Lago di Ledro: neobjavený MTB cykloraj nad Lago di Garda

Našu 4 dennú cykloexpedíciu na Lago di Garda sme sa rozhodli trochu rozšíriť. Posledný deň nám nedalo a rozhodli sme sa autom presunúť do vedľajšej doliny a preskúmať okolie vedľajšieho menšieho jazera Lago di Ledro.

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Menej hluku a davu. Atmosféra komornejšia a príjemnejšia.

Cima Palone, Passo Giovo, Lago di Ledro

Nedajte sa oklamať nejakým jazerným relaxom. Prvý výstup lesnou cestou na Cima Palone bol tou najťažšou skúškou všetkých dní. Najmä prvé tri kilometre výstupu mi pripomenuli legendárny Zoncolan alebo Mortirolo.

Prvé 3 „serpentíny“, necelé 2 km a sme 300 m nad dedinou.

Veď uvážte na 6,7 km nastúpať 1120m trochu zabolí. 🙂

Zhruba v polovici výstupu cestu skultivujú a trochu zmiernia milosrdné serpentíny. Aj tak sme hore radi, že je to za nami.

Hrebeň sa však odmenil nádhernou prírodou a netušenými panorámami.

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Prechod pod Cime Palone

Cesťák, fullko alebo XC?

Najprv som si nebol istý výberom bicykla na tento cyklovýlet. Nakoniec voľbu vyhralo nové karbónové XC Mayo Flash s 1×12 Deore XT a Rockshock Reba vidlicou.

Lago di Garda: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Karbón nesklamal. Pred zjazdom z Cima Palone.

A bola to voľba dobrá. Nepatrím medzi úplných enduristov a na väčšinu trás v okolí (okrem Passo Nota) to bola správne rozhodnutie. Dostatočne rýchle a živé do kopca, asfalt, šotolina, šutre i flow, rozumný komfort v zjazdoch. Ocenil som kvalitu ručne vypletených a centrovaných kolies s kvalitnými antikorovými českými špicami zo Šroubárny Marek. Napriek mojej váhe a technickým schopnostiam žiadna osmička. Kolesá sú doplnené pevnými ráfikmi M.A.T.E. DWR20D vystuženými s kalíškami. Tento bicykel je dôkazom, že aj v tejto cenovej kategórii môžete dostať výbornú kvalitu.

Zjazd s Cime Palone

Predsa len to prešlápneme až na vrch. Je tu salaš. Vrch je rozprávka, ktorú treba zažiť. Miestami mi to pripomína hole Nízkych Tatier.

Na zjazdovú časť trailu nás nepustili. Vstup zakázaný. Keď som sa pýtal miestnych v turistickej chate, spomínali nejaké ťažké úrazy premotivovaných turistov… 🙂 Pravda však môže byť oveľa prozaickejšia. Erózia pôdy v strmých svahoch spôsobená downhillovou jazdou. 🙂

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Zjazd pre premotivovaných cykloturistov uzavretý

Je to posledný deňa. ja som poverčivý. Počúvneme tabuľku a pred padákom otáčame. Tento kolmo dolu 900m zjazdík zbabelo vypúšťame. Volíme pitný režim a zjazd po výstupovej trase.

Ako odmenu sme objavili ďalšiu alpinskú chatu s viac než prívetivými talianmi. Tiež členovia turistických združení. Zavalia nás flambovanými paradajkami, chilli, syrom a vínom.

Cesta dole prebehla neočakávane rýchlo. Na kotúčoch brzdných diskov by si si kľudne upiekol živánsku.

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Cesta dole preverila brzdné kotúče

Na záver sme si dali oddychový okruh okolo jazera. Je tu dokonalá rovinkatá cyklotrasa, kde sa rekreačný turista prakticky nestretne s autom. Krásne miesto.

GPX 30km 1120m trasa tu

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Pohľad do údolia z Alpinskej chaty

Lago di Ledro

Jazero a okolné doliny nás nadchli možno viac než samotné Lago di Garda. Z Riva di Garda sem vedie dlhý pohodlný tunel, ktorý vás vyvedie až do údolia o 7 km ďalej a o 300 m vyššie za pár minút. Toto miesto určite stojí za zastávku a návrat.

Lago di Ledro: XC vychutnávka cyklistického raja Talianska
Zaslúžená kúpačka na Lago di Ledro

Tiež sme si povedali, že z tohto údolia treba ešte objaviť Valle di Concei ale najmä zadnú cestu na Monte Tremalzo, ktorá prepája starou vojenskou cestou vo výške temer 2000 m n.m. obe údolia.

Cyklotrasa – Prechod po starej vojenskej ceste cez Monte Tremalzo, 1970 m n.m.

Prečítajte si tiež: MTB traily okolo Lago di Garda

Lago di Garda: MTB vychutnávka cyklistického raja Talianska
MTB cyklotrasy nad Lago di Garda
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
MTBiker Petere
MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 55