Kostkovic Sĺňava: Prečo sa oplatí hýbať?

Šichta v Piešťanoch začínala o druhej. A ja som mal dve hodiny na to, aby som podal aspoň trochu uspokojivý výkon. Kedysi ma kamarát presviedčal, že obed v La Musice je najkrajšou časťou jeho pracovného dňa. Ale dnes si vravím: „Dáš dobrý obed, zaleješ ho Plzňou a preberieš sa po štvrtej”. Radšej vypadnúť na hrádzu a zistiť, prečo sa oplatí hýbať.

Podcasty restartnisa

Kostka na hrádzi

A tak parkujem na Sĺňave pri Lodenici. V aute mám totiž skladací G6 Fold. Teda Kostka Fold. Teda… kolobežku. Čosi medzi bicyklom a chôdzou. Dosť rýchle na zážitky, dosť pomalé na zastavenie. Pohyb na kolobke ma mimoriadne baví. Ak by mohli takto deti blbnúť v školách, možno by bolo na telesnej veselšie. Žijeme totiž v dobe, keď sa učitelia sťažujú, že polovica triedy príde na telocvik s ospravedlnenkou, sedí na lavičke a necvičí. Vedci a lekári pritom upozorňujú na neustály nárast obéznych a málo pohybovo a fyzicky zdatných detí. Deti totiž s radosťou zamieňajú mobil s počítačom za pohyb a partiu rovesníkov. A práve Kostkovci sa rozhodli veľmi sympaticky prispieť svojou troškou do mlyna a úspešne v česku rozbehli projekt Tělák nás baví.

Kolobežka po hrádzi vďaka priemyselným ložiskám doslova letí. Spomínam, keď mi stareček na prázdninách v Levároch zmajstroval káru zo starého kočíka. Bolo to generačné. Ako dnes s facebookom, instagramom, či tiktokom. Kto vtedy nemal káru, akoby neexistoval. Ešte leteli chodúle, známky a guličky. Moc tá kára nešla. Nebavilo ma to. Kolieska z kočíka sa nie a nie rozbehnúť. Závidel som Edovi. Otec mu zmajstroval káru na guličkových ložískách. Ej, tá svišťala.

Kostka na Sĺňava

Budím pozornosť

Už dávnejšie som si všimol, že s kolobežkou tohto typu budím na slovenských cestách pozornosť. Na hrádzi sa to len potvrdilo.

„Aj to jazdí?“
„Koľko s tým prejdete?“
„Po najbližšiu Plzeň.“
„Nie je to makačka?“
„Ani nie. A aj keby. Veď preto som na nej.”

Kto ide, ten dôjde. Na konci každej trasy zvyčajne čaká fajné orosené. Moje argumenty sú nepriestrelné. Budím úsmevy, pochopenie a dobrú náladu. Občas kolobku aj požičiam. Vďaka elegantnej, pre korčuliarov a cyklistov nečakanej geometrii rámu zaujmem. I tak vidím, že na korčuliach budia niektoré devy pozornosť oveľa väčšiu. Ach, ten čo vymyslel tie priliehavé legíny, ktoré tak dokonale kopírujú ich vyšportované zadky. Ten by si zaslúžil vyznamenanie. Možno spravil pre motiváciu chlapa jazdiť po cyklotrase viac ako ktokoľvek iný.

Vizuálny zážitok či adrenalín? V tom majú legíny a asfaltová cyklotrasa pred inoveckým singláčom jednoznačnú prednosť.

Čo sa s kolobku nedá

Viete o tom, že s kolobežkou sa nedajú chytať ryby? Skúsil som. Môžete ju pri brehu nastaviť do akejkoľvek polohy, ryba nezaberie. Moje odporúčanie znie: „ak chceš chytať ryby, kúp si radšej udicu a investuj do kvalitných červov.“

Prečo sa oplatí hýbať?

Ak ležíš na gauči, boj s diaľkovým ovládaním je tiež formou pohybu. Zdvihnúť diaľkový ovládač mimo dosahu je ako vyhrať v olympijskom štvorboji. Je to cvičenie pre telo, myseľ i dušu.

Podobne je to s chladničkou. Ak chceš vyhrať epický súboj s prázdnym pohárom, zvyčajne to bez pohnutia nejde. Medzi tým, ako sa snažíš vybrať správny nápoj, môžeš si vyskúšať rôzne fitness cviky, ako sú drepovanie alebo zohýbanie sa v páse. Ocenia to najmä starší športovci. A kto vie, možno práve ten camembert zasunutý v spodnom krajnom regáli spôsobí tvoj najtuhší svalový kŕč.

V kalorických tabuľkách som sa dočítal o domácich prácach. Taký tanec s vysávačom, či žehlenie tiež zabezpečí úctyhodnú spotrebu kalórií. Ale kto už dnes žehlí? Slušný kardiovaskulárny tréning zabezpečí tiež preskok cez rozhádzané hračky. Ale na to potrebuješ urobiť dieťa, čo tiež vyžaduje značnú námahu, alebo ako ja, vyfasovať na starosť štvorročnú vnučku. Domáce aktivity však majú spoločného menovateľa. Po krátkom čase ma nudia. A to sa vonku, na bicykli alebo na kolobežke nedeje.

Sloboda

Kostka na Sĺňava
Na vtáčom ostrove.

Kolobežka mi dáva slobodu vypadnúť z bubliny. Z uzavretého sveta stereotypu, nudnej šedi, predstierania a beztvárnosti. Od práce, zaťažujúcich otázok, nepodstatných konverzácií a mimovoľných bezmyšlienkových odpovedí. Preč od monitora a smartfónu. Od domácich povinností, gauča i gýčových televíznych seriálov či estrád.

Neobmedzená sloboda, robiť čo chcem, ísť kam chcem a myslieť na čo chcem.

Čas určený len pre teba, kde sa nemusíš tváriť, kde nemusíš nikomu nič vysvetľovať, nikoho presviedčať, iba si užívať. Ak svieti slnko, štebocú vtáky a nad hlavou máš modré azúro, nemusíš zdôvodňovať zmysel života. Práve ho prežívaš.

Endorfíny a zdravie

Tie sú len príjemným bonusom. Chceš racionálne argumenty? O tom, že pohyb na kolobežke je mimoriadne zdravý som písal už tu. Mám zaujímavú skúsenosť. Keď som veľmi unavený, vybehnem podvečer na kolobku. Keď sa po hodinke vrátim, už unavený nie som. Srším energiou. Únavou si vlastne oddýchneš.

Prečo sa oplatí hýbať? A ako sa hýbať? Nuž, na to si musí odpovedať každý sám. Byť na hrádzi znamená tiež zahviezdiť. K tomu pomáha aj ohoz. Obrovské vzrušenie s kolobežkou môžeš zažiť aj v obchode, pri rozhodovaní, ktorý outfit sa na hrádzu najviac hodí. A ver, že iba zmena farby ponožiek to nevyrieši. Nuž i ja som sa rozhodol. Pôjdem s trendom a jazdu na kolobežke trochu vytuní atraktívnym outfitom. Uvidíme, či to zaberie.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 57