Na Kvetnicu a Poľský hrebeň cez Sliezsky dom

Bývať v Tatranskej Polianke iba 100 metrov od zastávky TEŽ a 200 m od výstupovej trasy na Sliezsky dom a Velické pleso považujem za výhru hodnú vysokohorského tatranského zlata. Nemohli sme si nechať ujsť výstup na Kvetnicu a Poľský hrebeň cez Sliezsky dom.

Tatranská Polianska
Tatranská Polianska ranný pohľad z okna

MTB na Sliezsky dom

Ak sa chcete vydať na Sliezsky dom po svojich, ideálna trasa vedie magistrálou z Hrebienka popod Slavkovský štít alebo z Vyšných Hágov cez Batizovské pleso, pekne lesom a magistrálou. Asi najznámejšiu a najkratšiu cestu z Tatranskej Polianky pešo neodporúčam, pretože pôjdete celý čas po asfalte. A to ja nemusím.

Vysoké Tatry obnova po veternej smršti
Vysoké Tatry les už je po veternej smršti na nepoznanie začína sa obnovovať ako zmiešaný

Úplne iná vec je použiť bicykel, ktorý zmení úsek k Velickému plesu a dole na veľmi príjemný adrenalín.

Velický potok cyklovýstupna Sliezsky dom
Velický potok cyklovýstup

Sliezsky dom bol cieľom turistickej výzvy 7kopcov 3jazerá už pred pár rokmi. Moja história výstupov siaha dokonca 45 rokov naspäť. Keď som sa prvýkrát pokúsil prejsť z Hrebienka cez Velické pleso, Poľský hrebeň a Zbojnícku chatu do Veľkej Studenej doliny a dole. Mojich niekoľko pokusov vždy zastavili reťaze v prielome. Mimochodom viete, že Zbojnícku chatu niektorí tatranci prezývajú márnica? Údajne preto, že útulňa je celoročne studená ako mrazák. 🙂

Poľský hrebeň a Prielom na Zbojnícku chatu

Dobrovoľne sa priznám všetkým tatrancom, že reťaze a pohľad do 300 m diery nie sú mojou silnou stránkou. Pred tým som sa zvykol zaseknúť, dnes to už radšej ani neskúšam. Lezenie nie je pre každého.

Preto sme aj zvolili dnešný cieľ veľmi laxne. Pod Poľský hrebeň a na dobré pivo do zadnej časti Klubu horských vodcov.

Kvetnica
Kvetnica

Kvetnica

Zamykáme bicykle na Sliezskom dome. Na hoteli idú s dobou. Niekoľko nových dobíjačiek na e-autá trčí priamo z fasády. Už pri ceste okolo plesa mi bolo čosi čudné. Tak nízku hladinu vody som snáď ešte nezažil. Pritom Velický vodopád šustí v diaľke ako má.

Velické pleso
Velické pleso nemalo nikdy takto málo vody

Výstup na Kvetnicu prebieha mimoriadne pohodovo. Až na pána, ktorý ma požada, či by som sa mu nepozrel na fotoaparát, že sa nejak zasekol. Snaživo sa s ním chvíľu hrám. Zdá sa mi, že má odídenú mechaniku optiky. Vraciam a odporúčam pánovi aby s tým išiel do servisu, možno tam. Pozrie na mňa a udrie: „Pokazil ste mi fotoaparát.“ Pre mňa životná poučka: „Na Slovensku radšej nikdy slovákovi nepomáhaj.“

Granátová veža
Granátový kotol a Kvetnicový žľab

Nad nami azuro a my sa zaklíname, že si nenecháme pokaziť deň. Ale náladu nám napraví až kamzík, ktorý nás víta na Kvetnici.

Milé stretnutie s kamzíkmi pri výstupe na Poľský hrebeň
Milé stretnutie s kamzíkmi pri výstupe na Poľský hrebeň

Kvetnica je vôbec nádherné miesto a keď slnko ožiari flóru v dolinke, oceníme aj oprávnenosť jej názvu. Za nami Velická stena a Granátový kotol, pred nami Velický a Krčmárov žľab. V strede malé pliesko, akoby zádržňa vody. Krčma chýbala.

Vyšná kvetnica
Vyšná kvetnica

Kvetnica je čosi ako medziposhodie medzi dvoma výstupmi.

Pod Poľský hrebeň

Pokračujeme Velickou dolinou až na posledné stúpanie. Až po reťaze je to do pohody. Pod hrebeňom, ako zvyčajne otáčame. Tentokrát na to máme aj dobrý dôvod. Kazí sa počasie a na Sliezskom dome máme odparkované bicykle.

Výstup na Poľský hrebeň
Výstup pod Poľský hrebeň

Vždy keď som vo výškach nechce sa mi dole. Je tu krásne a je to aj zdravé.

Červené krvinky a nadmorská výška

Viete o tom, že pobyt vo výškach nad 2000 m n.m. výrazne podporuje aj tvorbu červených krviniek, ktorých hlavnou úlohou je preprava kyslíka do tkanív? Starajú sa o okysličovanie organizmu. Ich ďalšou úlohou je tiež odvádzanie oxidu uhličitého z tkanív do pľúc. Na nedostatok kyslíka v týchto výškach reaguje telo práve zvýšenou tvorbou červených krviniek. Preto aj mnohí športovci trénujú práve tu.

Zostup do Tatranskej Polianky

Cesta dole viac než pohodová. Jediné, čo nás trápi sú cyklovložky a prepotené dresy. Podchvíľou sa zastavujeme aby sme pofotili. Janko zbadá plávať v plese užovku. Kým stihne vytiahnuť fotoaparát z batoha, užovka pokojne prepláva celé pleso.

Velické pleso a Sliezsky dom
Velické pleso a Sliezsky dom z Kvetnice

Na Poliankovo

Je júl, ja mrznem, ale jazda dole je jedna veľká rozkoš. Verím, že väčšina turistov na chodníku nám ten bicykel od Sliezskeho domu dole ticho závidela. Zastavujeme sa až v Poliankove.

Okrem toho, že je tu skvelá terasa s presíčkom, majú tu aj interaktívnu expozíciu inšpirovanú Barabášom. Poliankovo sa stalo na 4 dni našou predvečernou centrálou. A nielen kvôli dobre načapovanému Šarišu a skvelým palacinkám, ktoré tam robia.

Velické pleso
Velické pleso

Večer už len s Mirom preháňame, plánujeme a bilancujeme. Zajtra Popradské pleso a Ostrva. Oceňujeme tiež polohu bytu. Skvelé. A Vysoké Tatry sú stále nádherné.

U Mira Tatranská Polianka
U Mira v družnej debate na súkromí

Vysoké Tatry túry

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25