Gibralfaro a Alcazaba, za históriou Malagy

Centru Malagy dominujú hrady Gibralfaro a Alcazaba, ktoré sú navzájom prepojené hradbami a históriou.

Gibralfaro a Alcazaba, za históriou Malagy
Opevnenia Gibralfara

Gibralfaro

Pevnosť Gibralfaro sa datuje do obdobia rokov 1340. Hradbami síce pripomína pevnosť ale pôvodne mala úplne iné poslanie. V skutočnosti sa na tomto mieste predtým nachádzal fénický maják. Od toho je odvodený aj názov: Jbel-Faro doslova znamená „majáková hora“.

Gibralfaro je dominanta mesta na kopci so zhruba 150 m prevýšením. Na najvyššom bode hradieb som mal potýčku s miestnym krkavcom. Zjavne som vliezol do jeho teritória. Tie výhľady na celé okolie mesta však za to stáli. Až z tejto výšky si tiež človek uvedomí veľkosť Malagskej katedrály.

Gibralfaro a Alcazaba, za históriou Malagy
Nielen, že nevedia kresliť tváre, oni už od 16. storočia žijú v omyle, že zem je guľatá

Na hrad sa možno dostať viacerými cestami. Popri hradbách od rímskeho divadla, autobusom 35 až na Majákovú horu alebo lesným trailom (ktorý som zvolil ja) od býčej arény. Ak máte radi ticho a prírodu, odporúčam práve túto cestu. Už len preto, že býčiu arénu si z ulíc mesta ani neuvedomíte.

Alcazaba

Spodný zámok Alcazaba bol od svojho vzniku hlavným obranným a dozorným centrom mesta a prístavu. Bol spojený s hornou pevnosťou Gibralfaro. Vďaka svojej strategickej polohe sa stal jednou z najnedobytnejších pevností stredoveku. Z jeho veží a opevnení je možné kontrolovať príchod akéhokoľvek nepriateľa po zemi aj po mori. Ako prví kolonizátori ho tvarovali už féničania. Archeologické pamiatky hovoria o obchodnom prepojení s Gréckom i Kartágom. Začiatkom 8. storočia obsadili mesto moslimovia (Berberi a Arabi) , ktorý vtisli Alcazabe neodmysliteľnú pečať. Zámok postavila dynastia Hammudidov na začiatku 11. storočia. Oni dali aj mestu názov Malaqa.

Hoci všetci smerujú najprv na Gibralfaro, rozhodne odporúčam kúpiť si kombinovaný lístok na obe pevnosti.

Spolu s prehliadkou Rímskeho divadla a výstupu pod hradby Alcazaby to spoľahlivo zvládnete za pol deň.

Gibralfaro a Alcazaba, za históriou Malagy
Rímske divadlo

A ak budete mať kultúry málo, neďaleko nájdete Picassovo múzeum, ktoré rozhodne odporúčam navštíviť. Tiež stojí za návštevu neďaleké Centre Pompidou a Malagská katedrála.

Gibralfaro a Alcazaba, za históriou Malagy
Večerná panoráma hradieb Alcazaby z námestia

Večer treba ukončiť ako obyčajne na plážach Malaqueta.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 101