Jesenný rodinný výlet na Zelené pleso

Náš ďalší jesenný turistický cieľ sme si vybrali vo Vysokých Tatrách. Vonku vládla jesenná inverzia, takže už dopredu sme vedeli, že tento cieľ sme si vybrali veľmi vhodne. Stihli sme posledný tohtoročný víkend, keď v Tatrách ešte vládlo nielen slnečné počasie, ale aj teplé počasie. Výstup k Zelenému plesu sme zvládli ešte v tričkách (samozrejme, na Brnčalke sme už vyťahovali ďalšie vrstvy, aby sme utíšili drkotanie zubov, ale to bolo až neskôr….). Jesenný rodinný výlet na Zelené pleso má svoje špecifiká.

Tatranská Lomnica

Výlet sme začali za Tatranskou Lomnicou. Auto sme odparkovali na autobusovej zastávke Biela Voda. Keďže problém bol už len zaparkovať, bolo nám jasné, že skvelý nápad na krásny jesenný výlet sme nemali iba my. Napokon sa nám podarilo zaparkovať a už peši sme sa vybrali k jedinej ceste, ktorá bez pohľadu na akýkoľvek smerovník nám dávala jasne najavo, že je tá pravá. A tak sme išli…..

Rodinný výstup na Zelené pleso
Na Brnčalku dolinou Zeleného plesa

A čo k tomu viac dodať? Išli sme turistickým chodníkom, ktorý po celý čas iba mierne stúpal. Spočiatku sme išli aj lesom a stúpanie bolo pomerne jednoduché. Potom lesný chodník, vystriedal kamenistý chodník, po ktorom sa už kráčalo ťažšie, ale všetko sa aj napriek tomu dalo zvládnuť v pohode. Takmer po celý čas sme cítili prítomnosť vody. Aj keď potok na niektorých miestach nebolo vidieť, počuť ho bolo určite.

Dolinou Zeleného plesa

Prešli sme cez Šalviový prameň a Dolinou Zeleného plesa sme sa k Chate pri Zelenom plese (známej aj ako Brnčalka) dostali cca po troch hodinách chôdze. Túto trasu nebudem opisovať, odporúčam vám prejsť si ju, aby ste uverili, že ide o nenáročnú túru, vhodnú aj pre deti.

Rodinný výstup na Zelené pleso
Dolinou Zeleného plesa

Trasu považujem za jednoduchú aj preto, že sme ani raz nezablúdili. Držte sa žltej turistickej značky a nenechajte sa zlákať odbočkou na Skalnaté pleso, či Biele pleso. Ale keby ste sa aj nechali, nič také by sa ani nestalo. Akurát by ste mali trochu iný zážitok, ale stále krásny….

Cvikovci na Zelenom plese
Trochu pohybu pod Jahňacím štítom

Chata pri Zelenom plese

Najkrajší na tomto výlete bol moment, keď sa nám cez kosodrevinu otvoril výhľad na dolinu, v ktorej sa Zelené pleso nachádza. Spolu s panorámou okolitých vrchov sa nám naskytol fantastický zážitok. Ku Chate pri Zelenom plese to už bol fakt len kúsok. Trochu sme sa potrápili, keď sme preskakovali kamene cez „mostík“ k cestičke, ktorá nás vyviedla až k chate. Ale to bolo to najmenej.

Brnčalka

Na chate sme si dopriali trochu oddychu. Tiež sme si dali kapustnicu, či parené buchty (tie „išli“ najmä deťom. Okoštovala som aj ja a musím uznať, že buchta bola výborná).

Rodinný výstup na Zelené pleso
Chata u Zeleného plesa za ňou Jahnňací štít

Keď sme dobili energiu, prešli sme sa kúsok popri plese. Kochali sa pohľadmi na majestátne skalné steny a vybrali sme sa na cestu naspäť. Keďže v tomto ročnom období slnko zapadá pomerne skoro, už sme si netrúfli zrealizovať náš pôvodný plán – vrátiť sa k autu cez Biele pleso. Takže naspäť sme sa vrátili presne tou istou cestou, ktorou sme prišli.

Veľká Svišťovka
prechod cez Veľkú Svišťovku foto Bigstockfoto

Napriek tomu, sme mali za sebou veľmi pekný výlet. A čo bolo pre mňa najdôležitejšie, výlet si pochvaľovali aj deti. Ak sem prídeme aj v lete a ostane nám dosť času, radi spojíme túru na Zelené pleso aj s niečím (pre nás) novým. Napr. spomínaným Bielym plesom, príp. výstupom na Svišťovku. Už teraz sa teším.

Záverečné hodnotenie

Vysoké Tatry sú proste klasika. Nie sú však len o zdolávaní vysokých štítov. Ponúkajú aj možnosti na túry, ktoré sú vhodné tak pre deti, ako aj ich rodičov. Jesenný rodinný výlet na Zelené pleso deti ocenili ako dobrú voľbu. A vôbec neľutujeme. Bol to krásny výlet v lone krásnej tatranskej prírody 🙂 

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2023

Pozri si ciele 8. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 51