Do srdce Grand Canyonu. Dechberoucí zážitek.

Druhý den jsme vstali časně ráno a vydali se opět k vysněnému „Džísí“. Sluníčko nám ukázalo, že svítit umí a v kaňonu vytvářelo hru světla a stínů a nádhernou plasticitu kamenných útvarů. Prošli jsme takřka všechny Viewpointy a já si užíval atmosféru této úžasné scenérie.

Grand Canyon národné parky USA
Symbol Grand Canyonu

Každému bych přál vidět tuhle fascinující díru v zemi, tuto průrvu s řekou Colorado tekoucí jejím dnem.

Příště, pokud se mi ještě někdy poštěstí, bych moc rád podnikl i trail dolů do kaňonu. Prošel si a prohlídl tento skvost zespoda vzhůru, z želví perspektivy.

Grand Canyon je dechberoucí zážitek.

Grand Canyon národné parky USA
Dole je to viac ako kilometer

Grand Canyon má aj svoje tajomstvá. Pozrime sa na niektoré z najdivokejších …

Grand Canyon má na svojom konte už 770 obetí

Aj keď celkový počet bude oveľa vyšší, dodnes bolo v Grand Canyone evidovaných 770 obetí. Existuje o tom dokonca interaktívna mapa. Volá sa Over the Edge. Môžete kliknúť na akýkoľvek bod na mape a dočítate sa o presnej polohe a dátume každého úmrtia v Grand Canyone. Žije tu aj 180 000 indiánov Navajo. Pôvodne sa ich populácia blížila k trištvrte miliónu. Nie som si istý, či je každý z nich v tejto databáze zaevidovaný. 🙂

Grand Canyon Cavern Suite

Čosi výnimočné. Môžte sa ubytovať v luxusnej izbe 220 m pod zemským povrchom. Údajne tam aj straší, ale nikto tých duchov nevidel. 🙂 Každopádne impozantné ubytko.

Grand Canyon národné parky USA
Monumentálnosť kaňonu naznačia až ľudia

Sídlo boha Hopiho

Maasaw boh Hopi, ktorý je označovaný za indiánskeho strážcu smrti, údajne žije v utajenej oblasti kaňonu. Ak uvidíte z noci hlboko v kaňone prelietať zvláštne svetlá alebo ak počujete klopkavý zvuk skál, majte na pamäti: Hopi môže byť pri vás. Návštevníci, ktorí s ním prídu do kontaktu, údajne pocítia nevoľnosť a úzkosť a sú náchylnejší k turistickým nehodám. 🙂 Svetlá, zvuky, úzkosť. Podobne ako v Tríbečskej trhline. Ach jaj…

Grand Canyon národné parky USA
Grand Canyon

Letecké zážitky a nešťastia

V roku 2004 istý Timothy Clam ukončil svoj život rezerváciou vyhliadkového letu nad Grand Canyonon. Potom, čo si vychutnal úchvatné výhľady, na spiatočnej ceste k miestu pristátia si vynútil otvorenie kokpitu a skočil do kaňonu. Padal viac ako kilometer.

V roku 1956 sa nad kaňonom zrazili dve lietadlá. Predpokladá sa, že piloti oboch lietadiel odleteli z kurzu, aby poskytli cestujúcim výhľad na kaňon. Hoci sa veľa tiel našlo, v kaňone je pre ostatných cestujúcich hromadný hrob. 

Grand Canyon národné parky USA
Záber na Colorado River

Grand to Grand Ultra

V kaňone samozrejme prebiehajú aj ultrapreteky. 275 km za 7 dní. Brutálne trasy, teploty a prevýšenia. Celkové stúpanie počas šiestich etáp je 5 499 m s celkovým klesaním 4 477 m. Skúsite?

Grand Canyon národné parky USA
Grand Canyon

Colorado Rafting

Oveľa rozumnejšie pôsobí rafting na Colorade. Môžte splaviť horný aj spodný kaňon. Ak to chcete zažiť, rezerváciu si urobte rok dopredu.

Tak ako? O rok sa stretávame dole?

Pošli ďalej
anry lukac
anry lukac

Ultrabežec a nadšený športovec, ktorý nadchýna svojimi výkonmi nielen komunitu reštartnisa.sk, ale aj široké okolie. Ďalšie články autora >

Articles: 16