Kostkovic Krakow: Kazimierz a jeho tajomstvá

Krakow: Kazimierz. Jidish. Bývalá židovská štvrť. Ak je Krakow opradený legendami, potom Kazimierz duplom. Dodnes sa traduje príbeh o Alchemikovi z Kazimierza, ktorý sa údajne snažil nájsť tajomstvo premeny bežných kovov na zlato. Trochu mystickejšie zneje legenda o tajomnej žene v bielom, ktorá sa údajne objavuje na niektorých uliciach Kazimierza v neskorých nočných hodinách.

Kazimierz

Nič nové, ale nevylučujem to. Najmä po požítí zopár drinkov. Faktom však ostáva, že nikto nevie, kam sa podeli všetky židovské rodiny počas druhej svetovej vojny, ani koľko ich skončilo v iba 26 km vzdialenom Oswienčime.

Kazimierz

Kazimierz bola pred druhou svetovou vojnou hlavná židovská štvrť v Krakove, so siedmymi synagógami, židovskými obchodmi a trhmi. Pôsobil tu aj Ján Karský, ktorý sa odhodlal zastaviť holocaust v Poľsku. Počas vojny sa veľa zničilo a väčšina obyvateľov bola deportovaná do koncentračných táborov. Po vojne Kazimierz začala upadať, aby v posledných desaťročiach znovu ožila.

Kazimierz Kostka
Johny v družnej debate o osude Krakowvských židov s Janom Karským

Dnes je Kazimierz miesto, kde sa stretávajú umelci, študenti a turisti, aby si vychutnali atmosféru jeho úzkych uličiek a historických budov. Kazimierz je podobný fenomén, ako Trastevere v Ríme. Pulzuje to životom, mladými nezávislými umelcami, grafitami a malými pubmi, ktoré dotvárajú genius loci tohto miesta. Objavili sme tu tiež rozsiahlu indickú komunitu.

Jedna z najznámejších legend hovorí o diablovi z Kazimierza. Vraj sa zjavuje v podobe elegantného predajcu a navádza ľudí na míňanie peňazí a zlé skutky. Miestni veria, že kto sa s ním stretne, musí byť veľmi opatrný, aby sa nenechal zlákať jeho ľstivými rečami a trikmi. Neviem, či bol ten Ind na trhovisku onen diabol. Pravda však je, že tibetské misy skončili v našich ruksakoch a my sme odchádzali o 4 kg ťažší a 200 eur ľahší. Krakow na kolobežke s touto náložou už preverí.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107