Čo môžeš odpovedať na otázku, prečo nepiješ alkohol?

Urobil si to – vzdal si sa svojej závislosti a nastúpil si na cestu triezvosti. Počas tohto procesu si pravdepodobne zažil výšky aj pády, urobil si chyby (a snáď si sa z nich aj poučil). Časom si nadobudol silu a dôveru vo svoju schopnosť odísť od pokušenia preč – a teraz je čas prispôsobiť sa normálnemu životu.

Spoločenský život na Slovensku však neustále vytvára tlak na pitie alkoholu. Vieš, že dokážeš povedať nie, ale čo povedať ľuďom, s ktorými nechceš riešiť svoju abstinenciu?

Tu je niekoľko jednoduchých odpovedí, aby ťa ľudia nenútili piť a aby si si udržal svoju anonymitu.

„Nepijem veľa“

Táto odpoveď nemusí fungovať pre starých kamarátov, ktorí ťa poznali ako toho, kto mal vždy v ruke pohárik, ale pre nových priateľov alebo kolegov je to celkom prijateľná odpoveď. Je to dôležité mať na mysli, že uzdravujúci sa alkoholici/závislí nie sú tí jediní, ktorí sa týmto látkam vyhýbajú. Mnohí sa ich nikdy v živote nedotkli! Ak sa budeš prezentovať ako niekto, kto sa cíti v spoločnosti dobre v triezvom stave a jednoducho nemá záujem opíjať sa, nebudeš mať problém.

„Mám očistný program / program na redukciu hmotnosti“

Nepiť alkohol je prvý návrh pre kohokoľvek, kto sa snaží schudnúť alebo zlepšiť si svoj zdravotný stav. Samotný alkohol obsahuje vysoký objem kalórií a cukru a zbavuje ťa zábran. Nikto v stave opitosti nebude jesť mrkvu ani hrozno, skôr dá prednosť niečomu nezdravému (tuky). Na základe toho ťa takmer každý prestane tlačiť, ak mu povieš, že pracuješ na zlepšení svojej figúry. Zdravé stravovanie je dostatočne bežné, aby to pochopili starí aj noví priatelia a rodina ako dôvod, prečo nepiješ. Okrem toho neexistuje limit, ako dlho by mala diéta trvať, takže to môžeš používať tak dlho, ako budeš potrebovať, až kým sa nebudeš cítiť dosť silný na to, aby si im povedal o svojej triezvosti.

„Som tu autom“

Táto výhovorka opäť nebude trvať celé roky. Príležitostne, keď si s ľuďmi, ako sú spolupracovníci alebo známi, je celkom uveriteľný (a zodpovedný) dôvod, prečo nepiť. Či si so skupinou a dobrovoľne sa navrhneš, že budeš šoférovať alebo si sám, jednoducho povedz, že keď jazdíš, nepiješ. Táto odpoveď obyčajne nevyvoláva protichodné reakcie a je to správna vec, hoci aj tak sa môže stať, že ťa bude niekto otravovať, aby si si s ním dal aspoň jedno pivo. Drž sa svojich zbraní, buď veselý a jednoducho povedz – nie, ďakujem.

„Mám veľmi plný deň/týždeň“

Každý rozumie tomu, aké je ťažké niečo urobiť po opici – takže dôvod, že mám veľa práce a preto nepijem, je celkom pochopiteľný. Nemusíš uvádzať konkrétne veci, ale keď máš naozaj veľa práce, tak môžeš urobiť aj to. Niektorí ľudia sa možno budú snažiť zistiť viac alebo ťa budú nútiť piť aj napriek tomu, no drž sa toho, čo si povedal. Máš príliš veľa práce na to, aby si si mohol dovoliť cítiť sa mizerne.

„Mám nízky rozpočet“

Ak je jedna vec, o ktorej ľudia nerozprávajú, sú to osobné financie. Zisťovať podrobnosti v tejto oblasti sa považuje za nezdvorilé, takže použiť to ako dôvod, prečo nikam nejdem, funguje celkom dobre. Každý rozumie stresu, ktorý súvisí s peniazmi a tiež tomu, že stres zmizne, keď piješ príliš veľa a každému zaplatíš pohárik. Takže dobrá výhovorka je, že teraz nemáš dosť peňazí a nechceš čeliť pokušeniu utrácať. Toto funguje dvomi smermi: udržiava tvoju anonymitu a udržiava ťa pred pokušením tým, že zostaneš doma.

„Nie je mi dobre“

Toto je klasická výhovorka, ktorú ľudia používajú z rôznych dôvodov, aby nemuseli užiť alkohol. No funguje, lebo je to pravda. Ak sa cítiš pod psa, berieš lieky alebo máš pokazený žalúdok, posledná vec, ktorú chceš, je mať v tele látku, ktorá telo dehydruje a dezorientuje. Je to dobrá dočasná výhovorka, ale funguje len krátkodobo.

„Rozhodol som sa prestať piť“

Či je Nový rok, obdobie pôstu alebo je to len tvoj osobný cieľ, vynechať alkohol je celkom bežné rozhodnutie. A v tomto prípade technicky ani neklameš. Sľúbil si si, že sa budeš od tejto látky držať bokom a to je to, čo hovoríš svojim kamarátom (len vynechávaš všetky detaily dovtedy, kým na to nebudeš celkom pripravený). Toto je ďalšia výhovorka, pri ktorej sa asi nájdu ľudia, ktorí ťa budú prosiť, aby si s tým aspoň na jednu noc prestal, no keď sa nepoddáš, budú ťa rešpektovať za to, že stojíš za svojím. Ak to neurobia, tak to aj tak asi nie sú ľudia, s ktorými chceš tráviť čas.

„Vždy je možné byť úprimným“

Je veľa prípadov a dôvodov, prečo človek nechcel priznať, že má problém s pitím či drogami a je na ceste k triezvemu životu. Nechať si to pre seba môže byť lepšie pri niektorých osobných priateľstvách, pracovných príležitostiach či v iných vzťahoch. Aj napriek tomu byť úprimným je vždy v poriadku. Nemal by si sa hanbiť za to, kto si alebo čím prechádzaš, mal by si mať silu a byť hrdý na svoju odvahu prekonávať takýchto ťažkých zloduchov. Tí, ktorí ťa majú radi a podporujú ťa, si budú ceniť úprimnosť a ponúknu ti viac podpory. Povedať pravdu je dobrý spôsob ako vidieť, kto za tebou naozaj stojí. Nech sa v súvislosti so svojou triezvosťou cítiš akokoľvek, keď príde na to, aby si sa vyhol pokušeniu, zaujmi postoj, ktorý je pre teba najlepší. Každá situácia je iná, no keď potrebuješ výhovorku, zo všetkých týchto si môžeš vybrať.

https://elevationshealth.com/how-to-tell-people-ask-arent-drinking/

[pl_section section=“widgets“ id=“1072958257″]

Ďalšie články o závislostiach

[pt_view id=“f2ba9edezx“]

Pošli ďalej
Život bez závislosti
Život bez závislosti

Nezisková organizácia Život bez závislostí považuje za svoj cieľ v spolupráci s jednotlivcami a inými organizáciami prerušovať cyklus závislostí v rodinách.

Articles: 17