Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy

Zelené pleso je jedno z turisticky najviac vyhľadávaných a najkrajších plies vo Vysokých Tatrách, nájdete ho vo východnej časti s východiskovým bodom v Tatranskej Lomnici. Turistika na Zelené pleso so svojou nadmorskou výškou 1551 metrov je stredne náročná s prevýšením 855 metrov, no pomerne zdĺhavá.

Dokážete ju aj s návratom zvládnuť približne za 6 hodín s prístupom cez dolinu Biele vody po žltej turistickej značke. Pri severnom brehu Zeleného plesa je postavená horská Chata pri Zelenom plese, ktorá ponúka turistom okrem občerstvenia aj ubytovacie kapacity vo výške 56 miest a je pre návštevníkov Vysokých Tatier otvorená celý rok. Prirodzeným pokračovaním trasy je Jahňací štít.

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy
Pohľad na Zelené pleso z Jahňacieho štítu

Jahňací štít

sa vypína v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. V minulosti niesol Jahňací štít aj tieto pomenovania: Štít Bieleho plesa, Lastovica či Biely štít. Z vrcholu vybiehajú štyri hrebene:

  • juhozápadný cez Kolový priechod (2 063 m n. m.) smerom ku Kolovému sedlu (2 090 m n. m.), kadiaľ vedie turistický značkovaný chodník (žltá značka)
  • severozápadný (hrebeň Jahnencov) oddeľuje Jahňací kotol od Kotlinky pod Kolovým sedlom
  • severovýchodný vedie cez Jahňací hrb (1 924 m n. m.) do Kopského sedla
  • juhovýchodný (Kozí hrebeň) oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies, jeho dominantou je Kozí štít.
Trblietavé Zelené pleso
Výhľad na Jahňací štít

Zo štítu je pekný výhľad na okolité doliny a štíty (Lomnický štít, Pyšný štít, Kolový štít a iné), no vidno je i Poľsko a Pieniny s ich vrcholom Tri koruny. Jahňací štít je prístupný po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej blank značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny.

Tento výstup je vhodný len pre skúsených tatranských turistov.

foto: wikipedia, KST Stará Ľubovňa, Chata Zelené pleso, Daniel Mako, Eva Minarciny, 

Doprava

Autom do Tatranskej Lomnice, po magistrále pokračujete na Tatranské Matliare a Kežmarskú Bielu vodu. Priamo pri žltej značke je veľké parkovisko. Strážené a po tatransky platené. 🙂

Vlakom ZSSK

Vlakmi ZSSK sa dostanete cez stanicu Poprad- Tatry do Tatranskej Lomnice. Štart väčšiny trás začína smerom na Tatranskú kotlinu z oblasti Tatranské Matliare, kde je parkovisko aj zastávka autobusu.

Ubytovanie

Turistické trasy

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso

Najľahší výstup je z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej blank turistickej značke k Zelenému plesu.

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso – Jahňací štít

Túto trasu označujeme extra hoci je po Zelené Pleso identická. Nechceme aby ste vnímali, že výstup na Jahňací štít je súčasťou trasy. Je jej bonusom pre skúsených turistov. Jahňací štít je prístupný od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej blank značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny. Je náročný.

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy
Pohľad z Jahňacieho štítu

Tatranská Lomnica – Zelené pleso

Z Tatranskej Lomnice po blank zelenej turistickej značke na Skalnaté pleso, potom po blank červenej – Tatranskej magistrále smerom na sever na Huncovskú vyhliadku, potom po svahu Huncovského štítu do Sedla pod Svišťovkou a ďalej po chodníku popri Čiernom plese k Zelenému plesu. Náročná trasa. Zvážte výstup s deťmi alebo začiatočníkmi. TIP lanovkou sa vyvezte na Skalnaté pleso a po blank Tatranskej magistrále cez Veľkú Svišťovku objavte z 2000 m.n.m. nádherné výhľady cestou na Zelené pleso. 🙂 Ušetríte si stúpanie do Skalnatého plesa. V Tatrách však nikdy nezabudnite, že sa treba aj vrátiť.

Tatranská Kotlina – Zelené pleso

Z Tatranskej Kotliny po blank zelenej turistickej značke na Šumivý prameň, okolo chaty Plesnivec k Veľkému Bielemu plesu a po blank červenej turistickej značke k Chate pri Zelenom plese. Túry vo Vysokých Tatrách patria medzi náročnejšie ciele. Zvážte preto kondičnú výpravu, počasie i vybavenie. Odporúčame ísť v skupine.

Z Tatranských Matliarov

Po Modrej značke blank  sa dostanete z Tatranských Matliarov na Chatu pri Zelenom plese. Ľudia ju menej využívajú idú zväčša po žltej značke a nemajú ani tusenia, že je aj iná možnosť. Parkovať sa dá na Parking Dvor pod plesami.

Cyklotrasy

K Zelenému plesu sa pohodovo dostanete aj na MTB bicykli.

Dolina Bielej Vody Kežmarské žľaby – Zelené pleso.

Na Zelené pleso veľa trás nenavyberáme. Tá hlavné vedie cez Dolinu Bielej Vody. Vzdialenosť 8 (obojsmerne 16 km), stúpanie 600 m. GPS tu >

Tatranská Lomnica – Zelené pleso

Predĺžiť trasu o pár kilometrov si môžete štartom z Tatranskej Lomnice. Dĺžka trasy 11 (obojsmerne 22) km, s prevýšením 690 m. GPS tu >

Výlet s deťmi

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso

Najľahší výstup je z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej blank turistickej značke k Zelenému plesu.

Chodník korunami stromov

v Bachledovej doline. Chodník Bachledka

Ďalšie ciele

Pozrite si ďalšie ciele 7 kopcov 3 jazerá. Nájdete tam odporúčané turistické trasy, cyklotrasy, tipy na výlety a ubytovanie. Kliknutím na nadpis zobrazíte prehľad všetkých cieľov.

Kam v okolí

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Vysoké Tatry sú kondične náročné, dajú zabrať. Výstup na Jahňací štít odporúčame len zdatným turistom, ktorá nemajňu problém ísť po reťaziach. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) napriek tomu, že ste v národných parkoch a chata Zelené pleso je celoročne otvorená, nespoliehajte sa na civilizáciu. 🙂 Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

Mapy a značenie: Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať na online hikeplanner: 

Printové verzie turistických máp nájdete tu:

Odporúčané trasy sú dobre značené. Križovatky označené. Odporúčame štart z autobusovej stanice a parkoviska Kežmarské Biele Vody. 

Video pozvánka

Chodník korunami stromov Bachledova dolina
Bajkom na Brnčalovu chatu

Objav s nami Slovensko

7 kopcov 3 jazerá 2021 hiking

7kopcov 3jazerá 2021

ZSSK RESTART CHALLENGE
6. ročník turistickej výzvy.
10 destinácií na skvelú turistiku. 60+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Jeden komentár na “Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy

  1. Dobrý deň Ja by som chcel dodať; že z Tatranských Matliarov Dvor pod plesmi- Parkovisko strážené sa dá ist na chatu zelené pleso; aj na Jahňací štít; Biele pleso atd. Je to po modrej značke a napája sa na žltú značku Nad Matliarmi dakujem

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest