Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park

Turecký Goreme národný park ponúka jedny z najmimoriadnejších prírodných a historických divov sveta. Objaviť prírodné divy Cappadocie sa dá v zástupe autobusom cez cestovku alebo lepšie nezávisle na divoko.

Toľko pokladov zapísaných v zozname UNESCO na jednom mieste ako v Cappadocii iba ťažko nájdete.

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park
Passabag Walley

Pasabag Valley

Údolie Pasabag prezývajú tiež údolie hríbov. Pre skalné komíny v tvare húb. Je tiež známe ako Údolie mníchov, pretože tu kedysi žila náboženská komunita, ktorá vyrezávala svoje mníšske cely vysoko na vrcholoch útesov. Pripomenulo mi to bulharskú Aladžu. Jednu z týchto mníšskych ciel je stále možné navštíviť.

Devrent valley

Údolie Devrent sa nachádza asi kilometer od údolia Pasabag a 5 km od mesta Avanos na severných svahoch Aktepe. Po doline bolo roztrúsených niekoľko špicatých rozprávkových komínov s veľkými stonkami, ktoré sa rozprestierali v troch dolinách. Pripomenulo mi to dominanty parku Arches. Stĺpy a hríby vznikli rozličnou eróziou spodných tufových a pieskovcových sedimentov. Vrchné vrstvy, čapice, vode a vetru lepšie odolali.

Kaymakli

Podzemné mesto, ktoré bolo vytesané do zeme Cappadocie počas éry Hittie. Labyrint miestností prepojených tunelmi, ktoré siahajú osem poschodí hlboko do zeme môže byť objaviteľský program na celý deň. Ak nezablúdite.

Dnes sa však môžu návštevníci dostať iba na prvé štyri jeho úrovne. 

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park
Kaymakli

Prechádzka bludnými tunelmi a pohľad na životný štýl kresťanov, ktorí unikali pred arabskými a perzskými útočníkmi, je fascinujúcim zážitkom.

Rose valley

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park
Cappadocia Rose valley

Ak sa vydáte pešo z Goreme cez vinice a záhrady objavíte krásne červené skalné útvary. Sú tu desiatky turistických chodníkov a je jedno, ktorý si zvolíte. Neobíďte Kolonlu Kilise (Stĺpový kostol), Hacli Kilise (Kostol Kríža) a Uc Hacli Kilise (Kostol troch krížov).

Cavusin

Cavusin je osada od Goreme vzdialená asi 2 km a nachádza sa na ceste Goreme – Avanos. Patrí medzi najstaršie osady v Cappadocii a panoramatický výhľad na obec od kostola sv. Jána Krstiteľa vás ohromí. 

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park

Kostol Sv. Krstiteľa je tiež považovaný za najstarší v Cappadocii a zaujme pôsobivými rozmermi podobnými bazilike a tučnými stĺpmi. Cavusin Church je tiež známy ako Big Pigeon House Church, pretože sa na začiatku 20. storočia používal ako miestny dom holubov.

Kláštor Selime

Úžasný a ohromujúci skalný kláštor vytesaný v skale pozostáva z rozľahlej kuchyne, kostola, stajní s kŕmnymi žľabmi, galérie a krásnych stúpajúcich komínov.

Ihlara valley

Z kláštora Selime sa oplatí vydať na túru do údolia a pozrieť si domovy raných kresťanov. Rieka Melendiz preteká údolím a popri nej sú skalné domy a chrámy vytesané z okolitých tufov v údolí. Určite si pozrite Kokar Kilise (Voňavý kostol), Yilanli Kilise (Kostol hadov) a Kirk Dam Alti Kilise (Kostol sv. Juraja).

Pigeon valley

Údolie Pigeon sa nachádza sa na okraji Goreme, keď tam zablúdite, dajte si pozor na hlavu, pretože toto je územie holubov. V skalách nájdete vytesané stovky holubníkov. Dôvod je jednoduchý. Žijú s roľníkmi v symbióze. Holubí trus je tu bohatým zdrojom hnojív pre poľnohospodárske plodiny, popritom by ale trochu trusu mohlo pristáť aj na vašej hlave.

Goreme Esentepe

Kopce Goreme parku sú ideálnym miestom na zakončenie dňa. Ak sa zadarí počase. 🙂 

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park
Goreme National park výhľady

Výhľadové plošiny poskytujú panoramatický výhľad na oblasť s rozprávkovými komínmi rôznych farieb. Bielej, žltej, ružovej, šedej a čiernej. Neskutočný zážitok.

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park
Goreme National park výhľady

S Cappadociou sa rozlúčime výhľadom na Ararat. Ararat je v súčasnosti neaktívny stratovulkán sčasti v Arménsku, z časti v Turecku, v pohorí Arménska vysočina. Jeho vrchol tvoria dva štíty Veľký Ararat, ktorý je zároveň najvyšším vrchom pohoria ako aj Turecka, a Kucuk Ararat s výškou 3 896 m n. m.

Prírodné divy Cappadocie, Goreme National Park
Pohľad ktorý sa nezabúda
FB skupina Cestovanie hiking Zapoj sa
Pošli ďalej
Lucia Vasilik
Lucia Vasilik

Do všetkého rada šťuchnem, hádam z toho nevybuchnem:) Viac sa dozviete v mojich článkoch.

Articles: 12