Lanzarote: Park National de Timanfaya

Národný park Timanfaya sme pri návšteve Lanzarote nemohli obísť. Nielen preto, že je to hlavná atrakcia ostrova, ale tiež preto, že je to zakázané. Je strážený ako oko v hlave.

Pre verejnosť je prístupný iba ako platená autobusová túra z visitor centra alebo ešte ukrutnejšie ako ťavia túra z podhoria krátera Timanfaya na hranici parku.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Prierez vrstvami stuhnutej lávy

Visitor centrum Timanfaya

Opečú vám kura a batáty, chrstnú kýbel vody do diery, tá vystrekne a predajú vám tričko, magnetku alebo iný hodnotný suvenír. Potom vás posadia na autobus a zažijete tú najrozprávkovejšiu mesačnú krajinu, v akej ste kedy boli. Von vás nepustia, autobus na moment pribrzdí pri každom významnom fotopointe. Trochu sa pohúpete, keď sa turisti bažiaci po jedinečných fotkách prehadzujú v autobuse zo strany na stranu podľa toho, z ktorej strany obchádzate kráter alebo vyhliadku. Tlmiče zaplačú.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Stačí dnu naliať kýbel studenej vody

Hiking trial po Ohnivých horách by mohol vytvoriť dojem prechádzky po Mesiaci bez opustenia Zeme. Mohli. Pokiaľ by vás tam pustili. Takto máte zážitok spoza skla. Ako z lunárneho modulu.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
kráter Montaňa de Timanfaya

Montañas del Fuego

Celá oblasť vznikla po prudkých sopečných erupciách, ktoré zasiahli juh Lanzarote v rokoch 1730 až 1736. Jediné nohou prístupné krátery v parku sú Caldera Blanca a Caldereta. Napriek tomu nás tieto mesačné pustatiny ovládli. Okrem totálnej prázdnoty poskytujú nevídanú symfóniu žltých, šedých a okrových farieb.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
tento rez je vysoký niekoľko metrov v pozadí pre merítko cesta

Ohnivé hory

Z vyhliadky Islote de Hilario nad lávovým morom s rozlohou takmer 200 kilometrov štvorcových sa týči 25 kráterov, ktoré vyzerajú ako nečinné. 

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Mesačná krajina Timanfaya

El Diablo

Ale opečené kurčatá vo vyhliadkovej reštaurácii El Diablo vás rýchlo presvedčia, že geotermálna energia je tu stále.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
No nedaj si. Uprednostnili sme pivo.

Celý park je mimoriadne pôsobivý. Kým pec reštaurácie El Diablo využíva prirodzené geotermálne teplo zeme namiesto šporáka, pod našimi nohami v hĺbke desať metrov zem vrie takmer na 300 stupňov. O aktívnej vulkanickej činnosti sa najlepšie presvedčíte tak, že nalejete do kráteru kýbel studenej vody.

Prirodzene vy nie. Vy sa len v hlúčku pozeráte. A potom sa posúvate, lebo ďalšie autobusy a davy senzácie chtivých turistov čakajú.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Montañas del Fuego

Mesačná krajina

 Stuhnutá magma vytvorili nevídanú scifi scénu. Hory lávy často presahujú výšku niekoľkých metrov.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Mesačná krajina Lanzarote

Na ťavách po NP Timanfaya

Nie, neľakajte sa. Nejdem vám odporúčať výlet na ťavách. Na to majú monopol all inclusive rezorty v Hurghade. Budeme za zlých turistov. Nekúpili sme ani magnetku.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Konvoj netrpezlivo čaká na ďalší autobus.

Monopol v Lanzarote na chrbte ťavy si vydobili už pred 40 rokmi majitelia pôdy pod národným parkom. Zjavne to nebola stratová investícia.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Ťavia túra po Timanfaya

Ťavia túra pohybujúca sa rýchlosťou zomierajúceho slimáka vás z podhoria odvezie zhruba kilometrovým okruhom po mesačných poliach Timanfaya. Fakt neviem, kto bol viac znudený. Či ťaví pohoniči, ťavy samotné alebo mass turisti všetkých vekových kategórií zvážaní Tui autobusmi zo všetkých kútov ostrova. Ťavy sme odignorovali, ale zastávku pri ťavách sme dôsledne využili. Na WC, jediné v okolí.

Do parku po svojich

Našli sme aj dva neoficiálne chodníky vedúce ku kráterom v parku. Vážim si pravidlá a preto neprezradím kde. Náš pokus však stroskotal kilometer za rampou.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Bez doprovodu v parku ani na krok

Najprv sa v lávovom poli vynorila dievčina. Celá v čiernom. Lámanou angličtinou nás upozornila, že vstup do parku je prísne zakázaný a hliadkujúci rangeri nás rýchlo otočia. Najmä, keď ukázala na mojú krikľavo oranžovú fukerku. Vtedy som pochopil, prečo bola celá v čiernom. Jej sa podarilo dostať až 2 km do poľa, kým ju otočili. Prvýkrát sú vraj slušní, iba ťa upozornia. Pokuta v stovkách eur údajne príde až po druhom napomenutí.

Lanzarote: Park National de Timanfaya
Rangeri vám rýchlo vysvetlia pravidlá parku

Otočili sme sa radšej ku El Golfo.

Video

Ak si chcete užiť Timanfayu naozaj v plnej kráse pozrite si toto video. Asi najviac vystihuje krásu parku.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107