Popradské pleso - odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Popradské pleso turistika cyklotrasy

Popradské pleso (staršie Rybie pleso) leží v Mengusovskej doline pred ústím Zlomísk pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 494,3 m n. m. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku). Turistické trasy a cyklotrasy na Popradské pleso.

Popradské pleso

Svojou rozlohou je to štvrté najväčšie jazero. V Limbovom háji neďaleko plesa je Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier. Popradské pleso je ľahko dostupné po asfaltovej ceste. V lete sa sem môžete s celou rodinou vybrať pešo alebo vysadnúť na bicykel.

Zo Štrbského plesa

Popradské pleso leží priamo na trase Tatranskej magistrály a zo Štrbského Plesa je vzdialené 60 minút pohodlnou pešou chôdzou. Prechádzka okolo Popradského plesa je nenáročná, veľmi oddychová.
Je tiež východiskom pre všetky významnejšie pešie vysokohorské túry vo Vysokých Tatrách (napríklad Ostrva, Rysy či Kôprovský štít).

Lyžiari do tejto oblasti chodia do mája pre trvajúce dobré lyžiarske podmienky, najmä pre náročné a extrémne lyžovanie, ako aj pre skialpinizmus. Bežecké lyžovanie v zimných mesiacoch je samozrejmosťou.

Popradské Pleso je obľúbeným cieľom cyklistov a východiskom pre horských cyklistov. Okrem miestnej ponuky je v blízkom okolí možnosť využitia širokej palety ďalších služieb ako konské záprahy, lietanie na rogale a závesných padákoch, kúpanie, jaskyne a podobne.

Doprava

Autom sa treba dostať na Štrbské pleso alebo spodné parkovisko. Ošklbú vás. Odtiaľ po modrej značke pešo. K chate na Popradskom plese vedie asfaltová cesta, po ktorej je, len pre ubytovaných a na zvláštne povolenie, možný príjazd automobilom.

Vlakom ZSSK – hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Popradu, kde prestúpite na TEŽ (Tatranské električky a zubačky), ktoré vás dovezú priamo na zastávku Popradské pleso. Ak štartujete zo Štrbského plesa, v Štrbe prestúpite z rýchlika na ozubnicovú dráhu na Štrbské pleso. Dopravu vlakom veľmi odporúčame, ušetríte veľa nervov a peňazí s parkovaním. Pohyb s TEŽ je turisticky veľmi pohodlný a komfortný.

Výstup na Popradské plesofoto Katarína Kattka, Martin Ruman

Ubytovanie

Ideálnym miestom pre ubytovanie je chata na Popradskom plese. Vysoké tatry, pohodlie TEŽ a Štrbské pleso vám však umožnia ubytovať sa prakticky kdekoľvek vo Vysokých Tatrách, aj za veľmi rozumné peniaze. 

Turistické trasy

Túra na Popradské Pleso je prístupná pre peších celoročne.

Od zastávky TEŽ 

Po modrej  značke od železničnej zastávky Tatranských elektrických železníc Popradské Pleso a trvá asi 1 hod. Značka čiastočne kopíruje asfaltovou príjazdovú cestu.

Zo Štrbského plesa

Popradské pleso tura zo Štrbského plesa. Po  značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou).

Z Tatranskej Polianky a Sliezskeho domu

Po   značenej červenej magistrále od Sliezskeho domu okolo Batizovského plesa (3:30 hod) (len v lete, v zime je uzávera). Popis trasy vám najlepšie priblíži reportáž po Tatranskej magistrále. Výstupové trasy na Sliezsky dom nájdete tu.

Predĺženie na Ostrvu a Sliezsky dom

Ak chcete vidieť Popradské pleso z výšky obíďte jazero a vystúpajte na Ostrvu. Výhľady sa vám odmenia.

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Výhľad z Ostrvy na Popradské pleso foto Katarína Cviková

Cyklotrasy

Cestný bicykel cyklotrasa na popradské pleso

Z dolného parkoviska na Popradské pleso

Z parkoviska vedie asfaltová cesta až na vrchol. Posledné kilometre sa zapotíte.

  • Dĺžka trasy 21 km hore/ dolu
  • Prevýšenie 525 m
  • trasa  GPX

Pre tých, ktorým je málo, odporúčame Tatranský štvorboj.

Velické pleso, Sliezsky dom - turistické trasy/ cyklotrasy
Na Sliezskom dome foto Fridrich Goerner

Popradské pleso, Sliezsky dom, Hrebienok, Štart 

Presun zo Štrbského Plesa po magistrále, so 4 výstupmi. Na Popradské pleso, Velické pleso, Hrebienok a Štart. Nastúpate vyše 2000 m. Je to na celý deň a zapotíte sa. Skončíte v Tatranskej Lomnici.

  • Dĺžka trasy 59 km
  • Prevýšenie 2030 m
  • trasa  GPX

MTB – cross country

Tatranská Štrba- Popradské pleso a späť

  • Dĺžka trasy 24 km
  • Prevýšenie 730 m
  • GPS trasy nájdete tu

Mapy cyklotrás nájdete tu.

Výlet s deťmi

Popradské Pleso je prístupné pre peších po celý rok.

Od zastávky TEŽ 

Po modrej  značke od železničnej zastávky Tatranských elektrických železníc Popradské Pleso a trvá asi 1 hod. Značka čiastočne kopíruje asfaltovou príjazdovú cestu.

Zo Štrbského plesa

Po  značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou). Odporúčame oveľa krajšie 🙂

Kam v okolí

Túry vo vysokých Tatrách a výlety v okolí Popradského plesa

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Sedlo pod Ostrvou rodinná vrcholofka 🙂 foto katka Cviková

Tatranská magistrálafoto Emília Hamráková

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Kontakt na Horskú záchrannú službu:

OS HZS Vysoké Tatry – Starý Smokovec
Starý Smokovec č.23, 062 01 Vysoké Tatry
tel.: 052/4422820, fax: 052/4422855
e-mail: vtatry@hzs.sk

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Videopozvánka

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo len tak s rodinou. Nesúťažíme. Cieľom je objaviť krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ skvelých tipov na turistiku.

Objav s nami Slovensko

7k3j

7 kopcov 3 jazerá 2023

8. ročník turistickej výzvy okolo Slovenska štartuje

Ciele a registrácia
Ciele predošlých ročníkov
Evidencia cieľov
Do FB skupiny

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok