Prečo vystúpiť z rýchlika s bicyklami na stanici Liptovský Mikuláš?

Už v ôsmom ročníku turistickej výzvy ZSSK Restart Challenge 7 kopcov 3 jazerá sa vrátili na stredné Slovensko a znova na Liptov. Tentokrát s dvoma primárnymi cieľmi cesty. Zo severnej Liptovskej Mary objavíte nenáročný kopec Pravnáč s nádhernými výhľadmi na celý Liptov. Z južnej strany vás zase čaká ambiciózna a náročná Poludnica. Prečo teda vystúpiť z rýchlika s bicyklami na stanici Liptovský Mikuláš?

Rýchlik v Liptovskom Mikuláši
Vystúpte v Liptovskom Mikuláši

Vyberte si vlak

Cestovanie vo vlaku s bicyklom sa v posledných rokoch podstatne zlepšilo. Takmer každý vlak má vyhradené miesta na prevoz bicyklov, či už v pojazdnej úschovni batožín alebo priamo v stojanoch. Vo vlakoch Os alebo REX si stačí kúpiť lístok a idete úplne bez obmedzení.

Nezabudnite však, že v ostatných vlakoch je potrebná miestenka a rezervácia v pojazdnej úschovni batožín. Tým ale vaše starosti končia.

Vyrážame zo stanice Liptovský Mikuláš
Vyrážame zo stanice Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš je na hlavnom železničnom ťahu, preto tu stojí skoro každý vlak. Okolo celej Liptovskej Mary a okolitých dolín vedú cyklotrasy.

Priamo v Mikuláši nemusíte riešiť parkovanie ani dopravné zápchy. Proste sloboda.

Kto absolvoval dovolenku v hlavnej sezóne pri Liptovskej Mare, ten vie o čom hovorím. Skúsme si dať teda trochu tohtoročných tipov na bicyklovačku a turistiku na Liptove.

Pravnáč

Výhľad na Liptovskú Maru z Pravnáča
Výhľad na Liptovskú Maru z Pravnáča

Menej známy kopec na okraji Chočských vrchov leží iba kúsok od obce Liptovská Anna. Na samotný vrchol Pravnáča sa bicyklom nedostanete ale turistický výstup z Liptovskej Anny (kde si môžete odložiť bicykle) je krátky.

Samotný 2 km turistický výstup od zvonice s 500 m prevýšením po zelenej trase vám nezaberie viac ako hodinu. Nič technicky náročného. A tie výhľady vás prekvapia.

Ak si však chcete užiť skôr bicykel, máme pre vás aj niečo špeciálne.

Cez Liptovský hrad na Malatinú

Iba kúsok za Liptovskou Annou vedie cyklotrasa okolo Liptovského hradu na Malatinú. To už je predná Orava a úplne iný svet. Minimum turistov a maximum zážitkov. Autentická neskutočná príroda a tkané koberce. Práve Malatiná je známa tým, že sa tu tkalo v každom dome odnepamäti.

Poludnica

Kultový výhľad z Poludnice
Kultový výhľad z Poludnice

Poludnica v Nízkych Tatrách patrí jednoznačne medzi najambicióznejšie ciele 8. ročníka ZSSK Restart Challenge 7 kopcov 3 jazerá. Turistické výstupy štartujú zo Závažnej Poruby alebo Iľanova, obe trasy sú iba na skok od Liptovského Mikuláša.

Ak ste na bicykloch, na samotný vrchol sa nedostanete. Ak však prejdete cyklotrasu Iľanovskou dolinou až pod skaly, riadne sa zapotíte. Dolu kopcom stačí potom iba kopnúť do pedála a zveziete sa až do Mikuláša.

Kvačianska dolina a Oblazy

Prosiecka a Kvačianska dolina
Mlyn v Oblazoch

Ďalším cyklobonusom v okolí Liptovskej Mary je prechod Kvačianskou dolinou. Dostanete sa až k mlynom Oblazy. Určite sa zastavte na rozhľadniach Kvačianskej doliny.

Nestačí? Ak chcete viac, opáčte Bobrovec.

Bobrovecká dolina

Skúste cyklookruh Bobroveckou dolinou. Vyvezte sa z Bobrovca až k Bobroveckej Vápenici. Popod horu vedie nádherná udržovaná cyklotrasa až do Kvačian, kde (ak máte sily) môžete rovno pokračovať Kvačianskou dolinou až na spomínané Oblazy.

Okolo Liptovského hradu
Okolo Liptovského hradu

S bicyklami sa na stanici Liptovský Mikuláš naozaj oplatí vystúpiť. Ak chcete absolvovať oba tohtoročné ciele, najlepšie urobíte, ak sa ubytujete priamo v Liptovskom Mikuláši. Máte tak na dosah oba brehy Liptovskej Mary.

Rýchlik ZSSK
Na rýchlikoch a IC vlakoch potrebujete rezerváciu.

Na záver niekoľko rád pre prevoz bicykla vlakom:

  • do všetkých vlakov potrebujete okrem lístka aj miestenku pre bicykel. Miestenku pre bicykel nepotrebujete len vo vlakoch Os, REX, Zr a vybraných R.
  • v niektorých vlakoch si môžete prepraviť bicykel v pojazdnej úschovni batožín. Tá je pri dlhších jazdách veľmi pohodlná, pretože nemusíte riešiť, čo sa deje s bicyklom, helmou a pod.
  • Ak idete na niekoľkodňový výlet, máte k dispozícii niekoľko variant:
    • traťové predplatné cestovné lístky na bicykel, tieto môžete využiť napríklad v regionálnych vlakoch v prípade pravidelných ciest na rovnakom traťovom úseku (napr. do práce alebo z práce), alebo
  • cyklistov vo vlakoch stále pribúda, za posledných 5 rokov sa ich počet zdvojnásobil. Ak idete na dlhšiu cestu zarezervujte si včas miesto pre váš bicykel. A najmä buďme k sebe počas cesty vlakom ohľaduplní: ak máte bicykel voľne zavesený na vyhradených miestach a nesedíte priamo pri ňom, odmontujte si radšej cyklokomputer, navigáciu, tašku s dokladmi či mobilné svetlo,
  • viac informácií o preprave bicyklov nájdete na https://www.zssk.sk/sluzby/sluzby-vo-vlaku/preprava-bicykla/.
7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322