Na skalné obydlia Gagliano Castelferrato a Lago Pozillo

Na skalné obydlia Gagliano Castelferrato a Lago Pozillo sme sa vychystali hneď ako sme videli prvé fotky v bedekri Sicílie.

Gagliano Castelferrato, historicky nazývané tiež Galaria patrí medzi najstaršie mestá, bolo založené dávno pred Kristom. Galaria sa stala veľmi významnou pod rímskou nadvládou. 

Horný hrad vytvára charakteristickú siluetu mesta, ktorá snáď nemá v celej Sicílii obdobu. Ak sa dostanete až na vrchol, môžte si vychutnať nádherné výhľady.

Gagliano Castelferrato

Na skalné obydlia Gagliano Castelferrato
Spodné opevnenia hradu rekonštruujú

Gagliano Castelferrato ponúka úžasný výhľad na ostrov. Obyvateľstvo mesta žije v prísnej kastovnej hierarchii. V kaviarňach posedúvajú starí chlapi, v kuchyniach ženy, mladí ťukajú do mobilov, pod hradom sa prechádzajú sliepky, psy a mačky a hore na hrade trónia holuby. Medzi nimi sa občas prepletajú turisti.

Len vďaka tým sliepkam som našiel cestu až nahor.

Castello Rupestre

Najpútavejšou atrakciou Gagliano Castelferrato je jeho Castello Rupestre, hrad vytesaný z obrovskej skaly, ktorý sa týči nad farebným koloritom historických striech a domov pod ním. 

Na skalné obydlia Gagliano Castelferrato
Poézia sicílskych striech

Gagliano pravdepodobne pochádza z Gallianum, mena starovekého vlastníka územia. Výstižné „ Castelferrato “ pribudlo v roku 1862 kvôli neďalekému opevnenému hradu tzv. di ferro (zo železa).

Dole v centre si nezabudnite dať s domácimi caffé lungo. Vysedávajú tam celý deň. Máte pocit, akoby sa tu zastavil čas. 

Na skalné obydlia Gagliano Castelferrato
Zo strechy Gagliano Castelferrato

Skvelý výhľad a fotografie môžete urobiť z balkóna na námestí Piazza Don Bosco južne od centra mesta. 

Regalbuto

Cestou ku Cattanii míňate mestečko Regalbuto. Jeho názov pochádza z arabského výrazu Rahal Abbud , čo znamená „ Abbudov statok “, pretože ho založili Arabi.

Regalbuto
Život na Sicílii sa odohráva v kopcoch, Regalbuto

Kostoly Chiesa Madre (Kostol matky) zasvätený S. Basiliovi, ktorý sa pýši luxusným 10 metrový oltárom a kostol S. Maria della Croce s nádherným barokovým schodiskom s veľkou zvonovou loggiou dominujú malému námestiu s neodmysliteľnou kaviarničkou.

Regalbutto
Námestiu Regalbutto dominuje chrám Chiesa Madre (kostol matky)

Cirkev tu cítiť na každom kroku.

Ale mesto pomaly vymiera. Aj preto tu ponúkajú domy za 1 euro.

Predať staré chátrajúce domy v uličkách za symbolickú sumu je možno jediný cesta, ako Regalbuto oživiť. Mohla by k tomu pomôcť aj veľká rekreačná oblasť okolo Lago Pozillo.

Lago Pozillo
Lago Pozillo

Lago Pozillo

Po dlhom a strmom zjazde z cesty ste na úrovni hladiny. Piesčité brehy naznačujú, že v tomto období tu je vody pramálo. Výhľady od obrovského zberného jazera na Etnu sú však úchvatné.

Podobne ako v Piana degli Albanezi. Vnútro Sicílie a neodmysliteľné poľnohospodárstvo by bez zbernej vody neprežilo.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328