Prečo nesedieť v robote na zadku ale cestovať

Prečo cestovať? Predstav si, že sedíš v kancelárii, medzi štyrmi stenami, počítačom a kávovarom, ktorý ti už po piatej šálke začína liezť na nervy. Snívaš o dobrodružstvách, zážitkoch, ale namiesto nich odpovedáš na e-maily, dvíhaš telefóny a sleduješ hodiny, ktoré sa vlečú ako slimák na diaľnici. Šéf je už dávno preč. A zrazu ti vyplynie otázka: „Prečo mám sedieť v robote na zadku, keď môžem cestovať? Život je predsa príliš krátky na to, aby som ho strávil (-la) prilepený k stoličke.“

Prečo cestovať?

Poďme si to rozobrať. Prvá vec, ktorá ťa v robote čaká, je otravný šéf, ktorý ťa len zneužíva. Tiež presčasy a nekonečný zoznam úloh, ktoré sa nikdy nezmenšujú. Práca na projektoch, ktoré ťa ani trochu nenadchýnajú. Je to ako sledovať sušenie farby.

Naopak, šport a cestovanie ti dáva každý deň niečo nové. Nekonečné more zážitkov. Jeden deň lezieš na Poludnicu, ďalší deň sa spúšťaš bicyklom zo Sliezskeho domu, aby si tretí deň čakal na lowcostový Ryanair, s ktorým odletíš do teplých krajín k moru. Na Mallorcu, do Austrálie či na Maltu. Každé ráno sa budíš s pocitom, že ťa čaká niečo vzrušujúce, more zážitkov. Nie ako prežiť ďalší pracovný deň v deprivácii a v mori excelovských tabuliek.

Zdravie

Čo tvoje zdravie a nadváha? Sedavý životný štýl je ako pomalá cesta k sebedeštrukcii. Zlá chrbtica, stuhnuté svaly a oči unavené z neustáleho pozerania do monitoru. V päťdesiatke síce plnšia peňaženka ale totálne vyhorenie, stres a presbyopia. Kam sa podeli tvoje sny a zábava?

Cestovanie za dobrodružstvom núti človeka hýbať sa a športovať. Čerstvý vzduch ti načechrá vlasy a rozprúdi krv v žilách. Beh po pláži, šplhanie po horách, bajkovanie na tých najkrajších trailoch – všetko toto nielenže zlepší tvoju kondičku, ale aj dodá žiadané endorfíny. Kedy si naposledy zažil taký pocit šťastia a slobody pri sedení za monitorom?

Inšpirácia

Ďalším bodom je inšpirácia. Ako má byť človek kreatívny v prostredí, kde sú najväčšie vzrušenia káva zadarmo, intrigy kolegov, kradmý rozhovor v kuchynke či nový prírastok šanónov?

Cestovanie ťa vystaví rôznym kultúram, podnetom, novým ľuďom a nápadom, ktoré by ťa nikdy nenapadli, keby si zostal/-la v svojej kariérnej klietke. Čím menej komfortné a „all inclusive“ zážitky budú, tým lepšie. Tvoje rozhovory sa premenia z „Ako bolo včera na porade?“ na „Ako sme zdolali vrchol, stanovali či chytili pstruha holými rukami.“

Alebo len tak si ľahnúť, odpojiť sa, pustiť si do uší skvelú muziku, prečítať dobrú knihu

ležať na brehu

Vzťahy

A čo tvoj spoločenský život? Kancelárske drby a povinné firemné večierky (akokoľvek nabubralé) nemôžu konkurovať večerom stráveným pri táboráku pod hviezdami alebo v krčmičke s ozajstnými priateľmi, pred ktorými sa nemusíš pretvarovať.

Pri cestovaní a turistike sa spoznávaš so zaujímavými ľuďmi, s ktorými zdieľaš nezabudnuteľné zážitky. Nemusíš sa tváriť, ani kontrolovať, ani nič predstierať. Tieto priateľstvá sú často oveľa hlbšie a úprimnejšie ako tie, ktoré vznikajú v sterilnom prostredí kanclu.

Táborový oheň

Reštartni sa

Tak prečo cestovať? Nakoniec, je tu ešte otázka osobnej spokojnosti. Sedieť v robote na zadku ťa možno uživí, ale uspokojí ťa to? Cestovanie a aktívny život ti dáva pocit naplnenia, sebapoznania a šťastia, ktoré peniazmi jednoducho nekúpiš. Je to investícia do seba samého, ktorá sa ti vráti oveľa viac, než by si dalo čakať.

Ak máš na krku hypotéku, je to jasné. Volíš kompromis. Ale ak nie, prečo sedieť v robote na zadku, keď môžeš cestovať? Odpoveď je jasná: Reštartni sa. Nerob viac než je treba. Život je príliš krátky na to, aby si ho strávil monotónnou prácou v kancelárii, ktorá ti okrem peňazí nič nedáva. A zarobené peniaze ti budú nanič, ak si ich nestihneš užiť.

Vylez na bajk, obuj vibramy, vyraz na hory. Cestuj, vydaj sa do sveta, objavuj nové miesta, skúšaj nové veci. Najmä, ži život naplno. Resetni sa. Pretože na konci dňa, nebudeš musieť ľutovať, koľko času si zbytočne strávil v robote – ale určite budeš ľutovať, že si nezažil všetko, čo tento svet ponúka.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328