Prečo si vybehnúť pod lanovku?

Po doobedňajšom MTB singletraily na Czarnej Gore som si navečer položil otázku: Prečo si vybehnúť pod lanovku?

Kralický Snežník vrchol
Masív Kralického Snežníka: 3 m tyčky tu niesú náhodou, volá sa to Snežník

Kralický Snežník

Masív Králického Snežníka, nieje u nás veľmi známy, napriek tomu je tretím najvyšším pohorím v Česku. Tiahne sa na severnej hranici v dĺžke asi 16 km od mesta Králíky až po Kladské sedlo na rozhraní Čiech, Moravy a Poľska. Väčšia časť masívu leží v Poľsku, kde pred pár rokmi vyrástol skvelý Bike and Ski Park Czarna Gora, ktorý je prepojený hrebeňom Zmijowec na najvyššiu horu pohoria, Kralický Snežník. Z českej strany je najlepšie dostupný z Hornej Moravy.

Snežník sme využili na bicyklovačku a turistiku už niekoľko krát. Medzi najjedinečnejšie zážitky však zaraďujem jeden krátky, možno 3 hodinový, bežecký výšľap, ktorý som si doprial v jedno jesenné zamrholené popoludnie.

Prečo si vybehnúť pod lanovku?

Po rokoch bicyklovania som pridal to môjho športového repertoáru aj beh. V snahe predbehnúť na Bratislavských mostoch vlastnú dcéru som na kondičnej príprave usilovne makal. Až som zrazu zistil, že beh ma napĺňa rovnako, ak nie viac, ako bicykel.

Dôvody pre beh

  • Beh ti dáva slobodu
  • Obuješ tenisky, kedykoľvek, kdekoľvek a ideš
  • Nepotrebuješ riešiť dopravu a uskladnenie bicykla
  • Máš čas vnímať okolie a byť sám so sebou
  • Po prvých 2 km sa telo nastaví a nevieš prestať

Aby sme sa pochopili, neriešim tu súťaž ani pretekanie. To mi vadilo aj pri cestnej cyklistike. Pri bicyklovaní som spozoroval, že častokrát aj veľmi namakaní cyklisti samotné bicyklovanie v podstate nemajú radi. Majú radi súťaž, tú satisfakciu z boja, z víťazstva, potľapkávanie po pleci: „Si dobrý, si dobrý.“

Učaroval mi beh pre radosť. Ako môj kamarát Pali Sovič povedal, beh ležérny, slobodný, oprostený od víťazstiev, hecov, čistá radosť z pohybu v prírode.

Výbeh na Czarnu Goru

Bežať môžeš v každom počasí. Aj keď mrholí, aj tak si do toho kopca za desať minút ma kožu mokrý. Osvedčilo sa mi behať s ľahkým bežeckým batohom. Mám v ňom všetko, čo pri behu zavadzia. Fotoaparát, mobil, suché tričko, lepšie dve a peňaženku.

Cesti k lanovke si môžeš strihnúť cez zjazdovku alebo okolo, po poľnej ceste. Tá je o dva kilometre dlhšia ale nie tak strmá. Dokážeš tak udržať aspoň aké také tempo, aby si nevychladol. Na Snežníku je spodná časť o kondícii, horná o chlade. Musíš totiž podchvíľou zastavovať a fotiť. Úprimne, často ma zastaví aj kondícia, nedostatok kyslíka a nadváha.

Czarna Gora DH singletrail MTB
Tesne pod lanovkou ma prekvapil aj takýto terén, žeby už skúšali ratrák?

Beh do kopca

V kopcoch som zástancom indiánskeho behu, kde v krátkych intervaloch chvíľu bežíš a chvíľu rozdýchavaš a ideš. Čím som starší, tým viac sa prikláňam aj k výkonostnému nordic walkingu. Rozhýbe celé telo a vyrovná chrbticu.

Na lanovke

Človeka, čo vybehol 600 výškových metrov spoznáte ľahko. Endorfínmi nabitý sa cerí ako šialenec. Dole si to púšťam skratkou cez horu.

Cesta dole v hmle a opare, už skoro za šera, iba násobila dojem z Čiernej hory. Toto je naozajstná hustá hora. Nie ako slovenské leso – parky, kde je z desiatich stromov sedem vyrúbaných.

running trail Czarna Gora
Večer skončil zaslúženou Plzenskou výhrou
Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322