Kriváň odporúčané trasy

Kriváň, Jamské pleso – odporúčané turistické/cyklo trasy

by

Kriváň je vrch ovenčený národnou gloriolou. Vidieť ho z celého Liptova. Jeho siluetu pozná snáď každý. Leží nad Kôprovou a Važeckou dolinou a svojimi výbežkami zasahuje aj do Liptovskej kotliny. Je to jeden z najvyšších vrchov Slovenska. Dosahuje výšku 2 494,7 m n. m. Od 19. storočia je neoficiálnym symbolom Slovákov. Prvé národné výstupy na Kriváň organizovali už Štúrovci v 19 storočí. 

Jamské pleso (1 447 m n. m.) je náš alternatívny cieľ. Rozkladá sa v limbovom háji západne od Štrbského plesa. Jeho plocha je 0,67 hektára a maximálna hĺbka 4,2 metra. Nachádza sa vo Važeckej doline pri Tatranskej magistrále pod predvrcholom Jamy, po ktorom nesie aj názov.

Tichá dolina je najdlhšia dolina na južnej strane Tatier. Je dlhá 17 km a vedie priamo popod Kriváň. Je to národná prírodná rezervácia na západe lemovaná hrebeňom Liptovských Tatier, na východe Liptovskými Kopami. Na severe a severozápade ju lemuje štátna hranica s Poľskom, prechádzajúca príťažlivým vápencovým hrebeňom Červených vrchov. Patrí k najmenej navštevovaným tatranským dolinám. Medzi turistami ju preslávil najmä spor ochranárov a lesníkov o spracovanie kalamitného dreva. Dolina nemá typický vysokohorský charakter. Nenájdeme tu skalné prahy ani plesá. Jej pokračovaním je Zadná Tichá dolina a chodník (červená) do sedla Závory, ktorý nás okruhom prevedie prevedie do Kôprovej doliny

Kôprova dolina má 12 km. Leží priamo pod západnými svahmi Kriváňa. Kvôli kalamite a vďaka boju ochranárov za jej ponechanie bez ťažby bola roky uzavretá a celú ju sprístupnili až prednedávnom. Vyznačuje sa preto divokou prírodou, bujnejúcim mladým lesom, neskutočným množstvom živočíchov a najvyšším výskytom medveďov na našom území. Zalesnenou dolnou časťou doliny popri Kôprovskom potoku vedie asfaltová cesta, ktorá končí Kmeťovým vodopádom, 80 m – najvyšším vo Vysokých Tatrách. Ďalej pokračuje lesno – kamenistým chodníkom popri mohutnom Vajanského vodopáde, spadajúcom 170 m vysokým prahom malebnej Temnosmrečinskej doliny ku Nižnému Temnosmrečinskému plesu. Svojou rozlohou je tretím najväčším plesom na slovenskej strane Tatier.

Spoločný výstup máme predbežne naplánovaný na sobotu 23.6. Pozri event 

Ako sa tam dostať?

Východzie miesta sú dve. Podbanské a Štrbské pleso. Tam sa dostanete najlepšie vlakom.

Rýchlikmi aj IC ZSSK z ktoréhokoľvek smeru cez Poprad alebo Štrbu. Tam prestúpite na Tatranské elektrické dráhy a vyveziete sa na Smokovce a/alebo Štrbské pleso. Vo Vysokých Tatrách sa oplatí jazdiť vlakom. Jazda s TEŽ je bezproblémová, veľmi komfortná a zážitková. Ocenia ju aj deti. Hlavne nemusíte vôbec riešiť auto a parkovanie.

V prípade, že sa chystáte zdolávať Kriváň zo smeru Podbanské, neostáva vám iné, než sa dopraviť autom, alebo autobusom z prestupnej stanice Liptovský Mikuláš. Stoja tam rýchliky ZSSK.

Odporúčané turistické trasy

Tri studničky – Kriváň – po zelená turistická značka trase z Troch studničiek až na Rázcestie v Krivánskom žľabe, kde sa napojíte na  modrá turistická značka značku a vystúpite až na Kriváň. Kratšia trasa so strmším a väčším prevýšením.

Štrbské pleso – Jamské pleso – Kriváň po červená turistická značka  trase zo Štrbského plesa, cez rázcestie pod Furkotskou dolinou až na Jamské pleso, odkiaľ pokračujete po  modrá turistická značka trase cez Važeckú dolinu až na rázcestie v Krivánskom žľabe a následne samotný Kriváň. Celková dĺžka trasy (tam i späť) 9,2 km s prevýšením 1091 m. je trochu dlhšia ako od Troch studničiek, ale zato s menším prevýšením.
Obe trasy vyžadujú vyšší stupeň kondície a skúseností. Hoci sú obe trasy definované ako menej náročné (nevyžaduje sa žiadna horolezecká výbava, nie sú tam rebríky, ani úchyty) bez fyzickej prípravy, kvalitnej obuvi a oblečenia na Kriváň nechoďte. Snažte sa vychytiť slnečné, bezveterné a pekné počasie. Je to celodenný výstup (orientačne 8 hod.), kde posledný kilometer tvorí čisto skalný terén, ktorý vyžaduje zapojiť ruky aj nohy. Nie je to túra pre začiatočníkov, hoci môžte kľudne stretnúť na trase aj malé deti. 

Magistrála Štrbské pleso – Jamské pleso je určená pre rodiny s deťmi a začiatočníkov. Vedie červená turistická značka magistrálou medzi bývalou Važeckou chatou a liečebným domom Solisko na Štrbskom plese. Krásna a nenáročná trasa pre každého. Ideálny termín na návštevu Tatier je leto a skorá jeseň, kedy sú Vysoké Tatry najkrajšie.

Ako alternatívu môžete tiež zvoliť okruh Tichou a/alebo Kôprovou dolinou.

Podrobnú online mapu s turistickými chodníkmi nájdete tu 

Ktorúkoľvek z trás si vyberiete považujeme ju za splnenie cieľa.

Odporúčané cyklotrasy

  • Doliny pod Kriváňom (trasy pre MTB)

Liptovská Kokava – Podbanské – Tichá dolina (chata pri Tábore)

Liptovská Kokava – Kôprova dolina (Kmeťov vodopád)

Nenáročné trasy určené pre rekreačných cyklistov a rodiny s deťmi vás očaria okolitou divokou prírodou Západných a Vysokých Tatier. Mierne stúpanie, pekné výhľady a  mnoho miest na odpočinok. Z osady Podbanské vyrazíte na asfaltovú turistickú trasu k rázcestiu. Kôprová dolina Vás dovedie ku najvyššiemu vodopádu v Tatrách (Kmeťov vodopád 80 m), ktorý je od cesty vzdialený len 3 min pešo. Tichá dolina naopak ponúka nádherné výhľady na Liptovské kopy a známu rázsochu Holého vrchu. Cestou hore sa môžete osviežiť pri prírodných prameňoch, pripraviť sa na záver dolín a nezabudnuteľné výhľady. Zdatnejší cyklotursit zvládnu obe trasy formou vidly za jeden deň. Viac >>>

V podhorí Liptova a Tatier (Východná, Štrba, Podbanské, 3 studničky, a pod…) si môžete vykombinovať desiatky trás podľa svojej výkonnosti. Ktorákoľvek trasa, ktorá skočí v niektorej z dolín je taktiež vnímaná ako splnenie cieľa. 

  • Popod Kriváň (trasy pre cestný bicykel)

Podbanské – Štrbské pleso a v predĺžení Tatranská magistrála a späť.  Stredne náročná asfaltová trasa s prevýšením 350 m, ktorú si môžete predĺžiť až po Tatranskú Lomnicu (podľa kondície a výkonnosti). Viac o trase >>>

Tatry tour – pretekársky špeciál. Siahnuť si až na dno síl. Výkonnostne veľmi náročná trasa vás prevedie okolo celých Tatier. Je vhodná len pre kondične pripravených cyklistov. Celková dĺžka trasy 192,7 km s prevýšením viac ako 2600 m. Brutal. 🙂  >>>

Peknú reportáž z Tichej a Kôprovej doliny nájdete tiež tu

Ktorúkoľvek z cyklotrás si vyberiete považujeme ju za splnenie cieľa.

Odporúčané ubytovanie

Vysoké Tatry ponúkajú ubytovacie kapacity v rozličných cenových úrovniach a komforte. Často nájdete ponuky v rozličných zľavových portáloch, najmä mimo sezónu. Ak však nechcete polovicu času precestovať, voľte ubytovanie medzi Podbanským a Štrbským plesom. Naše odporúčanie a partnerov ešte zverejníme a budeme o ňom všetkých účastníkov včas informovať.

Rekreácia a okolie

Tip na víkend

Kriván sám o sebe je dosť náročný výstup. Výlet sa preto oplatí riešiť ako víkendový, pričom môžte skombinovať výstup na vrchol s menej náročnými vychádzkami do Tichej alebo Kôprovej doliny.

V prípade, že vystupujete na Kriváň zo Štrbského plesa, otvára sa vám vďake TEŽ priestor na objavovanie celej centrálnej oblasti Vysokých Tatier smerom cez Smokovce, v ktorých môžte vyskúšať lanovú dráhu na Hrebienok, až po Tatranskú Lomnicu s jej novými lanovkami na Skalnaté pleso a Lomnický štít. 

Ak ste na Štrbskom plese a neabsolvovali ste výlet / cyklovýlet na Popradské pleso, máte možnosť to napraviť. Výstup môžete využiť ako žolíka namiesto iného cieľa, ktorý tento rok nezvládnete. To isté platí o minuloročnom Velickom plese. Trasa na Sliezsky dom štartuje v Tatranskej Polianke. 

Plánujeme tiež spoločný výstup v čase folklórnych slávností vo Východnej. Folklór a hory, prečo nie. 🙂

Ostatné odporúčania

Ak nemáte skúsenosti s vysokohorskými túrami, vhodne voľte termín výstupu a najmä počasie. V zime sú tatranské chodníky uzavreté. Nepodceňte výbavu a prípravu. Nechoďte sami, najmä nie do dolín, kvôli možnému výskytu divej zveri a medveďov.

Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Odporúčame preto uzavrieť vysokohorské poistenie. Je to pár eur a máte istotu.

Nezabudnite, že pre výstup na Kriváň platí zimná uzávera.

Kontakt na Horskú službu HZS Vysoké Tatry – Starý Smokovec
TIESŇOVÁ LINKA:  18 300
Starý Smokovec č.23, 062 01 Vysoké Tatry 
tel.: 052/4422820, fax: 052/4422855
e-mail: vtatry@hzs.sk 

Dáte 3. ročník challengu 7 kopcov, 3 jazerá 2017 s nami? Okrem hodnotných cien vás čakajú perfektní ľudia a najmä krásne zážitky. Rodina platí iba jedno štartovné. Deti, seniori, ZŤP a partneri zdarma. Ak ste turistická skupina, športový klub a pod… opýtajte sa na zvýhodnené spoločné štartovné. Napíšte nám na info@restartnisa.sk. Základné informácie máte, už len prihlásiť sa, obuť bežky/vibramy/skialpy, nasadnúť na bicykle a vidíme sa na niektoro z cieľov! Budeme radi, ak sa zúčastníte aj fotosúťaže a podelíte sa o svoje zážitky z túr fotografiami/ článkami alebo dobrými radami a odporúčaniami. 


Naša výzva
Turistická sezóna práve štartuje. Budeme radi ak sa zapojíte aj vy. Podporíte našu snahu dostať ľudí od gaučov do prírody. Zdolajte s nami 10 cieľov a spoznajte tie najkrajšie kúty Slovenska. Výzva 7kopcov 3jazerá 2018 je celoročná. Pre turistov, cyklistov i na lyžiach. Sľubujeme adrenalín, aktívny pohyb, živú komunitu a veľa zážitkov. Oceníme ambiciózne výstupy, ale máme pripravené aj trasy pre rodiny s deťmi. Zapojiť sa môžete aj ako tím.


cover photo: bigstockphoto, wikipedia, yaless blue

Ak sa vám výzva páči, zdieľajte nás prosím.

Kriváň odporúčané trasy
Kriváň je vrch ovenčený národnou gloriolou. Vidieť ho z celého Liptova. Jeho siluetu pozná snáď každý. Leží nad Kôprovou a ...
Čítať Viac
Muranska planina
Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria. Na jej území sa stretávajú štyri geomorfologické celky Veporské vrchy, Spišsko-gemerský ...
Čítať Viac
Krížna
Ďalším z cieľov tohtoročného ZSSK Reštart Challengu 7 kopcov, 3 jazerá 2017 je tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry, nachádzajúci sa ...
Čítať Viac
Sulovske skaly
Súľovské skaly sú jedným z najväčších fenoménov prírodných krás severozápadnej časti slovenskej krajiny. Ich jedinečnosť obdivujú milovníci prírody už dávno ...
Čítať Viac
Roháčske plesá doporučené trasz 7 kopcov, 3 jayerá 2017
Roháčske plesá Nadšencov vysokohorskej turistiky (VHT) od nepamäti láka jedna z najkrajších a zároveň náročnejších hrebeňoviek na Slovensku- hrebeň Západných ...
Čítať Viac

 

Comments

comments

2 Responses to "Kriváň, Jamské pleso – odporúčané turistické/cyklo trasy"
  1. Len mensia poznamocka na Strbske Pleso sa da dostat aj zo stanice Strba tam stoja aj rychliky a odtial zubackou na Strbske Pleso – myslim ze rychlejsie ako cez Poprad Pripadne pre zdatnych sa da okolo zubacky ist aj peso

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *