O obavách a strachu v nás

Chcel som skočiť a neskočil som. Tak dopadol môj prvý pokus s bungie jumping. Stál som hore, pozeral sa dole a hľadal tisíce dôvodov, prečo je rozumné neskočiť. Bojovali vo mne dvaja. Majster odvaha a špekulant strach. Dnes skáčem pravidelne. Výzvy vyhľadávam. Chcem žiť naplno. Nepregaučovať svoj život len tak. Majster IDEM DO TOHO a majster ZAJTRA, ZAJTRA, DNES TO NEDÁM. Ktorý z týchto dvoch má nad nami moc? Až príliš často dovoľujeme obavám, aby ovládli našu myseľ a konanie. Veď rozumný dôvod PREČO NIE je vždy jednoduchšia cesta.

Nedávno sme začali plánovať ciele challengu pre rok 2017. „Dávajte ale také, aby ich aj normálni ľudia mohli zvládnuť.“ Dostal som echo. A tak pozerám na fotky účastníkov. Kráľova hoľa s malým dieťaťom, Poľana s dvoma deťmi, dokonca rodinka s kočíkom na Sitne. Premýšľam, ktorý kopec sa zvládnuť nedá? A prečo sa nedá? Pred pár rokmi bola predstava, že odbicyklujem 20 km pre mňa nepredstaviteľná. Dnes pod stovku, ani nesadám na bicykel. Kamarát Ánry na sebe tiež zamakal. Rozhodol sa niečo so sebou urobiť a pred pár týždňami zdolal Zermatt Marathon, jeden z najťažších ultramaratónov okolo Matterhornu v Európe. A iní zvažujú. Premýšľajú. Odkladajú. Zdôvodňujú. Teoretizujú.

Pred nedávnom som mal zaujímavý rozhovor. Pani sa za boha nevedela rozhodnúť ako a kedy začať. Chce sa rozhýbať, chce niečo zmeniť, ale teraz nie. Obáva sa že:

 1. je príliš pracovne vyťažená, nemala by na to čas (a kedy si na seba čas nájdeš? …)
 2. je už neskoro, je príliš stará (čo sú to za kecy, veď je mladšia ako ja? …)
 3. by sa jej smiali a bola by v ešte väčšej depke, ak by to znovu vzdala (tak to nevzdaj! …)
 4. nemá ani predstavu ako začať, potrebuje nejakého kouča, know how, návod, literatúru, doporučenie
  (A už si si aspoň raz obula tenisky a skúsila len tak vybehnúť? … Nie? … Večný teoretik, hľadač? …)
 5. nemá na to kondíciu a výdrž (a kedy ju budeš mať, ak nikdy nezačneš? …)
 6. asi je aj trochu mlsná a lenivá, (tak sa zmobilizuj a nebuď…) a vôbec
 7. to ona asi nedá.

Tak tomu vravím výhra. Rozumovo si zdôvodniť osobnú prehru ešte skôr, ako začnem. Nešetril som ju. Poradil som jej nech už nepremýšľa, obuje si tenisky a vybehne von. hHneď teraz.  Poslúchla. A možno behá dodnes.

Ľudia, ktorých poznám a dosahujú výsledky si obavy a výhovorky temer nepripúšťajú. Ich myslenie je založené na výhre a na výzve. Hľadajú riešenia, sú aktívni a odvážne investujú svoju energiu tam, kde ich to posúva ďalej. Naopak mnohí z tých neúspešných robia skôr obranné rozšády. Kreujú dôvody, prečo sa čo nedá. Ľutujú sa. Dopredu hľadajú zdôvodnenia svojho možného neúspechu a to, že nič neurobia, onálepkujú spústou akože rozumných protiargumentov, výhovoriek a zaobaľujúcich prázdnych kecov.

„Čo ak?“ Všetci trpíme občas obavami, ale čo obavy a strach vlastne sú? Strach je v poriadku. Je to emócia, ktorá nás má ochrániť pred nebezpečím. Ale žiť v obavách, to už je stav mysli. Súčasť nášho ega. Sú to nami vykreované negatívne predstavy vyplývajúce z neistoty a nedôvery v samých seba. Ak obavy nedostaneme pod kontrolu, postupne opantajú celú našu myseľ. Stratíme akcieschopnosť. Budeme stále všetko len odkladať, budeme len zdôvodňovať, vyhovárať sa a pred rozhodnutiami utekať.

Najviac sa musíme obávať práve našej neistoty a nerozhodnosti. Ak máte obavy, položte si otázku: „Čoho sa mám vlastne báť? Ak si ju položíte, urobili ste práve prvý krok dopredu.

A preto je dnešná úloha dosť jednoduchá.

Ak niečo dlho odkladáte, máte z niečoho obavu (rozhodnutie, zdolanie rekordu, výzva, zmena, skok do neznáma, nový štart, …), postavte sa tomu práve teraz, tento týždeň. Prekonajte sa. Urobte svoj prvý krok. Začnite a s odvahou a veselo vykročte.

Príjemný týždeň.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2020

5. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
Propozície

Rozhýbte sa s nami

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020

7 kopcov 3 jazerá 2020 ZSSK restart challenge Toto leto bude o Slovensku. O turistike, cyklistike, výletoch a o horách. Zapojte sa do jubilejného 5. ročníka turistickej výzvy. 

VIAC »
Jesenna nakladacka

Kardionápravník 2020

Jesenná nakladačka Nalož si cez jeseň koľko unesieš, aby sme si v decembri s chuťou mohli dať krémeš a makovník 🙂 Pridaj km POHYB Beh, chôdza, nw a

VIAC »
Ďalšie články autora
Letná banícka fuška

Letná banícka fuška štartuje už 9. augusta

Letná banícka fuška je 3. bežeckým run podujatím série 4 Podoby Rákoša, ktoré sa koná v Rožňave. Behá sa na kopci Rákoš, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Rožňavy a poskytuje mnohé príťažlivé bežecké trasy.

VIAC »

3 komentáre na “O obavách a strachu v nás

 1. Stalo sa Vám, že ste sa do niečoho vôbec nepustili, pretože ste mali strach? Báli ste sa, ako to dopadne, prípadne čo na to povie Vaše okolie? Človek má rôzne strachy, či už je to strach že neschudnem, že niečo nedám, zo šoférovania, z výšok, z telefonovania, žiadosti o dovolenku, alebo oslovovania nových klientov…..

  Máte však dve možnosti. Buď sa na to vykašlete a vôbec sa do novej aktivity nepustíte alebo strach prekonáte. 🙂 Rozhodnutie je len a len na Vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *