Sella Ronda

Sella Ronda kultový cyklokruh Dolomitov

Keď sa v cyklistike povie zážitkové výkonnostné nebo, zvyčajne zaznie Francúzske Alpy a TdF alebo Dolomity. Ak sa povie Dolomity, najčastejšie sa spomína Sella Ronda.

Sella Ronda je jedna z najznámejších lyžiarskych a cyklistických pointov v talianskych Dolomitoch. Asfaltovým prepojením 4 svetovo známych talianskych stredísk (Alta Badie, Val Gardeny, Arraby a Val di Fassa E Carezza) vznikla možnosť obísť celý horský masív Gruppo del Sella za jeden jediný deň v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek. Na vzdialenosť čosi cez 50 km tak máte možnosť nastúpať cez štyri horské priesmyky Passo Pordoi, Campolongo, Passo Gardena a Passo Sella vyše 1750 m. 

Je to celoročné. Ako v rozprávke. Je jedno či jazdíš cesťák, horák, XC alebo sa rád túlaš prírodou po svojich. Stačí pekné počasie a foťák na krku a prírodu začneš mať rád.

Dolomity boli pre cyklistov vždy eldorádom. Každý, kto sa chce vydať na cestu objavovania v údolí Val Gardena nesmie obísť Arrabu a Sella Rondu.

Príprava a rozhodovanie

“Dáme Zoncolan, Sella Rondu a pozrieme aj na Marmoladu. Máme na to 4 dni.” Tak znel povel Ignáca a naša prvá signálna okamžite zarezonovala: “Jasné, ideme ak sa postaráš o ubytko”

Mierne sme si upravili kaktusácke heslo: “Najprv bajk, potom všetko ostatné” , a vo štvrtok sme si to už v aute mašírovali na Maribor.

Ubytovanie v Arrabe priamo na trase pod Passo Pordoi za viac ako rozumné peniaze nás oslovilo. Trošku sme si ešte predtým zašli. Možno povestné talianske presíčko v Ovare, možno skúsiť zdolať najstrmšiu cestu Európy, ktorú jazdí Grand Tour… Monte Zoncolan. A možno len výzva, či to dáme bez toho, aby sme naložili do nohavíc. 

Platí pravidlo, že tie najjedovatejšie kopce nie sú ani vysoké, ani ničím výnimočné. Iba hore pre vás musí prísť sanitka. Monte Zoncolan nás od prvého kilometra preveril. Ale o tom v inom príbehu tu: Brána do pekla.

Sella Ronda

Sella Ronda je jedna z najznámejších lyžiarskych a cyklistických stredísk v talianskych Dolomitoch. Asfaltovým prepojením 4 svetovo známych talianskych stredísk (Alta Badie, Val Gardeny, Arraby a Val di Fassa E Carezza) vznikla možnosť obísť celý horský masív Gruppo del Sella za jeden jediný deň v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek.

Na vzdialenosť čosi cez 50 km tak máte možnosť nastúpať cez štyri horské priesmyky Passo Pordoi, Campolongo, Passo Gardena a Passo Sella spolu vyše 1750 m. Z toho dva nad 2000 m n.m. Každoročne sa tu koná v júni aj Sella Ronda Bike Day. Kto má rád crowdy, tlačenicu a atmosféru, hor sa do toho. Kto skôr kľud, nájdite si termín mimo hlavnú sezónu.

My sme chceli kľud a mali sme úplne inú dilemu. Horák, XC, cesťák alebo hiking? Vyriešili sme to rafinovane. 2 ľudia, 4 bicykle, 2 Marmoty. Zobrali sme všetko. A rozumne.

Keďže doliny sú vzájomné prepojené, možností z okruhovať je oveľa viac. Okrem samotnej Sella Rondy. okruhu cez Fedaiu okolo Marmolady, tiež okruh Valparollo smerom na Cortinu.

Tretí deň sme mali plné kecky a tak padla voľba aj na horáky a paličky. Výsledok predčil očakávania. Doobeda sme si vyšliapali na XC niekoľko horských trailov k lanovkám a dole, poobede sme sa prezuli a peši sme vyskúšali horský trail z Paso Pordoi na Marmoladu.

Singletraily na Sella Ronde sú skvele udržované. Ich slabosťou je, že smerujú od lanovky k dolnej stanici. Ak si turista a prišiel si s bajkom, tak plať.

Úchvatné. Pri odchode sme sa všetci ubezpečovali že za rok znova. Znova so 4 bicyklami a dvoma bagandžami. A toto je ten raj. 🙂

GPS trasy STRAVA

Cestný bicykel, kross:

  1. Sella Ronda okruh
  2. Valparola okruh
  3. Marmolada okruh

MTB okruhy

malo byť tohto roku ale ešte nás to len čaká

Passo Fedaia, Marmolada

Najskôr k cesťáku a dobrej rade. Ak ste na Arrabe, choďte na Fedaiu cez Passo Pordoi. Nie naopak. Okruh týmto smerom je znesiteľný. Z opačnej strany Fedaie cez Rocca Pietore toriž budete nepretržite stúpať 12 km popri výstraťných tabuliach 15% a viac. Žiadne milosrdné seprentíny na oddych. Nič. Len čiara. A ty šliapeš a nevidíš konca.

Lago di fedaia to obosjtranne zachra%nuje, Ohlasuje totiž koniec stúpania a prítomnosť jedného z najkrjaších ľadovcových stredísk Dolomitov, Marmolady.

Marmolada 

je 3 343 m vysoká hora, najvyššia v Dolomitoch. Tvorí ju hrebeň s vrcholmi Punta Penia (3 343 m), Punta Rocca (3 309 m), Punta Ombretta (3 230 m), Pizzo Serauta (3 035 m) a Punta Serauta (3 069 m).

Na juh sa takmer kolmo láme do steny 2 km širokej a až 800 m vysokej. Na sever klesá miernejšie k sedlu Passo Fédaia a nesie jediný významnejší ľadovec v Dolomitoch. Povieš si že načo toľko rečí o lyžiach. MTB bajker i turista však objavia na Marmolade desiatky úžasných trás.

Práve Marmolada bol dôvod, prečo sa vrátiť na toto miesto s dobrým poistením a s horákom.

Super ubytko, skvelý termín mimo hlavnú sezónu. Tohto roku sme mali rozplánovanú skvelú MTB akciu. Korona to prekazila.

Tak snáď o rok. Prikladám zopár motivačných videí, aby ste vedeli, prečo tam ísť:

MTBiker Petere

Petere- Výjazdy, zjazdy a výzvy na MTB bicykli. Objavujeme nepoznané zákutia Slovenska, zvážnice a singletraily. Sleduj náš instagram aj twitter.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok