Popradské pleso turistika cyklotrasy

Popradské pleso (staršie Rybie pleso) leží v Mengusovskej doline pred ústím Zlomísk pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 494,3 m n. m. Pri plese stoja dve chaty. Tá staršia: Chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku) a Majláthova chata. Popradské pleso turistika cyklotrasy, kam v okolí.

Popradské pleso

Svojou rozlohou je to štvrté najväčšie jazero. V Limbovom háji neďaleko plesa je Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier. Popradské pleso je ľahko dostupné po asfaltovej ceste. V lete sa sem môžete s celou rodinou vybrať pešo alebo vysadnúť na bicykel.

Popradské pleso turistika cyklotrasy
Tatranská magistrála nad popradským plesom

Zo Štrbského plesa

Popradské pleso leží priamo na trase Tatranskej magistrály a zo Štrbského Plesa je vzdialené 60 minút pohodlnou pešou chôdzou. Prechádzka okolo Popradského plesa je nenáročná, veľmi oddychová.

Z Popradského plesa môžete tiež pokračovať na mnohé pešie vysokohorské túry vo Vysokých Tatrách (napríklad Ostrva, Rysy či Kôprovský štít).

Lyžiari do tejto oblasti chodia do mája pre trvajúce dobré lyžiarske podmienky, najmä pre náročné a extrémne lyžovanie, ako aj pre skialpinizmus. Bežecké lyžovanie v zimných mesiacoch je samozrejmosťou.

Popradské Pleso je obľúbeným cieľom cyklistov a východiskom pre horských cyklistov. Okrem miestnej ponuky je v blízkom okolí možnosť využitia širokej palety ďalších služieb ako konské záprahy, lietanie na rogale a závesných padákoch, kúpanie, jaskyne a podobne.

Doprava

Autom sa treba dostať na Štrbské pleso alebo spodné parkovisko. Ošklbú vás. Odtiaľ pokračujete po modrej značke pešo. K chate na Popradskom plese sa dostanete po asfaltovej ceste, po ktorej je, len pre ubytovaných a na zvláštne povolenie, možný príjazd automobilom.

Vlakom ZSSK – hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Popradu, kde prestúpite na TEŽ (Tatranské električky a zubačky), ktoré vás dovezú priamo na zastávku Popradské pleso. Ak štartujete zo Štrbského plesa, v Štrbe prestúpite z rýchlika na ozubnicovú dráhu na Štrbské pleso. Dopravu vlakom veľmi odporúčame, ušetríte veľa nervov a peňazí s parkovaním. Pohyb s TEŽ je turisticky veľmi pohodlný a komfortný.

Výstup na Popradské pleso foto Katarína Kattka, Martin Ruman

Najkrajšie túry z Popradského plesa

Turistické trasy

Túru na Popradské Pleso môžete absolvovať celoročne.

Popradské pleso turistika cyklotrasy
Cez oblaky z Popradského plesa na Ostrvu

Od zastávky TEŽ 

Po modrej  značke od železničnej zastávky Tatranských elektrických železníc Popradské Pleso a trvá asi 1 hod. Značka čiastočne kopíruje asfaltovou príjazdovú cestu.

Zo Štrbského plesa

Popradské pleso tura zo Štrbského plesa. Po  značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou).

Z Tatranskej Polianky a Sliezskeho domu

Po   značenej červenej magistrále od Sliezskeho domu okolo Batizovského plesa (3:30 hod) (len v lete, v zime je uzávera). Popis trasy vám najlepšie priblíži reportáž po Tatranskej magistrále. Výstupové trasy na Sliezsky dom nájdete tu.

Predĺženie na Ostrvu a Sliezsky dom

Ak chcete vidieť Popradské pleso z výšky obíďte jazero a vystúpajte na Ostrvu. Výhľady sa vám odmenia.

Pahľad z Ostrvy na popradské pleso
Pahľad z Ostrvy na popradské pleso

Cyklotrasy

Cestný bicykel cyklotrasa na popradské pleso

Z dolného parkoviska na Popradské pleso

Z parkoviska vedie asfaltová cesta až na vrchol. Posledné kilometre sa zapotíte.

  • Dĺžka trasy 21 km hore/ dolu
  • Prevýšenie 525 m
  • trasa  GPX

Pre tých, ktorým je málo, odporúčame Tatranský štvorboj.

Popradské pleso, Sliezsky dom, Hrebienok, Štart 

Presun zo Štrbského Plesa po magistrále, so 4 výstupmi. Na Popradské pleso, Velické pleso, Hrebienok a Štart. Nastúpate vyše 2000 m. Je to na celý deň a zapotíte sa. Skončíte v Tatranskej Lomnici.

  • Dĺžka trasy 59 km
  • Prevýšenie 2030 m
  • trasa  GPX

MTB – cross country

Velické pleso Sliezsky dom turistika cyklotrasy

Tatranská Štrba- Popradské pleso a späť

  • Dĺžka trasy 24 km
  • Prevýšenie 730 m
  • GPS trasy nájdete tu

Mapy cyklotrás nájdete tu.

Popradské pleso turistika cyklotrasy
Jesenné Popradské pleso

Výlet s deťmi

Popradské Pleso je prístupné pre peších po celý rok.

Od zastávky TEŽ Popradské pleso

Po modrej  značke od železničnej zastávky Tatranských elektrických železníc Popradské Pleso a trvá asi 1 hod. Značka čiastočne kopíruje asfaltovou príjazdovú cestu.

Zo Štrbského plesa

Po  značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou). Odporúčame oveľa krajšie 🙂

Tipy na výlety v okolí

Túry vo vysokých Tatrách a výlety v okolí Popradského plesa

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Sedlo pod Ostrvou rodinná vrcholofka 🙂 foto katka Cviková

Popradské pleso turistika cyklotrasy foto Emília Hamráková, Janka Uričová, Katarína Cviková, Katarína Kattka, Petere, Depositphotos

Užitočné info

Kontakt na Horskú záchrannú službu:

OS HZS Vysoké Tatry – Starý Smokovec
Starý Smokovec č.23, 062 01 Vysoké Tatry
tel.: 052/4422820, fax: 052/4422855
e-mail: [email protected]

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Vysoké Tatry túry

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110