Ako si dopriať viac radosti

Ako si dopriať viac radosti

Sneh ako menžester, počko skoro ideálne, sneží. Márne predstieram lyžiarsku techniku. Okrem tej so záchodovým posedom žiadnu nemám. Všetci ma obiehajú, ladnými oblúčikmi noha pri nohe a mne to nevadí. Mám radosť. Zážitok a adrenalín. Šmýkam sa odvážne a rýchlo. Som šťastný. Poobede dávame dlhú prechádzku.

Vraciame sa zo Semmeringu. Tri dni lyžovačky ma neskutočne dobili. Zastavím sa v Avione. Nemám kde zaparkovať. Všade davy ľudí. Nakupujú a nakupujú. Shopoholik. Tak nazývame človeka, ktorý si robí radosť tým, že trávi väčšinu voľného času v obchodných centrách nákupmi. Výpredaje, značky, zľavy, akcie, všetko jedno, kúp viac. Chvíľa radosti za to stojí.

Nina bola neistá.  Prišla o prácu. Druhú nemala. Začali úzkostné stavy. Liečila ich cukrom. Sladké zaberalo. Boli dni keď zbodla aj pol kila sladkostí. Prišla apatia, telka, gauč. Prestala si rozumieť s ľuďmi. Vypapkala sa na úžasných 90 kíl. Šťastná bola len vtedy, keď dala čosi sladké. Radosť zo sladkého. Papká stále. Zmierila sa.

Prednedávnom som vliezol do pivárne. Miško tam už sedel. Na pivku. Dáva ho denne. Nezarába veľa. Kedysi aj podnikal, ale všetko akosi padlo. Aj žena ho nechala. Myslí na to stále. Po dvoch pivách problémy opadnú a je mu fajn. Alkohol – droga zabudnutia. Chvíľa radosti. Podobnú skúsenosť mi nedávno opísal aj iný, celkom úspešný podnikateľ. Pije denne. Hoci sa darí, nie je to ono. Nevie prečo. Je sám, stresovaný a nevie čo so sebou. Denne sa teší na večerný pohárik. Veď maká ako čert, musí si dopriať trochu radosti.

Aj médiá nám dávajú veľa radosti. Oblbujú nás stále stupídnejšími seriálmi, sto krát hranými reprízami, prerušovanými kvantom reklám, ktoré nás ubezpečujú, čo všetko ešte musíme mať a nemáme. Do toho kúsok propagandy, trollingu, veľa negatívnych správ, strašenia, zneisťovania a mix radosti je perfektný. Prečo to ľudia tak radi pozerajú? Sodiológovia hovoria, že aj v tom je kus radosti. Utešujeme sa, že to s nami nie je až také zlé a mohlo by byť ešte horšie. Raz mi šéfredaktor významného denníka povedal múdru vetu: „Chceš byť v pohode? Nepozeraj správy. Radšej si zabehaj. Nezblbneš a zachováš si zdravý rozum.“

Nadváha, toxické závislosti a apatia. to sú len dôsledky. Ak si odmyslíme notorických lenivcov, ktorým sa konzum stal alfou a omegou života, tak podhubím závislostí je práve neistota, osamelosť, depresia a zle zvládaný stres. A málo radosti.

Na toto všetko doporučujem ten najprirodzenejší liek: Pohyb.

Problémy samotné síce nevyrieši, ale vždy prináša radosť a pozitívnejší pohľad na svet. Nielenže budeme veselší a zdravší, ale aj naseriete kopec ľudí vo vašom okolí. A to už sa to stojí. 🙂

Vyšľapať riadne svinský kopec, opájať sa krásnou panorámou, pofotiť nádherné obrazy, spustiť sa riadne a nebezpečne z kopca. Endorfín, zážitok a adrenalín. Takto mi opísal dôvody, prečo bicykluje, 50 ročný Rado: „Celý týždeň riešim požiadavky klientov, riešim fakturácie, splatnosti, reklamácie. Som vystresovaný a vypľutý. Keď sadnem na bicykel, všetko sa zmení.“ Radosť na bicykli?

Ivan behá skoro denne. Aspoň pol hodinu. Bez behu už nemôže. Robí v banke. Má 32. Žije sám v Bratislave už niekoľko rokov. Prichádzal s veľkými plánmi a teraz robí kancelársku krysu. Celý deň čučí do monitora. Skúšal pariť v podnikoch, skúsil pivo, nejaké panáčiky… Ked pochopil kam to smeruje, začal s behom: „Beh mi dáva radosť a naučil ma byť spokojnejším. Dám polhoďku behu a veci vyzerajú inak, život je krajší.“

Turistom tiež netreba vysvetľovať, prečo chodia do prírody. Mimochodom, práve turistike s foťákom v ruke čoraz viac prepadávam.

A poučenie?

Vypni televízor a vypadni von. Rozhýb sa. Nenúť sa do nezvládnuteľných výkonov. Kľudne sa prejdi. Aktívne a do pohody. Dopraj si radosť. Veľa radosti. A skús urobiť radosť aj iným.

[pl_section section=“widgets“ id=“1072958257″]
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *