Kôprovský štít foto 7 kopcov 3 jazerá Zuzka Treskoňová

Najkrajšie túry z Popradského plesa

Popradské pleso vo Vysokých Tatrách je ľahko prístupné tatranskou magistrálou (4,4 km s prevýšením 280 m) od bývalého hotela Helios zo Štrbského Plesa alebo turistickým chodníkom (4,6 km s prevýšením 270 m) zo stanice TEŽ Popradské pleso. Pre mnohých turistov pri Majláthovej chate na brehu plesa túra končí. Nanajvýš si pozrú symbolický cintorín a obídu pleso. Pre tých náročnejších, ktorí sú vo Vysokých Tatrách doma a chcú spoznať najkrajšie túry z Popradského plesa všetko iba začína.

Popradské pleso z Ostrvy
Popradské pleso z pod Ostrvy foto 7 kopcov 3 jazerá petere

Výstup na Ostrvu

Asi najznámejším výstupom z Popradského plesa sú serpentíny na Ostrvu. Je to pokračovanie tatranskej nosnej magistrály, ktorá vedie cez Batizovské pleso, Sliezsky dom až na Hrebienok.

Výstup na Ostrvu serpentínami po červenej značke nie je dlhý. 2,7 km s prevýšením 499 m však dá zabrať. A nezabudnite, že počasie sa v týchto výškach rýchlo mení. Túra na Ostrvu sa vám odmení nádhernými výhľadmi do Zlomiskovej i Mengusovskej doliny.

Zlomisková dolina výstup na Ostrvu
Zlomisková dolina výstup na Ostrvu foto 7 kopcov 3 jazerá petere

Zimná uzávera

Ďalšie dve túry z Popradského plesa je možné absolvovať len v lete. Platí tu totiž od 1.10. do 14.6. zimná uzávera. Dostanete sa len po rázcestie pri Žabom potoku.

Až po rázcestie pri Žabom potoku vedie pekný turistický chodník. Tu sa cesta rozdeľuje. Modrá trasa pokračuje na Hincovo pleso a Kôprovský štít, červená pokračuje popri Žabích plesách na Chatu pod Rysmi a ďalej na hrebeň Rysy.

Výstup na Rysy

Každoročný študentský výstup na Rysy bol od nepamäti turistickou kultovkou. Dnes je cesta pod chatou oveľa lepšie zabezpečená stúpačkami, reťazami i schodmi. Aj Chata pod Rysmi získala nový šat.

Stúpanie od rázcestia na Chatu pod Rysmi je oveľa prudšie. Všade je však kamenný chodník a zabezpečené serpentíny. Skutočná technická lahôdka v podobe reťazí nastane až po Žabích plesách. Nimi sa dostaneme až na najvyššie položenú chatu vo Vysokých Tatrách Chatu pod Rysmi.

Výstup na Rysy foto 7 kopcov 3 jazerá Zuzka Muráriková a Katka Syneková

Z nej je to na hrebeň Rysov iba necelá hodinka. Pokiaľ nemáte závrať. 🙂

Rysy Vysoké Tatry
Rysy Vysoké Tatry foto CBS Slovensko z neba

Túra na Hincovo pleso a Kôprovský štít

Ak sa vyberiete modrou značkou od rázcestia pri Žabom potoku, čaká vás výstup na Hincove plesá a pre tých ambicióznejších až do Kôprovského sedla a na Kôprovský štít.

Veľké Hincovo pleso v nadmorskej výške 1944 m n.m. s hĺbkou 53,7 m je najväčším a najhlbším plesom na slovenskom území Vysokých Tatier. Nachádza sa v hornej časti Mengusovskej doliny pod Kôprovským štítom.

Výstup na Kôprovský štít foto 7 kopcov 3 jazerá Ivan Kostič, Zuzka Treskoňová (tit)

Kôprovské sedlo ponúka krásny kruhový výhľad. Výstup do Kôprovského sedla je hojne navštevovaný. Turistická trasa vedie okolo Veľkého Hincovho plesa. Výstup na vrchol Kôprovského štítu vám neodporúčame, pretože je tam lámavá skala. Pre neskúseného lezca môže byť výstup celkom nebezpečný.

Všetky túry z Popradského plesa: Ostrva a Sliezsky dom, Rysy i Hincovo pleso vás zavedú k cieľom výzvy 7kopcov 3jazerá. Viď Ciele 7kopcov 3jazerá.

Objav s nami Slovensko

7k3j

7 kopcov 3 jazerá 2023

8. ročník turistickej výzvy okolo Slovenska štartuje

Ciele a registrácia
Ciele predošlých ročníkov
Evidencia cieľov
Do FB skupiny

Užitočné informácie

Ako sa chovať v horách

Trasu túry si vyberte podľa vašej zdatnosti. Cieľ túry a predpokladaný čas návratu oznámte kamarátom. Na túru odchádzajte ráno a nikdy nie sám. Aj za slnečného počasia sa vystrojte pevnou obuvou, svetrom a plášťom do dažďa. Ak sa počasie začne zhoršovať, včas sa vráťte. Počas túry sa držte značených chodníkov. Neodbočujte do neznámeho terénu, najmä nie pri zostupe. Nezhadzujte skaly a v zákrutách neskracujte chodníky.

Zvážte svoje kondičné možnosti a vzdialenosť a dbajte na to, že sa treba aj vrátiť. Rozhodne nepodceňte pitný režim, jedlo a počasie. Ak sa rozhodnete alebo ste okolnosťami nútení nevrátiť sa, oznámte to niekomu telefonicky.

Vstup do lesa so psom je okrem národných parkov povolený, zväčša sa však zakazuje vodiť psy bez vôdzky a náhubku. Ako sa chovať pri styku s medveďom.

Značenie trás a mapy 

Turistické trasy (zabezpečuje KST Klub Slovenských turistov) a cyklotrasy (SCK slovenský cykloklub) sú na Slovensku perfektne značené a popísané v turistických mapách VKU i online mapách mapy.cz a Locus Map. Pozorne sledujte značky a rázcestníky, prípadne sledujte svoj pohyb na GPS navigáciách s offline mapami (na online nemusíte mať signál). Investícia do dobrej aktuálnej mapy je rozhodne rozumnejšia ako kúpa magnetky. VKU mapy tu.

Čo si vziať na túru

Vhodnú turistickú obuv (do exponovaného terénu vysokú), trekové paličky, pončo, pršiplášť alebo nepremokavú bundu pre výkyvy počasia, pokrievku hlavy, náhradné tielko, lekárničku, mapu, čelovku osvetlenie, doklady, peniaze a poistenie na hory, dostatok vody a občerstvenia (tyčinky, lepeňák, hroznový cukor). Nepremokavý batoh. V lete nezabudnite na slnečné okuliare a opaľovací krém.

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok