Popradské pleso - odporúčané turistické trasy/ cyklotrasy

Popradské pleso – turistické trasy/ cyklotrasy

Popradské pleso (staršie Rybie pleso) leží v Mengusovskej doline pred ústím Zlomísk pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 494,3 m n. m. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku). Popradské pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero. V Limbovom háji neďaleko plesa je Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier.

Popradské pleso leží priamo na trase Tatranskej magistrály a zo Štrbského Plesa je vzdialené 60 minút pohodlnou pešou chôdzou. Je východiskom pre všetky významnejšie pešie vysokohorské túry vo Vysokých Tatrách (napríklad Rysy či Kôprovský štít).

Lyžiari do tejto oblasti chodia do mája pre trvajúce dobré lyžiarske podmienky, najmä pre náročné a extrémne lyžovanie, ako aj pre skialpinizmus. Bežecké lyžovanie v zimných mesiacoch je samozrejmosťou. Popradské Pleso je obľúbeným cieľom cyklistov a východiskom pre horských cyklistov. Okrem miestnej ponuky je v blízkom okolí možnosť využitia širokej palety ďalších služieb ako konské záprahy, lietanie na rogale a závesných padákoch, kúpanie, jaskyne a podobne.

Doprava

Autom sa treba dostať na Štrbské pleso alebo spodné parkovisko. Odtiaľ po modrej značke pešo. K chate na Popradskom plese vedie asfaltová cesta, po ktorej je, len pre ubytovaných a na zvláštne povolenie, možný príjazd automobilom.

Vlakom ZSSK – hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Popradu, kde prestúpite na TEŽ (Tatranské električky a zubačky), ktoré vás dovezú priamo na zastávku Popradské pleso. Ak štartujete zo Štrbského plesa, v Štrbe prestúpite z rýchlika na ozubnicovú dráhu na Štrbské pleso. Dopravu vlakom veľmi odporúčame, ušetríte veľa nervov a peňazí s parkovaním. Pohyb s TEŽ je turisticky veľmi pohodlný a komfortný.

foto Katarína Kattka, Martin Ruman

Ubytovanie

Ideálnym miestom pre ubytovanie je chata na Popradskom plese. Vysoké tatry, pohodlie TEŽ a Štrbské pleso vám však umožnia ubytovať sa prakticky kdekoľvek vo Vysokých Tatrách, aj za veľmi rozumné peniaze. 

Popradské Pleso je prístupné pre peších po celý rok.

Od zastávky TEŽ 

Po modrej blank značke od železničnej zastávky Tatranských elektrických železníc Popradské Pleso a trvá asi 1 hod. Značka čiastočne kopíruje asfaltovou príjazdovú cestu.

Zo Štrbského plesa

Po blank značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou).

Z Tatranskej Polianky a Sliezskeho domu

Po blank  značenej červenej magistrále od Sliezskeho domu okolo Batizovského plesa (3:30 hod) (len v lete, v zime je uzávera). Popis trasy vám najlepšie priblíži reportáž po Tatranskej magistrále. Výstupové trasy na Sliezsky dom nájdete tu.

Ak si chcete cestu naplánovať, trasy nájdete tu. Mapa

Cestný bicykel – trasy

Parkovisko Popradské pleso – Popradské pleso

Z parkoviska vedie asfaltová cesta až na vrchol. Posledné kilometre sa zapotíte.

  • Dĺžka trasy 21 km hore/ dolu
  • Prevýšenie 525 m
  • trasa  GPX

Pre tých, ktorým je málo, odporúčame Tatranský štvorboj.

Popradské pleso – Sliezsky dom – Hrebienok – Štart 

Presun zo Štrbského Plesa po magistrále, so 4 výstupmi. Na Popradské pleso, Velické pleso, Hrebienok a Štart. Nastúpate vyše 2000 m. Je to na celý deň a zapotíte sa. Skončíte v Tatranskej Lomnici.

  • Dĺžka trasy 59 km
  • Prevýšenie 2030 m
  • trasa  GPX

MTB – cross country

Tatranská Štrba- Popradské pleso a späť

  • Dĺžka trasy 24 km
  • Prevýšenie 730 m
  • GPS trasy nájdete tu

Mapy cyklotrás nájdete tu.

Popradské Pleso je prístupné pre peších po celý rok.

Od zastávky TEŽ 

Po modrej blank značke od železničnej zastávky Tatranských elektrických železníc Popradské Pleso a trvá asi 1 hod. Značka čiastočne kopíruje asfaltovou príjazdovú cestu.

Zo Štrbského plesa

Po blank značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou).

Kam v okolí

foto Emília Hamráková

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

!UPOZORNENIE! Niektoré časti hrebeňových túr sú exponované. Obtiažnosť terénu môže neskúseným ľuďom spôsobiť značné obtiaže. Trasy cez Rysy a Ostrvu nie sú vhodné pre neskúsených turistov, deti a ľudí so závratmi a úplne nevhodné za zlého počasia (dážď, prehánky, silná hmla, sneženie).

Značenie: Trasy sú štandardne, dobre značené a orientačne jednoduché. Problém nastáva, ak stratíte orientáciu. Napr. hmla, zlé počasie, tma.

Čo si vziať: Pevnú vysokohorskú obuv, trekové palice, pončo/ pršiplášť, nepremokavú bundu, dostatok vody, občerstvenie. Vodu je možné dotankovať na horských chatách (Sliezsky dom, Popradské pleso).

Poistenie na hory: Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú (uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony). Najmä pri náročnejších túrach Vám preto odporúčame vybaviť si postenie na hory a zásah horskej záchrannej služby (hzs), napríklad:

Kontakt na Horskú záchrannú službu:

OS HZS Vysoké Tatry – Starý Smokovec
Starý Smokovec č.23, 062 01 Vysoké Tatry
tel.: 052/4422820, fax: 052/4422855
e-mail: vtatry@hzs.sk

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Mapy: Papierové mapy možno kúpiť v informačných a turistických centrách, v horských chatách alebo vopred v kníhkupectvách. Odporúčame zaobstarať si turistickú mapu v mierke 1: 25 000 alebo 1:50 000, napr. v Martinuse Mapa Západné Tatry

Ochrana prírody a zimná uzávera: Vo Vysokých Tatrách platí zákaz pohybu mimo vyznačených turistických chodníkov, zákaz kempovania, bivakovania, zákaz zakladania ohňa mimo vyhradených miest etc. Zimná uzávera na vybraté trasy platí od 1.11. do 15.6. Viac info o zákazoch v NP a zimnej uzávere nájdete tu.

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok