Lago di Garda: MTB vychutnávka cyklistického raja Talianska

Lago di Garda MTB je mnohými cyklistami označované ako cyklistický raj Talianska.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Lago di Garda sa na južnej rovinatej strane doširoka rozlieva

Aby sme si užili MTB a kopce, zamerali sme sa na severnú časť jazera. Vstupnou bránou od Brennerského priesmyku je Riva di Garda. Centrum MTB trás nájdete práve tu, v severnom cípe jazera medzi Tignale, Tremosine, Limone, Rivou a Naverle.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Terasa Panorama v 800m výške nad jazerom

Našim cieľom sa tentokrát stalo Prabione, malá horská dedinka 600m nad jazerom umiestnená v oblasti Tignale a Tremosine.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Pohľad z terasy na Monte Baldo

Prabione, Tremosine, okruh okolo Monte Nai

Hneď prvý deň sme vyskúšali okruh okolo Tremosine. Vyzeralo to jednoducho. Vyviezť sa do dedinky Pregasio, ktorá bola vzdušnou čiarou necelý kilometer od nás. Problém bol iba v 400 metrovej „no way“ rokline, ktorá obe dediny oddeľovala. Nastúpili sme preto na via Leonardo da Vinci, ktorá nás dostala dvoma sériami serpentín na druhú stranu rokliny. Nebolo to zadarmo. Prejdete 7 km s 370m prevýšením. Ak si to dáte tam a späť hneď máte 700 nastúpaných. 🙂

Okruh bol z veľkej časti novo vyasfaltovaný, nie veľmi frekventovaný. Cestou sme míňali desiatky cyklistov na cesťákoch. Zjavne táto trasa patrí medzi cestné topy na Lago di Garda.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Tremosine sul Garda Panorama 500 m nad jazerom

Na druhej strane údolia začína jedna z najkrajších MTB cyklotrás cez starú vojenskú cestu po hrebeni Monte Tremalzo (1970 mnm). Dobrovoľne priznám, vynechali sme ju. Ak som si predstavil k naloženým 18km so 700 výškovými pridať ešte ďalších 35km s prevýšením 1957m, radi sme sa uspokojili s voľným okruhom okolo Monte Nai.

Dôvod bol jednoduchý. Práve tu a v dedinke Tremossine sul Garda nájdete totiž najkrajšie panoramatické výhľady na jazero a náprotivný kopec Monte Baldo s výškou 2275 m.

Mimochodom na vrch Monte Balda vedie s Malcesine prestupná lanovka, ktorá ma výhradené časy aj pre MTB cyklistov.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Turistické chodníky sú plné jaskýň

Trasa dnešného dňa sa dala zvládnuť s malými obmenami trasy aj na cestnom bicykli. Nebola technicky náročná. Ukáže vám však najkrajšie pohľady na jazero.

GPX 33km 1174m trasa tu

Passo Nota

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Passo Nota

Výstup na Passo Nota je úplne inou výzvou. Výškovo síce neprekonáva iné traily, krásou a technickými prvkami v zjazde cez jaskyne, previsy a úzke chodníky hraničiace s 300 m hlbokými roklinami je tento trail asi najkrajší, aký sme tu zažili.

Práve na tomto zjazde som tiež ocenil nové smart hodinky Huawei Watch 3 Pro s barometrom. Konečne reálne nameraná výška. Ako stará hlava som zabudol doma nabíjaciu kolísku. Našťastie reverzné nabíjanie z mobilu a až neskutočná výdrž batérie problém vyriešili.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Na Passo Nota

Trail má dve verzie: Dlhšiu 35km cez Monte Tremalzo s temer 2 km nastúpanými alebo kratšiu z dedinky Vesio. Zvolili sme opatrne kratšiu a ľutovali sme. Ak máte najazdené, rozhodne voľte veľký okruh. Je možné, že to bude to najkrajšie, čo v oblasti Lago di Garda nájdete.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Cyklotrasa cez tunely na Passo Nota

Keď sa dostaente do priesmyku, je možné pokračovať aj po turistických trasách. Kúsok sme preskúmali a práve tak sme objavili nádheru vedľajšieho vyššie položeného jazera Lago di Ledro.

Alpinské chaty

Boli sme nadšení kvalitou a prístupom na talianskych horských chatách. Zväčša ich majú pod správou turistické organizácie a je to cítiť. Nič neklamané, poctivé, s veľmi ústretovým a ochotným prístupom. Žiadna konzumná komercia, ktorá na vás útočí všade pri jazere.

Best of the best

Výstup dá trochu zabrať, ale ten zjazd je skutočná lahôdka. Ak by som sa vrátil na jediný deň, tento okruh by som si dal znova. 🙂

Hardtaily dostali zabrať. Prvýkrát som mal pocit, že fullko je nevyhnutné. Človek miestami na tých šutroch a padákoch strácal istotu.

Veľmi som ocenil Stingove radenie Deore XT 1×12. Vidlica Rock Shock REBA odpružovala znamenite. Prekvapili ručne zapletané české kolesá. Možnosť neriešiť prednú pílu bola v tých kopečkoch oslobodzujúca. Podobne ako ľahký karbónový rám pri občasnom prenášaní. Zväčša dole kopcom. 🙂

Celoodpruženie sa tu už žiadalo. Sting s mojou váhou išiel na hrane, ale zvládol to. Trochu väčšie brzdné kotúče by však neublížili. Aj sme to večer na prdeli a platničkách pocítili.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Karbónový Mayo Sting to zvládol lepšie než som očakával.

Večer to istila čerstvá bageta, olivy, lokálne „sausages“, miestne syry a prirodzene skvelé lokálne víno.

GPX 25,46km 1033m trasa tu

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Sušenie a vetranie

Rifugio Cima Piemp, Passo d Ere

Tretí deň je údajne kritický. Zvolili sme preto „nenáročnú“ trasu na Rifugio Cima Piemp, ktorá štartuje v Tignale. Zhora vedie nádherný technický trailík dole padajúcim hrebeňom.

Všetko by išlo ako po masle. Ak by sme zle neodbočili. Návrat na trasu zabolel. Miestami sme mali problém bicykle po skalnatej turistickej cestičke, ktorá atakovala 35% aj tlačiť.

Pohľady z hora však rozhodne patria medzi to najkrajšie, čo viete na Lago di Garda zažiť.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Refugio Cima Piemp panoráma na jazero Lago di Garda

Zdalo sa nám málo, tak sme sa rozhodli preskúmať ešte zvážnicu, ktorá sa javila temer po vrstevnici až na Passo d Ere.

Chyba lávky. Pridali sme ďalších 700 výškových metrov a keď sme padli do Passo d Ere, zistili sme, že turistická trasa dole je široká možno 25 cm a padá pod uhlom väčším ako zošup do pekla. Radšej sme to obrátili a vrátili sa do Cima Piemp.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
1,2 km padák s 500 m prevýšením, radšej sme to otočili 🙂

Zhora vedie nádherný technický trailík dole hrebeňom. Keď si väčšina cyklistov dávala na zjazd integrálne prilby a chrániče, aj sme trochu zaváhali. Nakoniec to však bola nádherná bodka za dnešným výjazdom. Keď sme sa dostali znovu na asfalt, triasli sa nám ruky i nohy.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Keď má toho človek naozaj plné zuby

Večer sme si dali ešte ochutnávku jazdy pri jazere.

Úprimne bol som sklamaný. Auto na auto, tunel na tunel, trúbenie, vyhýbanie,… Cesťákov tu bolo po more. Ale po krátkej jazde sme skonštatovali, že zlaté hory.

Deň sme ukončili vo vodách jazera. Bol som prekvapený, kde sa tu berú tie spodné prúdy.

GPX 33km 1670m trasa tu

Cima Palone, Passo Giovo, Lago di Ledro

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Lago di Ledro
Lago di Ledro: neobjavený MTB cykloraj nad Lago di Garda
Pokračovanie 2. časti Lago di Ledro

O trailoch v okolí Lago di Ledro si prečítajte v druhej časti Lago di Ledro Neobjavený kúsok MTB raja

GPX Cima Palone Lago di Ledro 30km 1120m trasa tu

Záverečné zhrnutie

4 dni na objavenie cykloraja na Lago di Garda rozhodne nestačí.

Rovnocenne sa tu môžeš vybúriť na horáku i na cesťáku. Iné trasy, iné zážitky. Viac ako kilometrové denné prevýšenia to istia.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Asfalt, lúčne cyklotrasy aj MTB technické zjazdy

Z môjho pohľadu je lepšie vyhnúť sa hlavnej sezóne a jazdám okolo jazera. Jeden deň na tie tunely okolo Riva a Limone rozhodne stojí obetovať. Motať sa však medzi tými autami viac dní považujem za stratu času. Treba sa dostať na horné platá, ktoré sú zväčša 300 až 600m nad jazerom a otvárajú netušené možnosti.

Ak máte radi kopce rozhodne hľadajte ubytovanie v severnej hornatej časti medzi Campione del Garda a Malcesine. Ideálne nie pri jazere ale v horách.

Monte Baldo

Lanovka na Monte Baldo sa vyplatí. Jazdí celoročne, nestojí veľa, odvezie aj horák.

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Presuny okolo jazera sú pomalé, na mnohých miestach nemajú cyklisti inú alternatívu iba cestu a tunely plné premávky

Presuny autom okolo jazera zvážte. Hlavne v turistickej sezóne sú úzke cesty prepchaté nielen autami ale najmä rekreačnými turistami, chodcami, deťmi, psami,… Tak sa tiež môže stať, že 12 km presun potrvá viac ako hodinu a pol.

V taliansku sa jazdí bajkom aj na turistických trasách. Dávajte však pozor na značenie trasy. Trasy sú dobre značené. Ak má turistický chodník značenú čiarkovanú čiaru, zväčša môžete očakávať iba príkre chodníčky s nezjazdnými strmými stúpaniami. Orientujte sa na spevnené chodníky (plná čiara) ktoré umožňujú s možným krátkym tlačením zväčša bezproblémovú jazdu na bicykli.

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Cimo Palone 1641 m n.m.

Ak chcete zažiť skutočne autentické Taliansko, opustite rekreačné hotelové zóny. Lago di Garda MTB vám to priblíži.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 55