Cyklovýlet okolo Dunaja po štyroch rakúskych zámkoch

Prišiel víkend a my sme opäť vytiahli bicykle a vybrali sa na ďalší skvelý výlet. Tentokrát bez detí (veď aj rodičia si občas zaslúžia reset) ale zato znova do Rakúska. Túto destináciu sme si vybrali, pretože ja pre mňa ako slabšiu cyklistku bola zárukou kvalitných cyklotrás a najmä cyklociest po rovine (po kopcoch som naozaj netúžila). Cyklovýlet z Bratislavy po štyroch rakúskych zámkoch začal v Devínskej Novej Vsi.

Cyklomost Slobody

Náš výlet sme začali v Devínskej Novej Vsi, kúsok nad Cyklomostom slobody. Prešli sme cez cyklomost a hneď za ním sa pred nami objavil prvý zo štyroch naplánovaných cieľov – zámok Schlosshoff.

Cyklovýlet okolo 4 zámkov
Zámok Schlosshoff

Schlosshoff

Zámok je pre nás pomerne známy, tak sme sa nezastavovali a popri Schlosshoffe sme cyklocestou pokračovali ďalej, smer Carnuntum. Cesta nás viedla popri poliach, cez polia, popri ranči až do dediny Engelhartstetten a následne až do Stopfenreuthu. Tu sme sa síce trošičku zamotali, ale napokon sme sa bez väčších problémov dostali na Dunajskú cyklistickú cestu, konkrétne na jej 8. etapu (celú 8. etapu tvorí trasa z Hainburgu do Viedne). Odtiaľto celá cesta až do Othu an der Donau (to bola naša cieľová destinácia) prebiehala cez prírodný park Donau-Auen.

Donau Auen

Cca 16 km trasa po rovnej hrádzi bola úplne nenáročná a bez akýkoľvek problémov som ju zvládla aj ja – cyklista opäť začiatočník.  Zároveň nám poskytla pohľad na množstvo prírodných krás, ktorý prírodný park Dunajské luhy ponúka. Zámocké centrum národného parku sa nachádza práve v zámku Orth. A zámok sa nachádza len kúsok od cyklocesty, v centre dediny Orth an der Donau.

Cyklovýlet Zámok Orth
Zámok Orth

Zámok Orth

Zišli sme z cyklocesty a dopriali si konečne oddych (boli sme v strede výletu, tak sme si ho aj zaslúžili). Cukráreň priamo oproti zámku sľubovala gastro zážitok. Do zámku sme však už nešli. Veľmi dobre ho poznáme, keďže tento zámok každoročne navštevujeme aj s našimi deťmi. Ale ak ho nepoznáte, určite by ste ho nemali len tak obísť.

Cyklovýlet okolo 4 zámkov
Všade plno zvieratiek

Minimálne zámocká záhrada je atraktívna nie len pre deti, keďže je plná zvieratiek (korytnačky, hady, sysle atď.). Súčasťou areálu je aj pozorovacia stanica pod vodou, v ktorej veľmi radi spolu s deťmi pozorujeme napríklad šťuky či jesetery.  

Zámok Orth patrí k tzv. zámkom na Moravskom poli. Ďalší sa nachádza iba pár kilometrov od Orthu – zámok Eckartsaue.

Cyklovýlet Zámok Eckartsaue 
Zámok Eckartsaue 

Zámok Eckartsaue 

Ide o poľovnícky zámok, ktorý sa nachádza neďaleko rovnomennej obce. My sme sa k tomuto zámku – ako ďalšiemu cieľu našej cesty – dostali tak, že sme sa vrátili späť na cyklocestu a po nej sme sa dostali k odbočke do Eckartsaue (nie k prvej, ale až druhej, tá nás doviedla priamo k zámockému areálu).

Cyklovýlet Zámok Eckartsaue 
Zámok Eckartsaue 

Zosadli sme z bicyklov a urobili sme si príjemnú prechádzku okolo zámku. Je to skutočne romantické prostredie. Aj v tomto zámku sú sprístupnené viaceré výstavy (niektoré prehliadky zámku, rovnako ako v Orthe, sa vo vybraných dňoch konajú aj v slovenčine).

My sme však tentokrát boli na bicyklovom výlete, a preto sme výstavy vynechali. Cyklovýlet po štyroch rakúskych zámkoch pokračuje. Po krátkej prechádzke sme opäť nasadli na bicykle a pokračovali sme k poslednému z našich naplánovaných cieľov.

Cyklovýlet okolo 4 zámkov
Zámok Niederweiden

Niederweiden

Niederweidenu sme sa blížili presne tou istou cestou, akou sme išli do Orthu (ibaže teraz opačne a zabudnite na to, že ak vám pred tým fúkalo do tváre, pri opačnej ceste vám bude fúkať do chrbta, nie, nie, vždy fúka do tváre). Takže Dunajskou cyklistickou cestou sme sa opäť dostali do Stopfenreuthu a hneď, ako sme zišli z hrádze, sme sa napojili na cestu do Schlosshoffu.

Za dedinou Engelhartstetten sme však nepokračovali „podjazdom“ ďalej po cykloceste, ale vyšli sme na hlavnú cestu. Po pár metroch, hneď pri ceste, nás vítal ďalší lovecký zámok so šarmom francúzskeho letohrádku. Bicykle sme odparkovali na stojanoch pred vstupom do zámockého areálu, opäť sme sa prešli popri zámku (vstup do loveckej kuchyne bol úplne voľný) a v záhrade za zámkom a pokračovali sme v našej cykloceste k zámku Schlosshoff. Viac o zámku.

Ten bol vzdialený už iba tri kilometre a najprv sme k nemu išli po ceste (cesta za zámkom Niedeweiden odbočila vpravo) a po chvíli sme sa opäť napojili na cyklocestu, ktorá nám už bola známa z úvodu nášho výletu. Prešli sme okolo Schlosshoffu (v tomto zámku sme sa nezastavili už ani na ceste späť, veď čas pokročil a my sme ho navštívili už niekoľkokrát) a dobicyklovali sme až k Cyklomostu slobody.

Cyklovýlet okolo 4 zámkov
Dunajské a Moravské luhy

Opäť doma

Prešli sme cyklomost a na konci ulice nad cyklomostom nás čakalo príjemné posedenie v miestnej kaviarničke (na záver výletu sme si niečo sladké alebo horké znova zaslúžili) a potom už len naše auto a odjazd domov.

cyklotrasy po hrádzi Donau Auen
cyklotrasy po hrádzi Donau Auen

Záverečné hodnotenie

Cyklovýlet po štyroch rakúskych zámkoch sa vydaril. Bol to síce výlet bez detí, celkom sme našliapali 65 kilometrov, ale možno fyzicky zdatnejšie deti by to zvládli. Aj napriek tomu, že naše deti s nami neboli, bol to super výlet – za jeden deň sme videli štyri nádherné zámky. A my už teraz vieme, že tento výlet sa dá rozdeliť na niekoľko kúskov tak, aby ho bez problémov zvládli aj naše deti. Najbližšie sa asi vyberieme na cestu z Orthu do Eckertsaue a späť.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61