvičenia na burzitídu bedrového kĺbu

Vždy je dôležité navštíviť lekára, aby diagnostikoval akýkoľvek stav a poznal podrobnosti potrebné na odstránenie pôvodu vašej bolesti. Špecifické cvičenia na posilnenie bedrového kĺbu však môžu pomôcť posilniť svaly obklopujúce pás a panvu a úseky môžu otvoriť tesné a bolestivé oblasti panvy, ako je iliotibiálny pás. 

Každodenné cvičenie strečingu, ktoré môžete ľahko opakovať, ochráni zdravie vašich bokov a celého tela. Mnohé z týchto pohybov nevyžadujú žiadne vybavenie, zatiaľ čo niektoré z nich vyžadujú na vykonanie cviku odporovú pásku.

Tu je deväť cvičení, ktoré môžete robiť doma na liečbu burzitídy a precvičenie celého tela:

Mostík

Opakovania: 10-12. Vydržte 3 sekundy v hornej časti a pomaly spustite, aby bola na podlahe.

Toto cvičenie zapojí váš zadok, hamstringy, štvorkolky a panvu. Okrem toho ucítite natiahnutie a otvorenie ohýbačov bokov a celkovej prednej časti tela.

Zanožovanie na stranu

Opakovania: 10-12 na stranu

Požiarny hydrant môže vyzerať divne, ale je to dôležité cvičenie na zvládnutie piriformis svalu a posilnenie panvového kĺbu ako celku. Toto cvičenie bez záťaže môže robiť každý a je skvelé na zvýšenie rozsahu pohybu.

Zákop s odporovým pásom

10-12 opakovaní na nohu

Mnohé z pohybov, ktoré riešia náš zadok, môžu tiež nadmerne zaťažovať naše boky. To vám dáva príležitosť izolovať len glutes. (Uistite sa, že po stlačení späť koleno príliš nezatiahnete, koleno pod bokmi je počiatočná a koncová poloha.)

Tlak na vonkajšie stehno s odporovým pásom

Počet opakovaní: 16-20 celkom: 8-10 na každú stranu, striedanie.

Vaše vonkajšie stehná potrebujú prácu, aby vyrovnali silu celej panvovej oblasti. Toto cvičenie sa o to postará a vybuduje silu aj v svaloch nôh a jadra.

Bočný Plank

Opakovania: Vydržte 30 sekúnd na každej strane

Izometrické silové pohyby sú mimoriadne dôležité pre budovanie pevnosti a stability. Cvik plank na predlaktí posilňuje vonkajšiu stranu šikmých kostí.

Póza spiaceho holuba

Výbava: Žiadne

Opakovania: Vydržte 30 sekúnd na každej strane

Tento úsek otvára piriformis. Môže to byť tiež skvelé natiahnutie a aktivácia iliotibiálneho pásu pre každú stranu.

Široký sed rozkročmý

Opakovania: Vydržte 30 až 60 sekúnd

Otvorte vnútorné stehná a aktivujte svaly bokov a nôh pomocou úžasnej strečovej polohy.

Squat póza alebo jógový podrep

Opakovania: Vydržte 30-60 sekúnd

Je to skvelá pozícia, ktorú môžete pridať aj na koniec akéhokoľvek tréningu. Toto je ďalší IT pás natiahnutý a aktivujúci pohyb bokov.

Stlačenie vnútorného stehna

Vybavenie: malá loptička na pilates, volejbal alebo zrolovaný uterák

Počet opakovaní: 20

Ľahnite si na chrbát s nohami vo vzduchu a ohnutými kolenami, zatiahnite nízke brušné svaly tak, aby sa spodná časť chrbta jemne tlačila na podlahu. Teraz pevne stlačte loptičku alebo uterák medzi kolená a súčasne vťahujte brucho. Tento pohyb posilňuje adduktory (vnútorné stehná), ktoré sú zvyčajne slabé a prispievajú k dysfunkčnému pohybu panvy. Ak to obťažuje vaše flexory, môžete to urobiť s chodidlami na podlahe a pokrčenými kolenami.

Zopár rád na záver

Je chôdza dobrá na bursitídu bedrového kĺbu?

Ak trpíte bursitídou bedrového kĺbu, rozhodne sa vyhnite aktivitám s vysokým dopadom, ako je beh a skákanie. Chôdza je lepšou voľbou, pretože má malý dopad a ľahší na kĺby. Ale to sa opakuje. Preto, aby ste sa uistili, že svoju bolesť nezhoršujete, odporúčame vám spojiť sa s lekárom alebo fyzikálnym terapeutom, ktorý môže posúdiť vašu situáciu. Lekár môže vyvinúť najlepší liečebný prístup, aby ste sa vyhli ďalšiemu poškodeniu.

Ktorým cvičeniam sa treba vyhnúť pri burzitíde bedrového kĺbu?

Vždy sa porozprávajte so svojím lekárom o svojej burzitíde bedrového kĺbu.

Bicyklovanie, hlboké drepy a akékoľvek kardio cvičebné stroje môžu spôsobiť vzplanutie bedrovej burzitídy. Buďte veľmi opatrní pri akejkoľvek činnosti, ktorá spôsobuje zvýšenú záťaž vašich kĺbov.

Posledný krok: Odpočinok, ľad, stlačenie a zdvihnutie

Pravdepodobne ste to zažili pri vyvrtnutí členku alebo modrine na holeni. Burzitída sa chová podobne. Kým neprestane bolesť, je veľmi dôležité zranené miesto nechať odpočívať. Inými slovami: Ak je príčinou vášho problému príliš veľa kilometrov, pokračovanie v behu len zhorší váš stav. Aby ste sa vyhli ďalším problémom, najlepšou liečbou je odpočinok, ľad, kompresia, zdvihnutie a relax.

Okrem toho niekoľkokrát denne postihnutú oblasť ľadujte, aby ste pomohli zmierniť zápal. Odporúča sa užívať protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo naproxén. Keď sa vrátite k aktivite, možno budete musieť záťaž cvičenia zmierniť. Napríklad chvíľu behajte po rovnom povrchu.

Bolesť bedier nie je nevyhnutná

Zvyčajne po rehabilitácii a odpočinku bolesť ustane. Ak však bolesť pretrváva, predovšetkým, ak máte bolesti bedrového kĺbu, ktoré sú trvalé alebo neznesiteľné, vždy by ste mali zájsť k lekárovi alebo zapojiť fyzioterapeuta. Fyzioterapeut vám odporučí špeciálne cvičenia na posilnenie postihnutej oblasti a vytvorí liečebný prístup, ktorý vám uľaví od bolesti bedrového kĺbu.

Zdroje: lekar.sk, foto: Bigstockphoto

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322