Česká Kanada na bajku

Každý výlet ti len prospeje.

[bctt tweet=“To najhoršie, čo ťa môže postretnúť, je byť zavretý sám mezi štyrmi stenami a filozofovať nad šťastím.“] CKpan-1020571

Česká Kanada. Miesto, kde pred dvadsiatimi rokmi dávali líšky dobrú noc. Kde nový človek bol nahlásený colnej stráži do 10 minút. Poznám to. Poznám ľudí odtiaľ. Každoročne sledujem premenu blokovanej zóny v dokonalý cykloturistický a golfový raj. Ešte pred troma rokmi som odporúčal Českú Kanadu (pohraničné pásmo Kunžak, Dačice, Slavonice, Nová Bystřice a Jindřichuv Hradec) ako ideálnu tréningovú cyklotrasu, pretože v Čechách ste mali vepřo knedlo a pivo za babku a pár kilometrov ďalej, na rakúskej strane zas stovky kilometrov ciest tretej triedy v kvalite vyššej, ako naše dialnice. V Rakúsku si bikoval, v Čechách relaxoval.

CKpan-1020572

Neprešlo ani 5 rokov a všetko sa zmenilo. Česká Kanada ožila. Možno i vďaka hejtmanovi z Novobystřicka, možno naozaj z idealistickej túžby po zmene je dnes Nová Bystřice centrum našich cyklistických nirván. Popri Českom Švajčiarsku, Śumave, Sliezsku, patrí Česká Kanada medzi posledné neobjavené kúty turizmu v Čechách. Tlačíme sa do Tuniska, Egypta, Turecka na all inclusive zájazdy, kde sa vyvaľujeme a kŕmia nás najlacnejšími práškovými džúsmi, alkoholom, chemickými malinovkami a množstvom nehodnotného jedla a nepochopíme, že raj môžeme mať rovno pod nosom. Hneď, temer zdarma.

Zmenilo sa temer všetko.

Bizóny, kanadské stepy, indiánske vigwamy, hrady, staré pohraničiarske trasy, zabudnuté kláštory, rybníky, pivko, divina, … A príjemná klíma v lete, 5 stupňov pod priemer letných horúčav, s nekonečnými kilometrami divokej samoty. Ůplnou peckou bola tohto roku nová cyklotrasa cez Peršlak, ktorá prepojila Chlum a třeboňské rybníky s touto nádherou.

CKpan-3

Na Třeboňsku stretávaš tisíce cyklistov. Bodaj by nie. Rovinka. Easy. Máš pocit , že každý Čech bicykluje. Ale o tom inokedy. 🙂 Kanada je iná. Bicykluješ a si sám so sebou.

CKpan-4

Landštejn, úzkokoľajka, Staré město, staré fabriky, Jindřichův Hradec, Blato, Peršlák, rybniky, Zvůle, stratené cesty, … Česká Kanada je iná, divoká. Ak to tam nepoznáš, ľahko sa zamotáš. Cesty sa kľukatia, už za socíku ich pohraničiari robili tak, aby kopečkárov zmiatli. Rovinku nájdeš iba v krčme na terase, alebo okolo pisoára. Inak stále hore, dole. Nastúpať denne kilometer nie je žiadne umenie. Kopce nie sú veľmi strmé, ale sú všade. Takisto ako vôňa lesa, hríbov a ticho všade naokolo.

Ak to máš rád, vrátiš sa.

Zopár inšpiratívnych trás:

 

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *