Na tohtoročnú cyklo – expedíciu sme si vybrali koniec júna. Ideálny termín hneď z 2 dôvodov:

  1. pred prázdninami tam nie je tak rušno (čo sa netýka motorkárov)
  2. je dostatočne teplo aby ste mohli trasy zvládnuť v krátkom rukáve

Počasie je v týchto výškach hodne premenlivé, nenechali sme preto nič na náhodu. Cesťák, horák, treková obuv a palice. Ak nie ste z cukru, tak táto trojkombinácia si poradí s každým terénom a každým počasím. Vyrazili sme skoro ráno, pretože náš prvý cieľ bol mystický  kopec Monte Zoncolan. Bol po ceste. Ani nie tak vysoký, ako skôr najstrmší kopec, kde sa jazdia preteky Grand tour. (Giro d Italia) Vyšľapať tento záhul sa dá dvoma smermi. Z Ovara cez Liariis, alebo miernejším stúpaním zo Sutria. Prirodzene, každý si vyberá cestu z Ovara.  Každý verí, že cesta nahor bez zosadnutia je možná. Nie každému je ale tento zážitok dopriaty. Dlhé stúpania na hrane 22% preveria a vyvolajú rešpekt. Vyjsť hore s autom je o spojku. Zosadnúť z bicykla znamená tlačiť až po najbližšiu zákrutu, inak šancu na zacvaknutie tretry nemáte. Zoncolanom sme chceli tiež doplniť register naších predošlých koristí – kopcov Mortirollo a Kitzbuhel Horn. Najhoršie sú prvé kilometre. Potom si človek nejak zvykne a tri tunely na záver už vníma ako rozprávku. Presun na Sella Rondu bol krátky a dlhý. 122 km z Ovara zvládnete po serpentínach a zákrutách za kruté dve hodiny.


Arabba

Dve hlavné cyklo strediská na Sella Ronde sú Arabba a Corvara. Keď sa pozriete na panorámy, pochopíte prečo. U nás podla voľba na Arabbu. Ponúkla totiž niekoľko ďalších výjazdov a relatívne prístupné ceny za ubytko. Druhý deň sme naplánovali okruh okolo Marmolady. Cesta totiž vedie cez bájne Passo Fedaia, ktoré som ešte v zbierke nemal. Dáte necelých 70 km a dvakrát vystúpate nad 2000 m.n.m. a je to. Znie to zľahka. Našťastie sme si zvolili trasu opačným smerom cez nádherné Passo Pordoi. Až hore na jazere Fedaia sme pochopili, aká rozumná voľba to bola. Padák z 2050 m.n.m. na 1000 m.n.m. bol totiž niekoľko krát označený značkou 15%. Žiadne milé serpentíny, kde si človek oddýchne. Len ťahať a ťahať. Ak chcete vidieť ľadovec na vrchole Marmolady pohnite si. Pomaly ale iste sa roztápa.

Okruh Sella Ronda je zážitkový

Týždeň predtým tam bol Bikeday. Musel to byť úžasný zážitok, žiadne motorky, autá iba tisíce cyklistov. Okruh Sella Ronda patrí určite medzi najkrajšie okruhy na svete. Trikrát prekročíte hranicu 2000 m.n.m. a poveziete sa tesne vedľa hlavného masívu. Magnetky a suveníry sú popri talianskom euro espresse povinnou jazdou.

Passo Valparola 

Ak vám tieto dva cesťácke okruhy nestačia, pridajte si tretí. Priesmykmi na Cortinu a Passo Valporola (2168 m.n.m.) môžete zokruhovať trasu na Corvaru a odtiaľ cez passo Campolongo naspäť na Arabbu. Fakt výživné. Na vrchole priesmyku Valporolo nájdete okrem ojedinelých výhľadov aj zaujímavé vojenské múzeum. V týchto priesmykoch sa to počas 1. i 2. svetovej vojny naozaj mlelo. Človeku tu napadá, čo je hlavným cieľom EU. Namiesto zbraní bicykle, motorky a lyže. Prosperita a turistický ruch. 

MTB

Single traily po vrstevnici na Dolomitoch prakticky nenájdete. Miestni sú efektívni a budujú ich výhradne na zjazdovkách. Dôvod? Jazdí sa len dole. A smerom hore lanovkou. Veď aj v lete z niečoho žiť treba. Podobne úsmevná bola naša snaha kúpiť si plechovky piva v markete.  Market? Tu? Veď si turista, prečo by si si mal kupovať pivo za euro, keď si ho môžeš kúpiť v hociktorej reštaurácii za 5€. 🙂 Treba však povedať, že single traily sú perfektne urobené a keď vám mapa hovorí, že náročnosť je „difficulty“, verte im.  My sme neverili a tlačili sme  …. dole kopcom.


Sella Ronda

Sella Ronda 2017

by

Keď sa v cyklistike povie zážitkové výkonnostné nebo, zvyčajne zaznie Francúzske Alpy a TdF alebo Dolomity. Ak sa povie Dolomity, najčastejšie sa spomína Sella Ronda.

Sella Ronda je jedna z najznámejších lyžiarskych a cyklistických atrakcií v talianskych Dolomitoch. Asfaltovým prepojením 4 svetovo známych talianskych stredísk (Alta Badie, Val Gardeny, Arraby a Val di Fassa E Carezza) vznikla možnosť obísť celý horský masív Gruppo del Sella za jeden jediný deň v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek. Na vzdialenosť čosi cez 50 km tak máte možnosť nastúpať cez štyri horské priesmyky Passo Pordoi, Campolongo, Passo Gardena a Passo Sella vyše 1750 m. Z toho dva nad 2000 m.n.m.

Keďže doliny sú vzájomné prepojené, možností z okruhovať je oveľa viac. Napr. okruh okolo Marmolady, okruh Valparollo smerom na Cortinu a pod…

Odporúčané cyklotrasy (cestný bicykel):

  1. Sella Ronda okruh
  2. Valparola okruh
  3. Marmolada okruh

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *