Kostkovic Dudince, kolobežka ako terapeutický nástroj

Do Dudiniec chodí väčšina ľudí na týždeň a viac. My sme netradične dorazili v nedeľu poobede a nakrátko. Dôvod bol jednoduchý. Zaujímalo nás, prečo je vnímaná práve kolobežka ako terapeutický nástroj pri rôznych ochoreniach a ako na správnu techniku jazdy. Mal tu totiž odbornú prezentáciu zástupca výrobcu kolobežiek Kostka – Petr Neugebauer.

Sme objavitelia a turisti, preto sme nelenili a hneď po príchode sme sa vybrali na unikátny Hontiansky skvost a výletné miesto Dudiniec, na skalné obydlia Lišov. Ale o tom v inej storke.

Skalné obydlie nad múzeom

Skalné obydlia Lišov

Skalné obydlia z čias tureckých vojen pri Dudinciach

Plánovaný program sme začali usmokleným počasím. Hovorí sa, že Dudince sú najslnečnejšie kúpele Slovenska. Ak to naozaj platí, mali sme šťastie. Za celé tri dni sme slnko nezazreli.

Staré Vinice

Pondelkové ráno sme začali rozcvičkou na Starých Viniciach. Asi 8km cyklookruh Sudovská trasa so svojimi až 12% stúpaniami, ktorý začína pri Dudinskom cintoríne, vedie ponad Staré Vinice a končí až kdesi za Teranmi nás riadne preveril. Prvýkrát sme si skúsili, čo je to riadny zjazd na kolobežke v 40 km/h rýchlosti. Potom nás čakal už len Dudinský park a prezentácia.

Dudinský park

„Ten okruh je ako žehlička.“ Pochvaľuje si Janko novo vyasfaltovaný chodník okolo Dudinských travertínov. Vtedy ešte netušil, že práve ten je pripravovaný pre terapiu na kolobežkách.

Postupne sa pristavujeme pri travertínových kopách: Tatársky prameň, Šípková Ruženka. Hostečný a Očný prameň. Nazeráme do kráterov ale tie sú už prázdne. Tatársky prameň sa vraj pozeral už na krutosť Tatárov. Prameň Šípková Ruženka bol nazvaný podľa ruží, ktoré boli vysadené v jeho okolí. Dvojkráter pri Očnom prameni zas pripomína pri pohľade z vrchu oči. A prečo Hostec? Ľudový pojem hostec označoval reumatizmus či zápalové ochorenie šliach. Preliezli sme všetky.

Dudince kúpele

Prečo navštíviť kúpele Dudince?

Rozhovor o liečebných prínosoch Dudiniec s vrchným lekárom MUDr. Anatolijom Bundziakom a riaditeľkou marketingu Ing. Margarétou Púpavovou.

Rímske kúpele

Dôstojným vyvrcholením tejto etapy boli Rímske kúpele, tiež domácimi volané Močidlá. Hádajte prečo. 🙂 Nájdete ich za amfiteátrom. 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu. Na travertínových stenách týchto bazénov môžete pozorovať skamenené zvyšky tráv a listov rôznych stromov. Iba po rimanoch ani stopy.

Dudince nie sú veľké ale práve to je ich hlavná výhoda. Je tu boží pokoj. A skvelé papo. Ak nie ste ubytovaní v kúpeľných komplexoch, vrelo odporúčam dať si obedové menu v miestnom Lokál Bistro. Prekvapujúco originálne a veľmi chutné jedlo za skvelé peniaze. Po obede už máme na pláne len vzdelávací proces a večerný wellness. 🙂

Kolobežka ako terapeutický nástroj

Testy v klinickom prostredí ukazujú, že zdravotný kolobeh hrá dôležitú úlohu v komplexnej rehabilitácii aj pri vertebrogénnych pacientov, parkinsonikov a u ďalších skupín. Využitie kolobežiek v rehabilitácii je preto veľmi sľubným trendom.

Dnes sa kolobežka využíva na rehabilitáciou pooperačných stavov:

  • bedrová chrbtica,
  • veľké kĺby (kolená, bedrá)
  • neurodegeneratívne ochorenia ako Parkinson, RS, SM, Bechterev Ikty,
  • obezita (vrátane morbídnej),
  • kardiovaskulárne ochorenie,
  • diabetes,

Výsledky klinických testov

V Čechách a vo svete prebieha množstvo výskumov. Napríklad:

  • Dr. Med. Wolfgang Ries – internista, nefrológ, angiológ, hlavný lekár kliniky Flensburg
  • Doc. MUDr. Michal Filip, Ph.D. – neurochirurg, Lekárska fakulta Ostravskej univerzity
  • Doc. MUDr. Dobroslava Jandová – neurológ, rehabilitačný lekár, IPVZ Praha
  • Prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D., MBA – prednostka kliniky telovýchovného lekárstva a kardiovaskulárnej rehabilitácie pri LF UP v Olomouci
  • MUDr. Pavol Ressner, Ph.D. – neurológ, Masarykova univerzita a Nemocnica u Sv. Anny – metodika liečby neurodegeneratívnych ochorení (Parkinsonov syndróm) za pomoci kolobežiek

Kolobežky už do svojich rehabilitačných pomôcok zaradili mnohé kúpele a nemocnice:

  • Klinika Flensburg – odd. rehabilitácie + interny (diabetes, hypertenzia, ikty, PAD)
  • Kúpele Bludov – liečba obezity u detí i dospelých
  • Kúpele Darkov + Kúpele Karviná – pooperačné stavy, Parkinson, RS, Bechterev
  • Krajská nemocnica Tomáša Baťu – oddelenie rehabilitácie
  • Kinderklinik Garmisch-Partenkirchen (Uni-Klinik München), liečba spasticity
  • Priessnitzove liečebné kúpele pohyb na kolobežke v rámci klimatoterapie
  • Uni-Klinik Göttingen – detské odd. + dospelí pacienti (rehabilitácia) FN Olomouc, klinika telovýchovného lekárstva a kardiovaskulárne rehabilitácie.
    + celý rad malých privátnych rehabilitačných centier (u nás a v zahraničí)

Sľubné výsledky testov

Výskum Dr. W. Riese, Uni klinik Flensburg

Cieľom je zníženie bolestivosti a ťažkostí s pohybovým aparátom pri liečbe kardiovaskulárneho systému a diabetikov pohybom na kolobežke. Prečo pri takých závažných pohybových obmedzeniach je kolobežka jednoznačne kladnou odpoveďou?

  • Správnou technikou jazdy nenásilne získate pohybový návyk a rozširujete hybnosť
  • Rýchle výsledky vedú k vyššej dôvere vo vzťahu – pacient a fyzioterapeut
  • Veľmi rýchly progres zlepšenia „konečne sa môžem pohybovať bez barlí a bez chodítka“ prináša vnútorné uspokojenie a šťastie a zlepšuje kvalitu života pacienta.

Ako dosiahnuť optimálny liečebný efekt?

  • Vyššie nároky na svalstvo trupu a panvy vďaka asymetrickému pohybovému vzoru posilňujú stabilizáciu trupu a veľkých kĺbov DKK
  • Posilnenie stabilizátorov lopatiek vďaka pohybu ramenných pletencov
  • Podpora súhybu HKK pri chôdzi
  • Vyššia aeróbna intenzita (voči bicyklu, behu, chôdzi)

Výskum pod vedením Doc. MUDr. D. Jandovej sledovanie zmien funkcií pohybového systému po jazde na kolobežke ukázal významné zlepšenie zlepšenia všetkých sledovaných parametrov.

Zlepšenie dysfunkcie pohybu

Amfiteáter Janova chvíľa

Významné zníženie hodnoty celkovej dysfunkcie svedčia o výraznom zlepšení funkcií celého pohybového systému a predovšetkým o zlepšení rovnováhy pravoľavo a predozadne.

Významné zníženie hodnôt nálezov v jednotlivých častiach chrbtice svedčí o výraznom zlepšení pohyblivosti chrbtice a zlepšenie funkcií predovšetkým bedrovej chrbtice.

Vyskočená platnička, Prečo kolobežka?

Stabilita je pri jazde zaistená aktivitou HSSP. Tá vyrovnáva nerovnosti vo frontálnej rovine a predchádza hyperlordóze v bedrovej chrbtici. Pri správnom odraze dochádza k pretiahnutiu celej chrbtice a tým do istej miery odľahčuje medzistavcovým platničkám. Pri rehabilitácii pacientov s koreňovými syndrómami tak napomáha úľave od bolesti. Nedochádza totiž k zužovaniu medzistavcových priestorov, kadiaľ prechádzajú nervové korene.

Technika jazdy vychádza primárne z pohybu dolnej končatiny a jej odrazu. Najväčšie zásobenie dolných končatín vychádza z nervových koreňov L4, L5 a S1. Najväčším z nich je n. ischiadicus, ktorý sa tiahne po zadnej strane končatiny, ďalším dôležitým nervom je n. femoralis, ktorý zásobuje oblasť stehna. N.ischiadicus sa v oblasti kolena vetví na n. tibialis a fibularis communis, ktoré zásobujú svaly pre dorzálnu a plantárnu flexiu.

Technika jazdy stimuluje svaly, ktoré sú inervované práve poškodenými koreňmi a môže tak pozitívne ovplyvniť zlepšenie hybnosti dolnej končatiny.

Cieľom rehabilitácie (nielen) po operácii vysunutej platničky bedrovej chrbtice je obnovenie funkcie nervového koreňa poškodeného kompresiou vysunutej platničky a tým obnovenie svalovej sily dolnej končatiny inervovanej týmito koreňmi. Testy hybnosti kĺbov ukázali zlepšenie vo všetkých smeroch, predovšetkým u bedrového kĺbu.

Kúpele Dudince

A tu sa dostávame k podstate toho, prečo sme v Dudinciach. Práve Kúpele Dudince spúšťajú v svojich liečebných domov Smaragd, Rubín a Minerál ako prvé na slovenskú liečebnú terapiu kolobežkami Kostka. A nás zaujímalo, prečo je vnímaná práve kolobežka ako terapeutický nástroj a ako na to. Deň sme zakončili ako sa patrí. V saunovom svete Rubínu.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322