Výlet úzkokoľajkou z Novej Bystřice do Jindřichova Hradce

Možno na to budem spomínať ako na nostalgickú minulosť. Obávam sa ale, že v dňoch keď tento článok píšem Jindřichohradecká úzkokoľajka definitívne doslúžila. A je to škoda. Výlet úzkokoľajkou z Novej Bystřice do Jindřichova Hradce bol jedinečný zážitok.

Nastupujeme v stanici Hůrky

Výletný vlak Českou Kanadou

Staničky dýchali nostalgiou, vlaky boli plné turistov, rekreantov, hubárov a pred rokom ešte sporadicky chodil aj parný rušeň. Nie, rýchlosť nebola jeho prednosťou. 24 km trať z Novej Bystřice do Jindřichova Hradce trvala vyše hodinu.

Krásnymi lesným zákutiami, ktoré sa však nedali s autom a asfaltovou cestou porovnať. Škoda, dnes to vyzerá, že už aj táto trať (podobne ako druhá vetva do Obratane) sú minulosťou.

Úzkokoľajka Nová Bystřice Jindřichův hradec
Úzkokoľajka Nová Bystřice Jindřichův hradec

V Novej Bystrici robila úzkokoľajka nádherný oblúk okolo Blata, Húriek a rybníka Osika.

Jindřichohradecké múzeum

Úzkokoľajka Nová Bystřice Jindřichův hradec
Múzeum v depe Jindřichův Hradec

Po príchode do Jindřichova Hradce si nezabudnite pozrieť v staničnom depe malé múzeum, ktoré vám priblíži histórie tejto úzkokoľajky, ktorá prežila od roku 1897 všetko, iba trhové hospodárstvo na československý spôsob nie. Podobné múzeum je (bolo) aj v Novej Bystřici.

Jindřichův Hradec

Ale na veselšiu tému. Z Jindřichova Hradce a jeho zámku vzniká rok od roku krajší a krajší historický skvost.

Mesto a Zámok

Zámok ponúka niekoľko okruhov. Keď sme ho navštívili hneď po revolúcii, celý bol v rekonštrukcii a temer sa rozpadal. Dostal si sa kam si chcel. Pamätám ako sme behali okolo kaplnky i čiernej kuchyne. Dnes je zámok Jindřichuv Hradec po kompletnej rekonštrukcii a patrí medzi najväčšie klenoty českej kultúry. Právom.

Tesne vedľa (pred vstupom do zámku) nájdete aj najväčší ľudový pohyblivý betlehem na svete, zapísaný aj do Guinessovej knihy rekordov. Rozhodne sa oplatí vidieť.

Za najkrajší okruh pre fotografa však považujem úplne iný. Ten v podzámku, ktorý vedie okolo hradieb a potoka k rybníkom.

Úzkokoľajkou na Obrataň

Deň sa chýli rýchlo ku koncu a my sa chceme do Českej Kanady včas vrátiť na pivo. Stanica je od centra mesta dosť vzdialená. Samozrejme, že nastúpime na zlý vlak, do zlého vagónu a zistíme do až niekoľko staníc od Obratane. 🙂

Úzkokolejka JIndřichuv Hradec Hurky
Obávam sa že nostalgia úzkokoľajky bude už o chvíľu definitívne preč

Sprevodca bol milý, vyložil nás pri krčme s dobrým Budvarom. Tak nakoniec predsa len ten odvoz autom.

Úzkokoľajka Nová Bystřice Jindřichův Hradec
Úzkokoľajka Nová Bystřice Jindřichův hradec

Obávam sa, že odteraz to už bude autom navždy a Jindřichohradecké úzkokolejky zaniknú. Večná škoda.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328