Chia semená

Predstavme si CHIA semená

by

CHIA semená

(Salvia hispanica) boli tajnou “super potravinou” už v dobách starodávnych civilizácií (aztékov, mayov) a boli aj vysoko cenené. Už aztécki bojovníci dlhodobo používali Chia semienka počas bitiek a loveckých výprav. Počas 24 hodinových pochodov, mali pri sebe len malé vrecúško s Chia semienkami, ako jedinú výživu. Rovnako ako starovekí  bojovníci , ktorí Chia semená využívali na zlepšenie vytrvalosti, odolnosti a celkovú výkonnosť, tak v dnešnej dobe môžu športovci využiť tie isté výhody pre svoje vytúžené víťazstvo. Pestovanie CHIA semien je pomerne náročné a vyžaduje konkrétnu nadmorskú výšku, neobsahuje syntetické pesticídy, herbicídy a iné „ídy“…

Chia semená

Chia semená sú ideálne na raňajky, do smoothie, alebo len tak zaliať vodou. Sú bohaté na vlákninu, omega 3 a 6 mastné kyseliny, vápnik, vitamíny skupiny B a antioxidanty. Pomôžu vám doplniť energiu a zvýšiť koncentráciu, sú vhodnou podporou pri detoxikácii organizmu a na zahnanie hladu pri chudnutí. Je v podstate ideálnou potravinou pre každého, samozrejme ako doplnok stravovania. Je ľahko použiteľná a je výbornou čerstvou surovinou pre rôzne mixované nápoje alebo pečené jedlá, ktoré môžu byť pripravované na stovky spôsobov.

9  hlavných výhod jedenia CHIA semienok pre zdravie:

 1. Spomaľujú vplyv cukrov na tráviaci systém
  CHIA  spomaľuje vplyv cukrov na tráviaci systém, ak sa konzumuje súčasne s cukrami. Semienka sú schopné absorbovať viac ako deväťnásobok svojho objemu vo vode (vytvoria gél), ktorý spôsobuje pomalý prestup sacharidov do tela. Sacharidy sa pomalšie menia na glukózu (monosacharid = jednoduchý cukor) , ktorú využívame ako zdroj energie. CHIA gél vytvára fyzickú bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami, ktoré ich rozkladajú, čo spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry. Čo znamená, že energia z potravy sa uvoľňuje postupne a vedie k lepšiemu využitiu energie. To je jednoznačne veľkým prínosom aj pre diabetikov.  Zníženie vzostupov a poklesov hladiny cukru, umožňuje dlhšie zásobovanie tela energiou. Takto si telo udržuje pocit plnosti po dlhú dobu. Chia semienka môžeme označiť ako nášho “manažéra cukru”.
 2. Stála energia počas celého dňa
  CHIA spomaľuje vplyv cukrov na tráviaci systém, ak sa konzumuje súčasne s cukrami. Čo znamená, že energia z potravy sa uvoľňuje postupne a vedie k lepšiemu využitiu energie.
 3. Vysokoúčinný antioxidant
  Ďalšou vlastnosťou semienok je ich vysoká antioxidačná aktivita. Najdôležitejšími antioxidantami, ktoré poskytuje sú kyselina chlorogénová, kyselina kávová a flavanol glycosidy.
 4. Vysoký obsah vitamínov skupiny B
  CHIA semienka sú výborným zdrojom vitamínov B, medzi nimi aj vitamínu B-17 – amygdalin, ktorý má proti rakovinové vlastnosti. Ľudia s rakovinovým ochorením ho môžu užívať ako doplnok v menšom množstve.
 5. Vysoký obsah vápnika
  CHIA semienka obsahujú 5 násobok viac vápnika v porovnaní s mliekom (600mg v 100g CHIA&120mg v 100g mlieka). Vápnik z CHIA je ľahšie stráviteľný v tele ako vápnik z mlieka. Je to kvôli tomu, že CHIA obsahuje minerál s názvom bór, ktorý sa správa ako katalyzátor pri trávení vápnika v tele.CHIA semená sú prírodným zdrojom omega 3 mastných kyselín. Je najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Je výborným produktom použiteľným v ďalších jedlách, medikamentoch alebo doplnkoch výživy. Stabilita omega-3 mastných kyselín obsiahnutých v CHIA semienkach rastie vďaka prírodnému obsahu antioxidantov, ktoré majú tieto semienka.
 6. Vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín
  CHIA pomáha zvyšovať koncentráciu a náladu vďaka vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pri koncentrácii a ostatných mozgových aktivitách.
 7. Zvýšená psychická koncentrácia
  CHIA pomáha zvyšovať koncentráciu a náladu vďaka vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pri koncentrácii a ostatných mozgových aktivitách.
 8. Veľký podiel vlákniny
  rozpustná vláknina v Chia (Hydrophilic Colloids) masívne nasáva vodu, čím udržiava elektrolytickú rovnováhu a hydratáciu vášho tela v normále. CHIA semienka nasiaknu 12 (a viac!) krát vody než vážia. Táto unikátna napučiavacia schopnosť ešte naviac obsahuje aj špeciálne vlastnosti ako zahusťovanie.
 9. Podpora detoxikácie organizmu
  absorbujú niekoľko násobne viac vody, ako vážia a skracujú transportný čas odpadu, ktorý sa zbiera v hrubom čreve, alebo inak povedané zlepšujú peristaltiku čreva.
 10. Chudnutie bez pocitu hladu
  Majú veľký prínos pre atlétov a vyznávačov ďalších športov, či sa jedná o cyklistiku, posilňovanie, športy, tenis … a iné.
 11. Celiakia
  Chia semienka sú 100% bezlepkové – neobsahujú lepok ( glutén )

5-kg-dole

Poď s nami za 8 týždňov zhodiť 5 kíl.

Daj sa po lete dokopy a zapoj sa do jesennej výzvy. Za 8 týždňov zhodiť 5 kíl. Na veku ani pohlaví nezáleží, iba na vôli trochu zamakať na sebe. Strava, životospráva, chudnutie pohybom, diety, jojo efekt. V 8 týždenných tématických lekciách sa dozvieš vsetko o chudnutí. Každá lekcia končí týždennou úlohou. Hecni sa a dokáž si, že to dáš. Začíname 1. septembra.

Ako sa zapojiť?

Na čo si treba dávať pozor

CHIA semienka znižujú krvný tlak. Pozor si musia dávať ľudia s nízkym krvným tlakom, napríklad ľudia v staršej vekovej skupine. Ľudia, ktorí majú srdcové problémy, alebo užívajú lieky na riedenie krvi (napr.warfarin, anopyrin ) by nemali konzumovať tieto semienka.
Je preukázané, že konzumáciou CHIA semienok si môžeme zlepšiť celkové zdravie, však rovnako ako pri iných veciach platí “všetko s mierou”.
Odporúčaná maximálna denná dávka je 25 gramov = 2 čajové lyžičky.

Zdroj: www.chia.sk
http://abysportnebolel.sk

Ďalšie zaujímavé články na túto tému:

Mama má zdravotné problémy, stále má vysoký cukor. Keď jej len špitnem o tom, že má mať cukry pod kontrolou ...
Čítať Viac
Bežne v obchode riešime v súvislosti s olejmi otázku slnečnica, oliva, repka. Svet je však rôznorodejší. Robila som si prehľad ...
Čítať Viac
Skúste zaradiť do svojho jedálnička niektoré z nasledovných potravín: Naklíčené rastliny Ideálna strava pri jarnej očiste a chudnutí. Naklíčená zelenina, ...
Čítať Viac
Už sa vám stalo, že ste športovali a pritom priberali? Pred týždňom sme si s Milanom odbehli 15 kiláčikov okolo ...
Čítať Viac
Iste nie. Priberáme najmä z nadbytku kalorického príjmu a zo zlých tukov. Tuky sú v našom v jedálničku z určitého ...
Čítať Viac
Melón je ovocie, ktoré sa nám jednoznačne najviac spája práve s letom. Okrem výbornej chuti má však aj veľké množstvo prínosov ...
Čítať Viac

Comments

comments

One Response to "Predstavme si CHIA semená"

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *