Rakúsky beh žien, ako sa behá okolo Prátra

Minulý víkend sa vo viedenskom Prátri konal už 35. ročník Rakúskeho behu žien. Pretek patrí medzi najväčšie komerčné behy. Rakúsky beh žien je špecifický tým, že ho vyhradili len nám – ženám. A ako sa uvádza hneď v úvode oficiálnej stránky tohto behu: „Všetky ženy, nezávisle od bežeckej zdatnosti, náboženského vyznania alebo pôvodu – boli srdečne vítane na oslave tohto krásneho a úžasného jubilea!“.

Rakúsky beh žien

Tohto behu som sa zúčastnila pred rokom 2020 päťkrát. Potom prišiel COVID, nasledovali nejaké ďalšie komplikácie a na štart tohto úžasného podujatia som sa postavila opäť až tohto roku. Čo sa týka behu a jeho organizácie, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím nedošlo k nejakým zásadným zmenám.

Musím uznať, že organizácia tohto podujatia je však vynikajúca. Inak by to ani nešlo, keďže na štart sa každý rok postaví niekoľko tisíc žien (pamätám si, že v roku 2019 hlásili až 33 000 účastníčok). Takže prezentácia pretekárok a výdaj štartových balíčkov v prevažnej miere prebieha už v sobotu.

Organizácia pretekov

Pred štartom
Pred štartom

Samozrejme, aj s týmto organizátori spojili rôzne akcie na lúke pri štadióne Ernsta Happela – hudba, súťaže, vrátane bežeckých pretokov detí, prezentácia bežeckých potrieb, ale aj iných produktov, stánky s rôznym občerstvením. Priznám sa, že týchto podujatí sa veľmi nezúčastňujeme a po vyzdvihnutí štartového čísla spolu s čipom a štartového balíčka odchádzame (keď už sme vo Viedni, väčšinou ideme ešte navštíviť alebo pozrieť niečo zaujímavé v tomto meste – tohto roku sme boli pozrieť Hundertwasser house a následne sme si urobili piknik v inej časti parku v Prátri).

Hundertwasser house Práter

Práter je krásny
Práter je krásny

Prvý štart s dcérou

Pre mňa však, čo sa týka Rakúskeho behu žien, tohto roku nastala jedna zásadná zmena. Prvýkrát som sa na štart postavila aj so svojou dcérou. Saška bola vždy so mnou na štarte, ale doteraz len v pozícii diváka. Tohto roku sa už na štart postavila ako jeho plnohodnotný účastník.

Rakúsky beh žien

Samotný beh (aj na 5 km, aj na 10 km, aj chodci) sa realizuje v nedeľu. Vždy som sa zúčastnila len pretekov na 5 km, ale predpokladám, že organizácia 10 km behu je obdobná. Všetky pretekárky organizátori zaradili do jednotlivých koridorov podľa času, ktorý si na prihláške uviedli ako čas, za ktorý by danú trať chceli odbehnúť. Najrýchlejšie bežkyne štartovali hneď za elitnými v koridore A, za nimi nasledujú bežkyne s predpokladaným pomalším časom postupne až k tým najpomalším bežkyniam. Tie boli tohto roku zaradené do sektoru „Q“. Každý sektor vybiehal samostatne cca v trojminútových vlnách.

Saška bola zaradená do koridoru „B“. Keďže mne sa ušlo miesto až v sektore „H“, mala som dosť času, aby som ju odprevadila do jej koridoru a stála pri nej až do štartu (samozrejme do vnútra koridoru som ku nej nemohla, na štartovnom čísle mi výrazne svietilo písmeno “H“, ale aspoň popri zátarase som stála pri nej). Saškina skupina vyrazila a ja som si pred štartovou čiarou počkala, kým sa ku mne postupne poposúvajú dievčatá, ku ktorým som sa mala zaradiť. A keď sa dostal na rad štart sektoru „H“ (Saška sa už v tom čase blížila k cieľu), za zvukov rytmickej hudby sme vyrazili aj my.

Pred štartom
Pred štartom

Pohoda a radosť z behu

Rakúsky beh žien určite nie je beh na robenie si osobákov. Aj keď sa vyráža v jednotlivých vlnách, v každej jednej vlne je toľko dievčat a žien, že sa z toho stáva jedna obrovská masa tiel. A každé predbehnutie súperky je v takej kope veľmi náročné. A to ani nechcem vedieť, koľkým som zavadzala ja.

Beháme pre radosť
Beháme pre radosť

Atmosféra pretekov

Samotný beh je inak úplne super. Rovný terén, bez prevýšenia, trať v tieni stromov a popri celej trati kopa divákov, ktorí povzbudzujú všetkých bez rozdielu. Náladu zlepšuje aj mládež s bubnami, či kapely na dvoch stageoch. Tekutiny sme mohli doplniť v polovičke trasy. Po oboch stranách cesty organizátori rozmiestnili stoly plné fliaš s vodou. A bežkyne sú tiež úžasné. Aj keď sa nepoznajú (mnohokrát ani reč spoločnú nemajú), navzájom sa povzbudzujú a podporujú. Naozaj tento beh má úžasnú atmosféru.       

Aj keď tohto roku som do cieľa dobehla na pokraji svojich síl, elektrizujúca atmosfére ma strhla a tešila som sa, že aj keď s problémami, ale napokon som úspešne dokončila ďalší ročník Rakúskeho behu žien. Za odmenu som, ako každá finisherka, dostala nielen medailu, ale aj krásnu ružu. V cieli ma už čakala Saška a mohli sme ísť domov. Krásne bežecké podujatie bolo za nami. 🙂

Na 8. mieste juniorov

Ale nie úplne. Až v utorok sa nám podarilo dostať aj k výsledkovej listine a z tej sme zistili, že Saška v kategórii W-11 dobehla na úžasnom 8. mieste (zo 446 účastníčok v tejto kategórii). A čo sa týka môjho umiestnenia, tak ja som …… dobehla. A nedobehla som úplne posledná. Takže aj za mňa spokojnosť. A teším sa na ďalší ročník Rakúskeho behu žien.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Cvikova Katarina
Cvikova Katarina

Rodina Cvikova nadšení športovci, bežci, turisti a výletníci po krásach Slovenska. Ďalšie články autorov >

Articles: 61