Česká kanada

Česká Kanada na bajku

To najhoršie, čo ťa môže postretnúť, je byť zavretý sám mezi štyrmi stenami a filozofovať nad šťastím. Ak vysadneš na bicykel, zažiješ to naživo.

Každý výlet ti len prospeje.

Česka Kanada
Bláto

Česká Kanada

Miesto, kde pred dvadsiatimi rokmi dávali líšky dobrú noc. Kde nový človek bol nahlásený colnej stráži do 10 minút. Poznám to. Poznám ľudí odtiaľ. Každoročne sledujem premenu blokovanej zóny v dokonalý cykloturistický a golfový raj.

Ešte pred troma rokmi som odporúčal Českú Kanadu (pohraničné pásmo Kunžak, Dačice, Slavonice, Nová Bystřice a Jindřichuv Hradec) ako ideálnu tréningovú cyklotrasu. V Čechách vepřo knedlo a pivo za hubičku a pár kilometrov ďalej, na rakúskej strane, stovky kilometrov ciest tretej triedy v kvalite vyššej, ako naše dialnice. V Rakúsku bicykluješ, v Čechách relaxuješ.

Česká kanada
Takéto aleje už len tak nenájdete

Česká Kanada ožila

Neprešlo ani 5 rokov a všetko sa zmenilo. Možno i vďaka hejtmanovi z Novobystřicka, možno naozaj z idealistickej túžby po zmene je dnes Nová Bystřice centrum našich cyklistických nirván. Popri Českom Švajčiarsku, Šumave, Sliezsku, patrí Česká Kanada medzi posledné neobjavené kúty turizmu v Čechách.

Tlačíme sa do Tuniska, Egypta, Turecka na all inclusive zájazdy, kde sa vyvaľujeme a kŕmia nás najlacnejšími práškovými džúsmi, alkoholom, chemickými malinovkami a množstvom jedla a nepochopíme, že raj môžeme mať rovno pod nosom. Hneď. A temer zdarma.

Zmenilo sa temer všetko.

Bizóny, kanadské stepy, indiánske vigwamy, hrady, staré pohraničiarske trasy, zabudnuté kláštory, rybníky, pivko, divina, …

A príjemná klíma v lete, 5 stupňov pod priemer letných horúčav, s nekonečnými kilometrami divokej samoty. Ůplnou peckou sa stala nová cyklotrasa cez Peršlak, ktorá prepojila Chlum a třeboňské rybníky s touto nádherou.

Česká kanada
Třeboňské rybníky

Třeboňsko

Na Třeboňsku stretávaš tisíce cyklistov. Bodaj by nie. Rovinka. Easy. Máš pocit, že každý Čech bicykluje. Ale o tom inokedy. 🙂

Kanada je iná. Bicykluješ a si sám so sebou.

Česká Kanada
Chindík na Landštejn

Nová Bystřice

Landštejn, úzkokoľajka, Staré město, staré fabriky, Jindřichův Hradec, Blato, Peršlák, rybniky, Zvůle, stratené cesty, …

Česká Kanada je iná, divoká. Ak to tam nepoznáš, ľahko sa zamotáš. Cesty sa kľukatia, už za socíku ich pohraničiari robili tak, aby kopečkárov zmiatli. Rovinku nájdeš iba v krčme na terase, alebo okolo pisoára. Inak stále hore, dole. Nastúpať denne kilometer nie je žiadne umenie. Kopce nie sú veľmi strmé, ale sú všade. Takisto ako vôňa lesa, hríbov a ticho všade naokolo.

Ak to máš rád, vrátiš sa.

Zopár inšpiratívnych trás:

Česká kanada
Chaty Zvule

MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok