Nájdi si čas

Po včerajšom cyklovýlete na Tríbeč som myslel, že z únavy a svalovice zomriem. A dnes som znova v teniskách. Bežím svoju desinku. Počasie sa umúdrilo a pohľady naokolo poskytovali čistý zážitok. Bežali sme dvaja, ja a Lady a okrem chvíle, keď sa moja partnerka vyváľala a naparfémovala v kravskom hnoji sme si to obaja nádherne užívali.

Už sme si písali, že je jedno, aký šport robíš, hlavne nech máš z toho radosť. Dnes pridáme ďalšiu múdrosť.

Ak sa chceš pravidelne hýbať, športovať, musíš si nato nájsť čas.

Už počujem pripomienky ako sa nedá lebo veľa pracuješ, času nieto, …. ale času máme predsa všetci rovnako. 24 hodín denne.  Je to skôr vec priorít. Stačí si nájsť ten čas, pol hodinu, hodinu denne, hocikedy počas dňa, ale pravidelne.

Ak sa ti to zdá nemožné, opýtaj sa sám/sama seba: Koľko času venujem pozeraniu televízie? Koľko času pregaučujem, presedím jalovo pred Facebookom? Koľko času trávim behaním po obchodných centrách? Koľko vysedávaním s kamarátmi po puboch? Uhryzni si čas z týchto aktivít a venuj ho niečomu, čo je pre teba prospešné. Pohybu.

Môj kamarát Janko zrušil napríklad auto aj MHD. Jazdí výhradne bicyklom. Je to príjemné, pohodlné, oslobodzujúce (jazdí aj v tomto zimnom období) Zvykol si. Ja naopak často behám z práce domov. Mám to domov 8 km a celý deň sa teším na túto časť dňa. Prídem o chvíľu neskôr, ale nadšený a mentálne prečistený. Nepresral som čas jalovo šoférovaním auta, ani jazdou v električke.

Dnes už mnohí moderní zamestnávatelia pochopili, že podporovať šport u svojich zamestnancov má svoj význam. Pribúdajú v budovách uzamykateľné stojany na bicykle, často i sprchy a prezliekárne na pracovisku. Pernamentky na bazén, saunu, či fitko začínajú byť už štandardom. Pochopili, že zamestnanci nabití výkonom, víťazstvom, optimizmom a zdravím donesú oveľa viac.

Je veľa spôsobov, ako si vyčleniť dosť času na pohyb. Je to už pár mesiacov čo praktizujem minimálne pol hodinu športu denne. Je to návyk. Veľmi často behám, Rád behám sám, nemusím sa nikomu prispôsobovať a prečistím si myšlienky. Veľmi rád tiež trávim čas s podobne nastavenými priateľmi. A tak behám tiež s Milanom, Ivanom, bicyklujem s Adamom,, Ignácom, Mirom, Jurom a rád tiež trávim nordic walking rozhovormi s Natašou. Nikdy ich netreba presviedčať. Nikdy nehľadajú výhovorky. Na pohyb sa tešia. Iba nájdeme spoločný voľný čas a vyrážame. A vidno to na zdraví aj výkonnosti.

Pošli ďalej
Petere
Petere

Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Jazdí s radosťou, pre dobrodružstvo, zážitky a endorfín. Jazdí cestu i horu, nie je mu cudzí ani e-bajk. Zakladateľ združenia a blogu Reštartnisa. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 54