Hrdoš, Hrdošná skala turistika, cyklotrasy

Hrdoš s Hrdošovou skalou je ďalším cieľom 7 kopcov 3 jazerá. Je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch. Dostanete sa naň z obcí Žaškov, Komjatná, Švošov, Stankovany alebo Ľubochňa. Hrdoš, Hrdošná skala turistické trasy, cyklotrasy, kam v okolí.

Foto Katka Syneková

Okná a jaskyne Hrdoša

Podľa povesti na Hrdoši prebýval pyšný panovník, ktorý neváhal kvôli hrdosti obetovať svoju dcéru a sám potom zo zúfalstva skončil svoj život skokom zo skaly. Samozrejme, ako inak, ukryl v skalách poklad. Nech sa už stalo čokoľvek, skalnatý hrebeň Hrdoša sa môže pýšiť nádhernými skalnými stenami, štrbinami, oknami i jaskyňami, z ktorých najdlhšia (Žaškovská) má temer 120 m.

Zo samotného vrcholu sa naskytne polkruhový výhľad na Chočské vrchy, Veľký Choč i Kubínsku hoľu

Hrdoš atiež nazývaný aj Ostráje skalnatý vrch viditeľný pri prejazde po hlavnej ceste z Martina do Ružomberka, alebo aj z obce Komjatná. Napriek tomu, že má bližšie k Chočským vrchom, bol z geologického hľadiska priradený k Veľkej Fatre.

Hrdošná skala turistika

Vrch Hrdoš s Hrdošovou skalou je prístupný po značkovaných turistických chodníkoch. Ako východiskové miesto na túru môžete zvoliť obce Komjatná (cca 2 km), Švošov (cca 3 km), Stankovany, Žaškov alebo aj Ľubochňa. Hrebeňom Hrdoša prejdete ku Skríženej skale a ďalej na zalesnený vrch Ostré. Trasy tu

Najpohodovejšia trasa je z obce Švošov, kde nájdete aj železničnú zastávku. Priamo pri nej začína turistická trasa.

Cyklotrasy okolo Hrdoša

Cyklookruh po značenej cyklotrase popod Hrdošnú skalu cez Komjatnú a Rybárpole má 27 km so 700 m prevýšením. Trasa tu

Veľmi pekný cyklokruh (vhodný aj pre cross) si užijete pri prechode Ľubochnianskou dolinou. Dostanete sa až pod Ploskú. Obojsmerný prechod má príjemné pozvoľné stúpanie a celkom prejdete 43 km so 413 m prevýšením. Trasa tu

Šípsky okruh: Ak si chcete len tak zľahka zajazdiť MTB pod Šípom, vyrazte zo Stankovian a elegantným 11 km dlhým okruhom cez osadu Stankovany Podšíp splníte cieľ takisto. Na trase nastúpate 350 výškových metrov. Trasa tu

Hrdošná skala turistika, cyklotrasy i záujmové miesta (napr. jaskyne či okná) sú zväčša v divokej prírode, často vybavené i reťazami. Pozor na zvýšený výskyt medveďov.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 114