Cuatro Puertas a Galdár, po stopách Guanchov a predhispánskej civilizácie

Predpokladá sa, že Guančovia boli prví osadníci ostrova, ktorí migrovali na súostrovie zo Severnej Afriky okolo roku 1 000 pred Kristom. Guančovia boli domorodí obyvatelia Kanárskych ostrovov, kmene lovcov a zberačov, ktorí žili životom podobným dobe kamennej. Žili v jaskyniach a chatrčiach a mali málo nástrojov kvôli absencii rudy na výrobu kovu na sopečných ostrovoch. Mali znalosti o základnom hospodárstve a vyrábali aj keramiku. Dnes sme sa vybrali spoznávať Cuatro Puertas a Galdár, predhispánsku civilizáciu Gran Canarie.

Guanchovia predhispánska civilizácia

Rovnako ako starí Egypťania, aj Guanchovia boli známi tým, že balzamovali a mumifikovali svojich mŕtvych. Zakiaľ čo na Tenerife budovali podobne ako egypťania pyramídy na Gran Canarii sa väčšina archeologických nálezísk spája s jaskyňami. Tri hlavné mystické miesta nájdeme v Galdáre, na Roque Bertojede a Cuatro Puertas v Telde.

Guanchovia žili na ostrove v pokoji 40 generácií až kým sa španielski conquistadori nerozhodli oblažiť ich pokrokom a vierou v boha. Španielsko kolonizovalo ostrovy v rokoch 1402 až 1496 a Guančov etnicky a kultúrne pohltili osadníci tak, že po pár bitkách ich ostalo na ostrove 200. Po španielskom dobytí Kanárskych ostrovov ich etnicky a kultúrne pohltili španielski osadníci, hoci prvky ich kultúry prežili dodnes, zmiešané s kanárskymi zvykmi a tradíciami, ako je Silbo (pískaný jazyk ostrova La Gomera).

Cuatro Puertas

Návšteva tohto komplexu jaskýň vás ohromí. Hneď pri vstupe objavíte ikonickú jaskyňu Four Doors. Veľká jaskyňa orientovaná na sever so štyrmi veľkými dverami vytesanými do skaly, podľa ktorej je pomenovaný celý komplex.

Quatro Puertas
Quatro Puertas

Almogorén

Priamo nad ňou objavíte Almogorén. Obetisko pod holým nebom na samom vrchole s kruhovými odtokovými lievikmi vo mne provokovalo fantáziu. Čo tu asi obetovali a čo cez tie kanály pretieklo? Pravda je však oveľa prozaickejšia. Žiadne horory. Obetovali mlieko a rozličn tekutiny pre božstvá. Zas na druhej strane archeológovia tvrdia, že tu žili pod vedením hlavného žreca Faycána najkrajšie panny na ostrove, ktoré to mlieko rozlievali. 🙂 Vyhliadka, ktorá mnohého turistu nabudí.

Almogoren
Almogoren

Čo vám však vyrazí dych sú výhľady na ostrov. Toto miesto má fakt excelentnú polohu.

Skalné sýpky a sklady potraviín
Skalné obydlia

Jaskynné obydlia

Vzadu z južnej strany je v stene séria jaskýň a vydutín, chránená pred nepriazňou počasia ktoré vedú pozdĺž celej steny. Boli určené na skladovanie potravín, obilia i bývanie. Pôsobivé. Súčasťou tohto mesta a asi 200 metrov smerom k pobrežiu je Cueva de La Audiencia. Táto jaskyňa bola sýpkou mesta, preto sa pre svoju ochranu a obranu nachádzala na ťažko a nebezpečne prístupnom mieste, ku ktorému vedú schody vytesané do skaly. Posledný pastier žil podľa tabule v jaskyniach Cuatro Puertas ešte začiatkom storočia. Mimochodom ostrov dodnes ponúka aj zážitkové spanie v hoteloch v jaskyniach. 🙂

Skalné sýpky a sklady potraviín
Skalné sýpky a sklady potraviín

Svetelné efekty v jaskyniach a vyryté znaky tiež dávajú tušiť, že Guanchovia mali skvelé astronomické vedomosti. Mapa oblohy sa na ostrovoch nachádzala na viacerých prírodných observatóriách, ktoré sa stali posvätnými priestormi s obetnými oltármi. Mágia a astronómia sa stali súčasťou kultúrneho a ekonomického prežitia komunity.

Ako sa tam dostať

Ak sa chcete dostať na lokalitu Cuatro Puertas, stačí ísť po ceste Goro a vydať sa smerom na Ingenio a nájdete obchádzku vľavo, v skupine domov, kde je vyznačená cesta, po ktorej sa treba vydať. Nájdete tam pohorie Bermeja, pomenované pre svoju červenkastú farbu.

Odporúčame prísť skoro ráno kvôli neskutočným výhľadom z druhej strany hory, ktorá je orientovaná na juhovýchod. Skutočný zázrak.

Starovekí grankanárici mali hlboké znalosti o oblohe a jej cykloch, čo im umožnilo organizovať svoj domáci a náboženský život. Existujú dokonca kroniky, ktoré hovoria o oslave predhispánskych slávností spojených s postavením slnka, mesiaca a hviezd. Ďalšie miesta na ostrove spojené s rovnodennosťami alebo slnovratmi, v ktorých Cabildo navštevuje, sú okrem iného Bentayga, Risco Caído, Cuatro Puertas alebo La Guancha.

Galdár

Ak sa chcete dozvedieť o živote Guančov viac, odporúčam návštevu archeologického múzea a jaskyne v Galdáre. V priebehu hodinovej prezentácie získate veľmi ucelený prehľad o ich živote a konci na ostrove. Dnes sa Gran Canaria môže pochváliť skoro 1200 archeologickými náleziskami.

Museo Cueva Pintada

Jedno z mála miest na Gran Canarii, kde sa platí vstupné. Symbolické. 🙂 Ak ste v Galdáre, rozhodne toto mystické miesto neobíďte.

A ak si chcete vyskúšať život Gaunča, navštívte údolie Guayadeque Ravine, kde sa môžte za malý poplatok v podobnej jaskyni ubytovať. Benefity? Žiadna wifi, žiadna elektrina, úplné ticho a príjemná teplota. Záchod v prírode.

Santiago de los Caballeros, obráť sa na vieru

Keď Španieli začali kolonizovať ostrovy, objavovať ich bohatstvo a prinášať na ostrovy boha a vieru, robili to tak intenzívne, že na ostrove v priebehu pár rokov ostalo iba dvesto pôvodných obyvateľov. Väčšina bola zabitá v bojoch alebo presunutá na pevninu.

Puntas de Galdár

Z centra Galdáru sme sa ponáhľali na večer k oceánu. Chceli sme vyskúšať miestne puntas. Sú to akési betónové/ prírodné bazény, ktoré umožňujú miestnym kúpať sa aj vo veľkých vlnách. Smerom k otvorenému Atlantiku sú veľmi obľúbené. Cesta k nim vedie cez stovky hektárov pokrytých skleníkmi. Čo čert nechcel, práve keď sme sa dostali k moru prudko sa zhoršilo počasie a z kúpačky nebolo nakoniec nič. 🙂

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 87