Výlet na Kriváň: Ako si zbaliť ľahký batoh?

Kriváň, Jamské pleso turistické trasy cyklotrasy

Kriváň je vrch ovenčený národnou gloriolou. V 3. ročníku 7 kopcov 3 jazerá bol našim cieľom. Pozrite si odpručané trasy. Kriváň, Jamské pleso turistické trasy cyklotrasy

Kriváň

Vidieť ho z celého Liptova. Jeho siluetu pozná snáď každý. Leží nad Kôprovou a Važeckou dolinou a svojimi výbežkami zasahuje aj do Liptovskej kotliny. Je to jeden z najvyšších vrchov Slovenska. Dosahuje výšku 2 494,7 m.n.m. Od 19. storočia je neoficiálnym symbolom Slovákov. Prvé národné výstupy na Kriváň organizovali už Štúrovci v 19. storočí.

Kriváň, Jamské pleso - turistické/cyklo trasy
Pohľad na Kriváň

Jamské pleso

Jamské pleso (1 447 m n. m.) spolu s Tichou a Kôprovou dolinou sú naše alternatívne ciele. Rozkladá sa v Limbovom háji západne od Štrbského plesa odkiaľk nemu vedie turistický chodník.

Tichá a Kôprova dolina

Tichá dolina je najdlhšia dolina na južnej strane Tatier. Je dlhá 17 km a vedie priamo popod Kriváň. Kôprová dolina má 12 km. Leží priamo pod západnými svahmi Kriváňa. Obe doliny sú prepojené. Sú to alternatívne cyklo ciele.

Turistické trasy

odporúčané túry na Kriváň:

Tri studničky, Kriváň

Po zelená turistická značka trase z Troch studničiek až na Rázcestie v Krivánskom žľabe, kde sa napojíte na  modrá turistická značka značku a vystúpite až na Kriváň. Kratšia trasa so strmším a väčším prevýšením.

Štrbské pleso, Jamské pleso, Kriváň

Po červená turistická značka  trase zo Štrbského plesa, cez rázcestie pod Furkotskou dolinou až na Jamské pleso, odkiaľ pokračujete po  modrá turistická značka trase cez Važeckú dolinu až na rázcestie v Krivánskom žľabe a následne samotný Kriváň. Celková dĺžka trasy (tam i späť) 9,2 km s prevýšením 1091 m. je trochu dlhšia ako od Troch studničiek, ale zato s menším prevýšením.

Obe trasy vyžadujú vyšší stupeň kondície a skúseností. Hoci sú obe trasy definované ako menej náročné (nevyžaduje sa žiadna horolezecká výbava, nie sú tam rebríky, ani úchyty) bez fyzickej prípravy, kvalitnej obuvi a oblečenia na Kriváň nechoďte. Snažte sa vychytiť slnečné, bezveterné a pekné počasie. Je to celodenný výstup (orientačne 8 hod.), kde posledný kilometer tvorí čisto skalný terén, ktorý vyžaduje zapojiť ruky aj nohy. Nie je to túra pre začiatočníkov, hoci môžte kľudne stretnúť na trase aj malé deti.

Kriváň, Jamské pleso - turistické/cyklo trasy
Výstup zo sedla foto Peter Stariňák

Magistrála Štrbské pleso, Jamské pleso

Je určená pre rodiny s deťmi a začiatočníkov. Vedie červená turistická značka magistrálou medzi bývalou Važeckou chatou a liečebným domom Solisko na Štrbskom plese. Krásna a nenáročná trasa pre každého. Ideálny termín na návštevu Tatier je leto a skorá jeseň, kedy sú Vysoké Tatry najkrajšie.

Okruh Tichou a/alebo Kôprovou dolinou.

Môžete použiť ako výletnú alternatívu pre deti s výstupmi miernej náročnosti. Chodník začína v Podbanskom vedľa hotelu Permon.

Jamské pleso
Jamské pleso foto Robo Anda

Cyklotrasy okolo Kriváňa

Doliny pod Kriváňom

MTB cyklotrasy Tichou a Kôprovou dolinou

Liptovská Kokava, Podbanské, Tichá dolina (chata pri Tábore)

Liptovská Kokava, Kôprova dolina (Kmeťov vodopád)

Tichá a Kôprova dolina na bicykli vlakom ZSSK
Kmeťov vodopád

Nenáročné trasy určené pre rekreačných cyklistov a rodiny s deťmi vás očaria okolitou divokou prírodou Západných a Vysokých Tatier. Mierne stúpanie, pekné výhľady a  mnoho miest na odpočinok. Z osady Podbanské vyrazíte na asfaltovú turistickú trasu k rázcestiu. Kôprová dolina Vás dovedie ku najvyššiemu vodopádu v Tatrách (Kmeťov vodopád 80 m), ktorý je od cesty vzdialený len 3 min pešo. Tichá dolina naopak ponúka nádherné výhľady na Liptovské kopy a známu rázsochu Holého vrchu. Cestou hore sa môžete osviežiť pri prírodných prameňoch, pripraviť sa na záver dolín a nezabudnuteľné výhľady. Zdatnejší cykloturisti zvládnu obe trasy formou vidly za jeden deň.

V podhorí Liptova a Tatier (Východná, Štrba, Podbanské, 3 studničky, a pod…) si môžete vykombinovať desiatky trás podľa svojej výkonnosti. Ktorákoľvek trasa, ktorá skončí v niektorej z dolín je taktiež vnímaná ako splnenie cieľa. Trasa Podbanské, Tichá a Kôprova dolina

Okolo Kriváňa

cyklotrasy vo vysokých Tatrách pre cestný bicykel

Podbanské, Štrbské pleso

a v predĺžení Tatranská magistrála a späť.  Stredne náročná asfaltová trasa s prevýšením 350 m, ktorú si môžete predĺžiť až po Tatranskú Lomnicu (podľa kondície a výkonnosti). Viac o trase >>>

Tatry Tour

Pretekársky špeciál. Siahnuť si až na dno síl. Výkonnostne veľmi náročná trasa vás prevedie okolo celých Tatier. Je vhodná len pre kondične pripravených cyklistov. Celková dĺžka trasy 192,7 km s prevýšením viac ako 2600 m. Brutal. 🙂  >>>

Peknú reportáž z Tichej a Kôprovej doliny nájdete tiež tu

Výlet s deťmi

Tichá a Kôprova Dolina

nenáročná bezpečná túra bez veľkých prevýšení pre malé deti i kočík. Požičajte si kolobežku alebo elektrobajk.

Kriváň, Jamské pleso - turistické/cyklo trasy
V Tichej doline

Jamské pleso

Pohodová túra zo Štrbského plesa po magistrále smerom na Tri studničky bez veľkých prevýšení (nie kočík 🙂

Ubytovanie

HAUZI Najviac ponúk ubytovania v regióne >

Tip na víkend

Kriván sám o sebe je dosť náročný výstup. Výlet sa preto oplatí riešiť ako víkendový, pričom môžte skombinovať výstup na vrchol s menej náročnými vychádzkami do Tichej alebo Kôprovej doliny.

V prípade, že vystupujete na Kriváň zo Štrbského plesa, otvára sa vám vďake TEŽ priestor na objavovanie celej centrálnej oblasti Vysokých Tatier smerom cez Smokovce, v ktorých môžte vyskúšať lanovú dráhu na Hrebienok, až po Tatranskú Lomnicu s jej novými lanovkami na Skalnaté pleso a Lomnický štít.

Ak ste na Štrbskom plese a ešte ste nedali výlet/ cyklovýlet na Popradské pleso, máte možnosť to napraviť. Výstup môžete využiť ako žolíka namiesto iného cieľa, ktorý tento rok nezvládnete. To isté platí o minuloročnom Velickom plese. Trasa na Sliezsky dom štartuje v Tatranskej Polianke.

Užitočné info

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Odporúčame preto uzavrieť vysokohorské poistenie. Je to pár eur a máte istotu.

Nezabudnite, že pre výstup na Kriváň platí od 1. 11. do 15. 6. zimná uzávera.
Kontakt na Horskú službu HZS Vysoké Tatry – Starý Smokovec
TIESŇOVÁ LINKA:  18 300
Starý Smokovec č.23, 062 01 Vysoké Tatry
tel.: 052/4422820, fax: 052/4422855
e-mail: vtatry@hzs.sk

Videopozvánka

7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických cieľov. Vašou úlohou je zdolať aspoň polovicu z nich.

Môžete ich zdolať ako turisti, cyklisti, alebo na lyžiach. Oceníme ambiciózne výstupy. Ale nie sú to preteky. Nesúťažíme. Cieľom je rozhýbať ľudí, dať im zážitky a ukázať im krásy Slovenska. Termín výstupu, partiu i náročnosť trasy si volíte sami. Môžete si uplatniť dvoch žolíkov a bonus. Ku každému cieľu zverejňujeme odporúčané trasy. Zdolanie cieľa zdokumentujete fotografiou z cieľa.

Rodiny s deťmi majú zvýhodnené rodinné štartovné.

70+ tipov na skvelý rodinný výlet. Pozrite si ciele a trasy po jednotlivých ročníkoch.

Objav s nami Slovensko

7kopcov 3jazerá 2022

7kopcov 3jazerá 2022

ZSSK RESTART CHALLENGE 7. ročník turistickej výzvy štartuje. 10 cieľov na skvelú turistiku. 70+ tipov na skvelý výlet s rodinou. Objavte s nami najkrajšie kúty Slovenska a vyhrajte pekné ceny.

Západné tatry Roháče túry

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

3 komentáre na “Kriváň, Jamské pleso turistické trasy cyklotrasy

  1. Len mensia poznamocka na Strbske Pleso sa da dostat aj zo stanice Strba tam stoja aj rychliky a odtial zubackou na Strbske Pleso – myslim ze rychlejsie ako cez Poprad Pripadne pre zdatnych sa da okolo zubacky ist aj peso

  2. Spätné upozornenie: Kráľova hoľa – Meet Petere

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok