Zelené pleso turistické trasy, cyklotrasy

Zelené pleso je jedno z turisticky najviac vyhľadávaných a najkrajších plies vo Vysokých Tatrách. Nájdete ho vo východnej časti s východiskovým bodom v Tatranskej Lomnici. Túra z Tatranske Lomnice na Zelené pleso so svojou nadmorskou výškou 1551 metrov je stredne náročná. Trasa na Zelené pleso s prevýšením 855 metrov je pomerne zdĺhavá napriek tomu patrí medzi ľahké túry v Tatrách. Oplatí sa vyraziť až z parkoviska Biela voda. Hore vás čaká Chata pod Zeleným plesom.

Zelené pleso

Túru na Zelené pleso dokážete aj s návratom zvládnuť približne za 6 hodín s prístupom cez dolinu Biele vody po žltej turistickej značke. Pri severnom brehu Zeleného plesa je postavená horská Chata pri Zelenom plese, ktorá ponúka turistom okrem občerstvenia aj ubytovacie kapacity vo výške 56 miest a je pre návštevníkov Vysokých Tatier otvorená celý rok. Chata pod Zeleným plesom sa kedysi volala Brnčalova chata.

Prirodzeným pokračovaním trasy je výstup na Jahňací štít. Túra na Jahňací štít nepatrí medzi ľahké túry v Tatrách, vyžaduje aj lezeckú skúsenosť. Ďalší turistický chodník vás dovedie cez Malú Svišťovku na Skalnaté pleso.

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy
Pohľad na Zelené pleso z Jahňacieho štítu

Jahňací štít

sa vypína v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. V minulosti niesol Jahňací štít aj tieto pomenovania: Štít Bieleho plesa, Lastovica či Biely štít. Z vrcholu vybiehajú štyri hrebene:

  • juhozápadný cez Kolový priechod (2 063 m n. m.) smerom ku Kolovému sedlu (2 090 m n. m.), kadiaľ vedie turistický značkovaný chodník (žltá značka)
  • severozápadný (hrebeň Jahnencov) oddeľuje Jahňací kotol od Kotlinky pod Kolovým sedlom
  • severovýchodný vedie cez Jahňací hrb (1 924 m n. m.) do Kopského sedla. Túra kopské pleso jahňací štít preverí.
  • juhovýchodný (Kozí hrebeň) oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies, jeho dominantou je Kozí štít.
Trblietavé Zelené pleso
Výhľad na Jahňací štít

Zo štítu je pekný výhľad na Tatry, okolité doliny a štíty (Lomnický štít, Pyšný štít, Kolový štít a iné), no vidno je i Poľsko a Pieniny s ich vrcholom Tri koruny. Jahňací štít je prístupný po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej  značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny.

Tento výstup je vhodný len pre skúsených tatranských turistov.

foto: wikipedia, KST Stará Ľubovňa, Chata Zelené pleso, Daniel Mako, Eva Minarciny, 

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy Výstup na Jahňací štít
Výstup na Jahňací štít foto KST SL

Doprava

Autom do Tatranskej Lomnice, po magistrále pokračujete na Tatranské Matliare a Kežmarskú Bielu vodu. Priamo pri žltej značke je veľké parkovisko. Strážené a po tatransky platené. 🙂

Vlakom ZSSK

Vlakmi ZSSK sa dostanete cez stanicu Poprad- Tatry do Tatranskej Lomnice. Štart väčšiny trás začína smerom na Tatranskú kotlinu z oblasti Tatranské Matliare, kde je parkovisko aj zastávka autobusu.

Turistické trasy

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso

Najľahší výstup je z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej  turistickej značke k Zelenému plesu.

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso – Jahňací štít

Túto trasu označujeme extra hoci je po Zelené Pleso identická. Nechceme aby ste vnímali, že výstup na Jahňací štít je súčasťou trasy. Je jej bonusom pre skúsených turistov. Jahňací štít je prístupný od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej  značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny. Je náročný.

Zelené pleso turistika

zelene pleso turistika
Jahňací štít

Tatranská Lomnica – Zelené pleso

Z Tatranskej Lomnice po  zelenej turistickej značke na Skalnaté pleso, potom po  červenej – Tatranskej magistrále smerom na sever na Huncovskú vyhliadku, potom po svahu Huncovského štítu do Sedla pod Svišťovkou a ďalej po chodníku popri Čiernom plese k Zelenému plesu. Náročná trasa. Zvážte výstup s deťmi alebo začiatočníkmi. TIP lanovkou sa vyvezte na Skalnaté pleso a po  Tatranskej magistrále cez Veľkú Svišťovku objavte z 2000 m.n.m. nádherné výhľady cestou na Zelené pleso. 🙂 Ušetríte si stúpanie do Skalnatého plesa. V Tatrách však nikdy nezabudnite, že sa treba aj vrátiť.

Tatranská Kotlina – Zelené pleso

Z Tatranskej Kotliny po  zelenej turistickej značke na Šumivý prameň, okolo chaty Plesnivec k Veľkému Bielemu plesu a po  červenej turistickej značke k Chate pri Zelenom plese. Túry vo Vysokých Tatrách patria medzi náročnejšie ciele. Zvážte preto kondičnú výpravu, počasie i vybavenie. Odporúčame ísť v skupine.

Z Tatranských Matliarov

Po Modrej značke   sa dostanete z Tatranských Matliarov na Chatu pri Zelenom plese. Ľudia ju menej využívajú idú zväčša po žltej značke a nemajú ani tusenia, že je aj iná možnosť. Parkovať sa dá na Parking Dvor pod plesami.

Cyklotrasy Zelené pleso

K Zelenému plesu sa pohodovo dostanete aj na MTB bicykli. V zime i v lete. 🙂

MTB: Zimný gerlaching na Brnčalku
Po prvom výstupe na Brnčalke

Dolina Bielej Vody Kežmarské žľaby – Zelené pleso.

Na Zelené pleso veľa trás nenavyberáme. Tá hlavné vedie cez Dolinu Bielej Vody. Vzdialenosť 8 (obojsmerne 16 km), stúpanie 600 m. GPS tu >

Tatranská Lomnica – Zelené pleso

Predĺžiť trasu o pár kilometrov si môžete štartom z Tatranskej Lomnice. Dĺžka trasy 11 (obojsmerne 22) km, s prevýšením 690 m. GPS tu >

Výlet s deťmi

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso

Najľahší výstup je z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej  turistickej značke k Zelenému plesu.

Chodník korunami stromov

v Bachledovej doline. Chodník Bachledka

Vysoké Tatry kam v okolí

Vysoké Tatry túry

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110