S Jozefom Kakulom o Topoľčianskej 24 hodinovke v plávaní

Vodnopólový a plavecký klub Pirana spolu s mestom Topoľčany opäť zorganizovali tradičnú koncoročnú Topoľčiansku 24 hodinovku v plávaní. Pri tej príležitosti som si nielen odplával 3 x 80 dĺžok crawla, ale tiež vyspovedal dušu a hlavného organizátora podujatia. S Jozefom Kakulom o Topoľčianskej 24 hodinovke v plávaní:

24 hodinový plavecký maratón. Kedy to vzniklo?

V roku 2017 sme zorganizovali prvý ročník 24 hodinovky, v rokoch 2018 a 2019 boli dokonca 48 hodinovky. Tie na dva roky prerušila pandémia a dnes oživujeme tradíciu 4. ročníkom.

S Jurajom Kakulom o Topoľčianskej 24 hodinovke v plávaní
Topoľčianska 24 hodinovka

Prečo ste sa rozhodli akciu organizovať?

Aby sme nejakým spôsobom ešte viac spropagovali plávanie a plavecké športy. No bola to tiež taká výzva. Ja mám výzvy rád, tak prečo neísť do niečoho, čo predtým nikto nerobil?

Bolo povedané že 24 hodín v celku sa zatiaľ nerobila žiadna plavecká aktivita. Spravili sme ju a mala taký úspech, že sme sa sami seba pýtali: Prečo nejsť do 48 hodinovky. Takú ešte nerobil nikto v Európe. Tak sme dali aj prvú 48 hodinovku. Máme aj zápis v Slovenskej knihe rekordov. V ďalšom ročníku sme sa ju rozhodli vylepšovať rekordami. Pridali sme počet zapojených ľudí aj počet odplávaných kilometrov. 🙂

Terajšia 24 hodinovka má hlavný cieľ po dvojročnej covidovej prestávke ukázať, že sme stále tu. A ticho pred búrkou. Na budúci rok to rozbalíme naplno. 🙂

Kto bol otcom myšlienky?

No tak ja. Jozef Kakula. Robím tu plavčíka ale okolo športu sa motám celý život. Mám za sebou zorganizovaných x športových podujatí, či majstrovstvá kraja, majstrovstvá Slovenska, hlavne som robil školský šport, lebo som členom slovenskej asociácie športu na školách, som v predsedníctve aj výkonnom výbore. Ako vravím mám rád výzvy a akonáhle som to započul a nechal sa vyhecovať, tak prečo nie? Išli se do toho.

S Topoľčianskou plavárňou je neodmysliteľne spojený športový klub Pirana, povedz nám o ňom niečo

Pirana je názov športového plaveckého a vodnopólového klubu s dlhou históriou. Topoľčany sú spojené s vodným pólom už od polovice minulého storočia. Mužské alebo ženské kolektívy v minulosti dosiahli množstvo úspechov. Najvýznamnejším míľnikom boli majstrovské tituly žien, mládežnícke kategórie v minulosti boli obávaným súperom nielen doma, kde si práve náš klub pripísal na svoje konto nespočetné množstvo majstrovských titulov, ale aj v zahraničí. Naši plavci sa od roku 2000 pravidelne zúčastňujú majstrákov a získali tiež mnoho ocenení. Viac o činnosti klubu nájdeš tu.

S Jurajom Kakulom o Topoľčianskej 24 hodinovke v plávaní
Topoľčianska 24 hodinovka

Mnohé aj väčšie mestá sú dnes prakticky bez plavární. Pochváľte sa trochu 🙂

No veď áno. Tu sa robí. Na tejto plavárni máme mladý ambiciózny výbor, máme šikovného generálneho manažera a výsledok – plaváreň funguje. Máme ju od mesta Topoľčany, sami si ju spravujeme a okrem akcií a súťaží sa venujeme aj deťom, prípravkárom rôznych vekových kategórií. Myslím si, že sme veľmi všestranne zameraní: aj na kondičné športy, aj súťaže, aj na plavecký rozvoj detí, aj na širokú verejnosť.

Ďakujem za rozhovor a držím palce do ďalšieho ročníka.

po rozhovore konštatujem že som si tie 3 hodiny na plavárni opäť skvelo užil. Bol som pri otváraní i zatváraní, pripísal som 4,2 odplávaných km aj v tomto ročníku. Sám sa totiž všetkých ročníkov ako hoblík zúčastňujem a pridávam svoje kilometre. (podobne ako v Kardionápravníku) 4 dráhy sú zvyčajne vyčlenené pre družstvá a dve pre nás: verejnosť a neregistrovaných hoblíkov.

Sviatok plávania v Topoľčanoch medzi vianočnými sviatkami a silvestrom, kedy sú pre všetkých aktívnych ľudí brány plavárne otvorené. Čo viac si želať, ako si po troch dňoch vianočného prejedania poriadne zaplávať.

A čo vy. Zaplávate si niekedy s nami?

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 324