Štyri základné cyklokruhy v Českej Kanade

To najhoršie, čo ťa môže postretnúť, je byť zavretý sám mezi štyrmi stenami a filozofovať o šťastí. Ak vysadneš na bicykel, zažiješ to naživo. česká Kanada na bajku.

Cez Kunžak na Havlovu horu MTB
Okolo Klenovej na Kunžak a Havlovu horu MTB

Česká Kanada

Miesto, kde pred dvadsiatimi rokmi dávali líšky dobrú noc. Kde nový človek bol nahlásený colnej stráži do 10 minút. Poznám to. Poznám ľudí odtiaľ. Každoročne sledujem premenu blokovanej zóny v dokonalý cykloturistický a golfový raj.

Ešte pred troma rokmi som odporúčal Českú Kanadu (pohraničné pásmo Kunžak, Dačice, Slavonice, Nová Bystřice a Jindřichuv Hradec) ako ideálnu tréningovú cyklotrasu. V Čechách vepřo knedlo a pivo za hubičku a pár kilometrov ďalej, na rakúskej strane, stovky kilometrov ciest tretej triedy v kvalite vyššej, ako naše dialnice. V Rakúsku bicykluješ, v Čechách relaxuješ.

Na rakúskych cyklotrasách
Na rakúskych cyklotrasách

Česká Kanada ožila

Neprešlo ani 5 rokov a všetko sa zmenilo. Možno i vďaka hejtmanovi z Novobystřicka, možno naozaj z idealistickej túžby po zmene je dnes Nová Bystřice centrum našich cyklistických nirván. Popri Českom Švajčiarsku, Šumave, Sliezsku, patrí Česká Kanada medzi posledné neobjavené kúty turizmu v Čechách.

Tlačíme sa do Tuniska, Egypta, Turecka na all inclusive zájazdy, kde sa vyvaľujeme a kŕmia nás lacnými práškovými džúsmi, alkoholom, chemickými malinovkami a množstvom jedla a nepochopíme, že raj môžeme mať rovno pod nosom. Hneď. A temer zdarma.

Stanový kemp na bizónej farme
Stanový kemp na bizónej farme

Bizónie stejky a Landštejn

Bizóny, kanadské stepy, indiánske vigwamy, hrady, staré pohraničiarske trasy, zabudnuté kláštory, rybníky, pivko, divina, …

A príjemná klíma v lete, 5 stupňov pod priemer letných horúčav, s nekonečnými kilometrami divokej samoty. Ůplnou peckou sa stala nová cyklotrasa cez Peršlak, ktorá prepojila Chlum a třeboňské rybníky s touto nádherou.

Landštejn
Hrad Landštejn srdce Českej Kanady

Z Novej Bystřice na Třeboňsko

Na Třeboňsku stretávaš tisíce cyklistov. Bodaj by nie. Rovinka. Easy. Máš pocit, že každý Čech bicykluje. Cyklotrasa z Novej Bystřice cez Peršlák na Třeboňsko je povestná. Oplatí sa nezísť z trasy, inak zablúdiš. Ale o tom inokedy. 🙂

Na Třeboni sú vybudované skvelé cyklotrasy a okolo rybníkov bicykluje každý.

Z Novej Bystřice cez Peršlák na Třeboňsko MTB
Na Třeboňsku stretávaš tisíce cyklistov

Nová Bystřice

Landštejn, úzkokoľajka, Staré město pod Landštejnem, staré fabriky, Jindřichův Hradec, Blato, Peršlák, rybníky, Zvůle, stratené cesty, …

Matejovec
Čerstvý kozí sýr v Matejovci

Česká Kanada je iná, divoká. Ak to tam nepoznáš, ľahko sa zamotáš. Cesty sa kľukatia, už za socíku ich pohraničiari robili tak, aby kopečkárov zmiatli. Rovinku nájdeš iba v krčme na terase, alebo okolo pisoára. Inak stále hore, dole.

Nastúpať denne kilometer nie je žiadne umenie. Kopce nie sú veľmi strmé, ale sú všade. Takisto ako vôňa lesa, hríbov a ticho všade naokolo.

Na bicykli po Českej Kanade
Na bicykli po Českej Kanade

Základné cyklookruhy v Českej Kanade

Zopár inšpiratívnych GPS trás:

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57