Zelené pleso
Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy

Zelené pleso- turistické trasy/ cyklotrasy

by

Zelené pleso je jedno z turisticky najviac vyhľadávaných a najkrajších plies vo Vysokých Tatrách, nájdete ho vo východnej časti s východiskovým bodom v Tatranskej Lomnici.

Turistika na Zelené pleso so svojou nadmorskou výškou 1551 metrov je stredne náročná s prevýšením 855 metrov, no pomerne zdĺhavá. Dokážete ju aj s návratom zvládnuť približne za 6 hodín s prístupom cez dolinu Biele vody po žltej turistickej značke. Pri severnom brehu Zeleného plesa je postavená horská Chata pri Zelenom plese, ktorá ponúka turistom okrem občerstvenia aj ubytovacie kapacity vo výške 56 miest a je pre návštevníkov Vysokých Tatier otvorená celý rok.

Prirodzeným pokračovaním trasy je Jahňací štít.

Jahňací štít sa vypína v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. V minulosti niesol Jahňací štít aj tieto pomenovania: Štít Bieleho plesa, Lastovica či Biely štít.

Z vrcholu vybiehajú štyri hrebene:

  • juhozápadný cez Kolový priechod (2 063 m n. m.) smerom ku Kolovému sedlu (2 090 m n. m.), kadiaľ vedie turistický značkovaný chodník (žltá značka)
  • severozápadný (hrebeň Jahnencov) oddeľuje Jahňací kotol od Kotlinky pod Kolovým sedlom
  • severovýchodný vedie cez Jahňací hrb (1 924 m n. m.) do Kopského sedla
  • juhovýchodný (Kozí hrebeň) oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies, jeho dominantou je Kozí štít.

Zo štítu je pekný výhľad na okolité doliny a štíty (Lomnický štít, Pyšný štít, Kolový štít a iné), no vidno je i Poľsko a Pieniny s ich vrcholom Tri koruny.

Jahňací štít je prístupný po žltom značkovanom chodníku od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej  značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny. Tento výstup je vhodný len pre skúsených tatranských turistov.

foto: wikipedia, KST Stará Ľubovňa, Chata Zelené pleso

Doprava

Autom do Taranskej Lomnice, po magistrále pokračujete na Tatranské Matliare a Kežmarskú Bielu vodu. Priamo pri žltej značke je veľké parkovisko. Strážené a po tatransky platené. 🙂

Vlakom ZSSK

Vlakmi ZSSK sa dostanete cez stanicu Poprad- Tatry do Tatranskej Lomnice. Štart väčšiny trás začína smerom na Tatranskú kotlinu z oblasti Tatranské Matliare, kde je parkovisko aj zastávka autobusu.

Ubytovanie

Penzióny Tatranská Lomnica, Tatranské Matliare.

Turistické trasy

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso

Najľahší výstup je z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda (medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi) po žltej  turistickej značke k Zelenému plesu.

Kežmarská Biela voda – Zelené pleso – Jahňací štít

Túto trasu označujeme extra hoci je po Zelené Pleso identická. Nechceme aby ste vnímali, že výstup na Jahňací štít je sučasťou trasy. Je jej bonusom pre skúsených turistov. Jahňací štít je prístupný od Chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu po žltej  značke. Pred výstupom na štít, pri prechode cez Kolový priechod, je chodník náročnejší, vedú ním reťaze. Od chaty trvá výstup 2 a pol hodiny. Je náročný.

Tatranská Lomnica – Zelené pleso

Z Tatranskej Lomnice po  zelenej turistickej značke na Skalnaté pleso, potom po  červenej – Tatranskej magistrále smerom na sever na Huncovskú vyhliadku, potom po svahu Huncovského štítu do Sedla pod Svišťovkou a ďalej po chodníku popri Čiernom plese k Zelenému plesu. Náročná trasa. Zvážte výstup s deťmi alebo začiatočníkmi.

TIP lanovkou sa vyvezte na Skalnaté pleso a po  Tatranskej magistrále cez Veľkú Svišťovku objavte z 2000 m.n.m. nádherné výhľady cestou na Zelené pleso. 🙂 Ušetríte si stúpanie do Skalnatého plesa.

V Tatrách však nikdy nezabudnite, že sa treba aj vrátiť.

Tatranská Kotlina – Zelené pleso

Z Tatranskej Kotliny po  zelenej turistickej značke na Šumivý prameň, okolo chaty Plesnivec k Veľkému Bielemu plesu a po  červenej turistickej značke k Chate pri Zelenom plese.

Túry vo vysokých Tatrách patria medzi náročnejšie ciele. Zvážte preto kondičnú výpravu, počasie i vybavenie. Odporúčame ísť v skupine.

Cyklotrasy

K Zelenému plesu sa pohodovo dostanete aj na MTB bicykli.

Dolina Bielej Vody
Kežmarské žľaby – Zelené pleso.

Na Zelené pleso veľa trás nenavyberáme. Tá hlavné vedie cez Dolinu Bielej Vody. Vzdialenosť 8 (obojsmerne 16 km), stúpanie 600 m. GPS tu >

Tatranská Lomnica – Zelené pleso

Predĺžiť trasu o pár kilometrov si môžete štartom z Tatranskej Lomnice. Dĺžka trasy 11 (obojsmerne 22) km, sprevýšním 690 m. GPS tu >

Ukážka MTB trás:

  1. trail na Zelené pleso
  2. trail Zelené a Biele pleso

foto: bachledka, wikipedia,lanovka skalnaté pleso, Ždiar

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Vysoké Tatry sú kondične náročné, dajú zabrať. Výstup na Jahňací štít odporúčame len zdatným turistom, ktorá nemajňu problém ísť po reťaziach. Určite nepodceňte počasie a výbavu. (pevná turistická obuv, nepremokavá bunda/pončo, trekové palice) napriek tomu, že ste v národných parkoch a chata Zelené pleso je celoročne otvorená, nespoliehajte sa na civilizáciu. 🙂 Odporúčame mať so sebou mapu alebo Locus navigačný systém, najmä však držať sa odporúčaných trás.

video: youtube embed Pavel Mareš, Michal Baranovič, Bohuš Kompaník, Slovensko zhora

Mapy a značenie:
Trasy si môžete prispôsobiť a modifikovať na online hikeplanner:
Printové verzie turistických máp nájdete tu:

Odporúčané trasy sú dobre značené. Križovatky označené. Odporúčame štart z autobusovej stanice /parkoviska Kežmarské Biele Vody.

Poznáte lepšie trasy? Máte užitočné rady?
Podeľte sa. Dajte nám vedieť na mail alebo v diskusii. Pomôžete nám a my Vás odmeníme.

7 KOPCOV 3 JAZERÁ 2019
4. ročník turistickej a cykloturistickej výzvy práve štartuje. Pozrite si CIELE A PROPOZÍCIE

Výzva 7 kopcov 3 jazerá 2019 je celoročná. Po svojich, na bajku alebo s rodinou. Sľubujeme veľa pohybu, živú komunitu a krásne zážitky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *