Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa

Musím priznať, že vo Vysokých Tatrách sme neboli už niekoľko rokov, preto som sa na ich víkendovú návštevu veľmi tešila. A tiež sa musím priznať, že ešte nikdy predtým som nebola na Ostrve. Vždy, keď sme sa zastavili na Popradskom plese, pokukovala som po tých postavičkách, ktoré sa driapali serpentínami z jednej strany na druhú a späť až do Sedla pod Ostrvou. A vždy som si hovorila, že raz sa k nim pridám. A teraz nastal ten správny čas. Aj s celou svojou rodinkou som sa vybrala na Ostrvu….

Zo Štrbského plesa

Náš výlet sme začali na Štrbskom plese, kde sme sa doviezli preplnenou tatranskou električkou. Dav, ktorý sa z nej vyvalil na Štrbskom plese, nás tlačil dopredu až k parkovisku. Za ním sme už videli rozcestník, ktorý nás nasmeroval červenou značkou na Popradské pleso.

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Tatranskou magistrálou

Preľudnená magistrála

Ide o jednu z najznámejších trás v Tatrách, takže nás neprekvapilo, že chodník bol úplne preplnený turistami všetkých vekových kategórií, od najmenších až po najstarších, rôznych národností, napriek koronovej situácii 🙂 …

Podľa informácie na rozcestníku nám úvodná časť našej túry mala trvať hodinu. Vďaka obrovskému množstvu ľudí na chodníku nám však táto časť trvala o pár minút dlhšie. Nemám nič proti veľkému množstvu ľudí v horách (veď rovnako ako ja aj oni si chcú vychutnať ich čaro), ale vždy ma zamrzí, keď zistím, že sa u ľudí akosi vytráca elementárna turistická slušnosť.

A bohužiaľ, v tejto časti túry som bola trochu smutná z toho….. Ale nevadí, prekrásne výhľady, ktoré sa nám už aj na tejto časti výletu naskytovali, stáli za to….. 

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Popradské pleso

Popradské pleso   

Na Popradskom plese sme si na chate dopriali chladenú kofolu a pokračovali sme ďalej za naším cieľom. Opäť som sa chvíľu dívala na postavičky, ktoré sa cez serpentíny na Ostrvu pohybovali buď hore alebo dole a vyslala som im nemý výkrik, že tentokrát už idem za nimi aj ja 🙂

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Výstup na Ostrvu

Obišli sme pleso a pred ústím cesty na Ostrvu som si ešte raz u detí overila, či ideme. A tak sme išli….

Pomaly sme začali stúpať po kamenistom chodníku. Serpentíny na ceste zabezpečili, že jej sklon nie je veľmi prudký, takže výstup k nášmu cieľu bol v porovnaní s inými túrami pomerne ľahko zvládnuteľný. Na niektorých miestach kamene vytvárali vysoké schody, ale aj to sme viac menej bez problémov zvládli.

Obrovskou výhodou tejto cesty je skutočnosť, že každému, kto ju zdoláva, neustále poskytuje nádherné výhľady do Mengusovskej či Zlomiskovej doliny, na viaceré majestátne štíty Vysokých Tatier, vrátane Vysokej, ale predovšetkým výhľad na Popradské pleso, ktorému dominuje Chata pri Popradskom plese.

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
deti ma pri výstupe beznádejne predbehli

Na Ostrvu s deťmi

Podľa rozcestníka pri Popradskom plese sme v Sedle pod Ostrvou mali byť za hodinu. Nám však výstup trval dlhšie (takmer o pol hodinu). Problém nebol v tom, že by sme museli čakať na naše deti. Tie až do sedla vystúpili bez jediného slovka frflania a mala som pocit, že aj bez zadýchania sa. Problém bol vo mne. Strata kondície spôsobila to, že som nedokázala udržať tempo so svojimi deťmi. Ale to nevadí. Hore som napokon vyšla a možno práve preto, že som sa pri výstupe celkom vytrápila, som si o to viac vychutnala pocit, že som to napokon celé zvládla. A skutočne to stálo za všetku tú námahu. Finálny výhľad bol úžasný.

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Výhľad z Ostrvy na Popradské pleso

Ostrva

Smerovník nám potvrdil, že sme v Sedle pod Ostrvou. Na Ostrvu to bolo už len pár metrov a hoci na samotný vrchol kopca neviedol žiadny značený turistický chodník, vystúpili sme tak ako aj ostatní turisti až na samotný vrchol Ostrvy.

Ostrva nenáročná vysokotatranská rodinná túra zo Štrbského plesa
Sedlo pod Ostrvou rodinná vrcholofka 🙂

Pôvodný plán, že z Ostrvy prejdeme na Batizovské pleso, sme napokon kvôli mne zavrhli a po chvíli oddychu sme sa vybrali naspäť tou istou cestou, ako sme prišli, teda na Popradské pleso. Na chate sme si znova dopriali vychladenú čapovanú kofolu. Pri ceste naspäť sme však už nezvolili variant na Štrbské pleso, ale asfaltovou cestou sme za necelú hodinku zišli na zastávku Popradské pleso, kde sme počkali na električku, ktorá nás zaviezla do Smokovca, kde sme boli tento víkend ubytovaní.      

Záverečné hodnotenie

Ak hľadáte informácie o Ostrve, väčšinou sa dozviete, že ide o nevysoký vrchol Tatier, ktorý je veľmi ľahko dostupný aj pre deti. Mne dal vcelku zabrať 🙂 Ale objektívne musím zhodnotiť, že prístup naň nebol extrémne náročný (chyba bola iba vo mne). A aj naše deti to zvládli bez problémov. Takže je zrejmé, že informácie na internete boli pravdivé. Každému, kto pôjde do Vysokých Tatier, budem tento výstup iba odporúčať.  

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 60